Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chtěl jsem vyrábět masti, řekl soudu majitel pěstírny konopí v kravíně

  14:28aktualizováno  14:28
Krajský soud v Hradci Králové začal rozplétat případ otce a syna Horákových, kteří jsou obžalovaní, že pěstovali na svém statku v obci Sendražice skoro čtyři stovky kvalitního konopí. Policie oba muže vyšetřuje i kvůli podezření z trestných činů podílnictví a legalizace výnosů z kradených aut.

Obžalovaný u soudu tvrdil, že chtěl z těchto rostlin vyrábět léčivé masti, které by dále prodával. | foto: Policie ČR

Padesátiletý Václav Horák a jeho pětadvacetiletý syn taktéž Václav podle obžaloby loni od jara až do prosince pěstovali marihuanu sofistikovaným způsobem v prostorách bývalého kravína.

Použili k tomu speciální živné roztoky a substráty, soustavu elektrorozvodných desek, předřadníky, výbojková svítidla, ventilační potrubí, vzduchotechniku, odvlhčovače i elektrická čerpadla.

Za takto uměle vytvořených podmínek vypěstovali celkem 378 rostlin setého indického konopí. Rostliny měly průměrnou výšku 50 centimetrů. Podle obžaloby tím chtěli pěstitelé získat vysoce vyšlechtěné odrůdy s vysokým obsahem kanabinoidních látek, aby je pak mohli sklidit a usušit, čímž by se staly drogou obsahující vysoký podíl psychotropní látky THC.

Václav Horák u soudu naopak tvrdil, že chtěl z rostlin vyrábět léčivé masti, které by buď rozdal nebo dále prodával.

„Nesouhlasím s tím, že bych to pěstoval kvůli droze a nesouhlasím ani s množstvím, které je v obžalobě. Už dříve jsem s tím přišel do styku, takže vím, že takové masti fungují. Netušil jsem, že je to až tak trestné, nikdy jsem ani marihuanu nekouřil,“ hájil se.

Soudce zjišťuje, jakou roli hrál syn

Soudu pak podrobně popsal, jak by masti vyráběl. Soudce Jiří Vacek se z obžalovaného snažil dále dostat, kde ke všemu materiálu přišel a kolik ho to stálo.

„Zařízení jsem koupil na inzerát, celková investice přesahovala sto tisíc. Chtěl jsem pak léčiva prodávat i na tržnicích,“ řekl obžalovaný.

Důležitým bodem hlavního líčení je snaha přijít na to, jakou roli hrál v pěstování jeho syn, který s otcem bydlí i podniká. Oba shodně tvrdí, že mladší Václav v tomto případě o ničem nevěděl. Policie však našla v pěstírně jeho pachové stopy i otisky, takže obžaloba padla i na něho.

„Bydlíme ve společné domácnosti. Všechno to byly věci ze statku, které rodina běžně používala i pro jiné účely. O ničem jsem nevěděl,“ argumentoval obžalovaný Václav mladší.

Soudci přišlo divné, že si syn po celou dobu ničeho nevšiml a proč mu o tom otec neřekl, když mělo jít o úrodu na výrobu mastiček. „Vůbec se o tom nezmínil,“ snažil se vysvětlit syn.

Oba muži zřejmě brzy stanou před soudem i kvůli podezření, že nakupovali díly i celá auta pocházející z krádeží (více o případu čtěte zde). Pěstírnu našli kriminalisté jen náhodou ve chvíli, kdy u nich právě kvůli tomuto podezření zasahovali. „Vyšetřování v této věci stále pokračuje,“ upřesnila mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Královéhradečtí policisté zajistili v prosinci čtyři osobní auta odcizená v Německu. Dvě z nich právě na statku v Sendražicích.

Při prohlídce areálu policisté objevili velké množství náhradních dílů z rozebraných motorových vozidel, na kterých byly patrné známky odstraňování identifikačních znaků a štítků výrobců, aby nebylo možné zjistit jejich původ.

Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami jim hrozí až deset let vězení.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Najdete na iDNES.cz