Hradecký soud řeší kauzu sofistikované pěstírny marihuany na Trutnovsku...

Hradecký soud řeší kauzu sofistikované pěstírny marihuany na Trutnovsku (18.11.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Za zbudování pěstírny hrozí Syřanům a Čechovi 12 let, činu teď litují

  • 36
U hradeckého krajského soudu se z drogového zločinu zodpovídá syrsko-česká čtveřice obžalovaných. Skupina tří Syřanů a jeden Čech na Trutnovsku vybudovala velkou sofistikovanou pěstírnu marihuany. Hrozí jim až dvanáct let vězení. Za své plány se omluvili.

Pavel Pokorný, Ahmad Abrouch a bratři Walid Barkat a Hadi Brkat, to jsou jména obžalovaných v kauze obří pěstírny marihuany, kterou policie koncem loňského roku objevila v rodinném domě v Trutnově.

Podle spisu loni v létě založili velkopěstírnu konopí setého indického a vypěstovali více než jeden tisíc rostlin. Kdyby se jim podařilo získat přes 37 kilogramů sušiny, což bylo reálné, a prodat to na černém trhu, získali by asi tři miliony korun.

„Zodpovídají se z pokusu výroby drogy marihuany. Tři muži jsou syrské státní příslušnosti a jeden české. Případ se vymyká tím, že se na tak rozsáhlé výrobě marihuany poprvé podílely osoby syrské státní příslušnosti. Dosud se většinou jednalo o české skupiny případně o Vietnamce,“ uvedl státní zástupce Jan Vodička.

V suterénu a v podkroví rodinného domu v Sukově ulici v Trutnově pěstovali dvě speciální odrůdy marihuany s vysokým obsahem THC za využití umělého osvětlení, speciálních roztoků a sofistikovaného technické zařízení na vysoké úrovni. Policejní komando zasáhlo jen několik dnů před sklizní. Rostliny byly vysoké od půl do jednoho metru.

Jednačtyřicetiletý Barkat vše financoval

Z výpovědí obžalovaných u soudu vyplynulo, že role měli rozdělené. Čtyřiatřicetiletý Ahmad Abrouch působil hlavně jako tlumočník mezi Pavlem Pokorným a Hadi Brkatem a Walidem Barkatem. „Tím pomáhal koordinovat práce při budování pěstírny a také se manuálně podílel na zřizování a chodu pěstírny,“ uvedl Vodička.

Jednačtyřicetiletý Walid Barkat vše financoval. V Holandsku nakoupil a zorganizoval převoz konopných řízků a zařízení pěstírny. Ve své výpovědi dokonce přiznal, že slíbil obžalovaným podíl z trestné činnosti.

„Dohodli jsme se, že 25 procent dostane Pavel, deset procent Ahmad a my s bratrem si rozdělíme zbytek, tedy 65 procent. Počítal jsem, že vyděláme sto tisíc eur. Samozřejmě by bylo od toho třeba odečíst náklady, tedy čtyřicet tisíc eur. Nic se však neprodalo. Dne 8. prosince 2014 k nám do bytu vpadla policie a od té doby jsem ve vězení,“ řekl prostřednictvím tlumočnice Barkat.

Podle spisu jeho bratr Hadi pomohl zřídit samotnou pěstírnu, vybíral materiál při přípravě pěstírny, manuálně se podílel na zřizování a chodu pěstírny, včetně fyzické péče o rostliny.

Jediného Čecha ve skupině, dvaatřicetiletého Pavla Pokorného, obžaloba viní, že Syřanům poskytl rodinný dům v Trutnově, zařídil připojení elektřiny, vody a topení do objektu, sehnal řemeslníky pro opravy a byl autem pro materiál v Holandsku a kromě jiného se také staral se o rostliny.

„Ačkoli v přípravném řízení určité náznaky organizovanosti byly, nešlo o nic konkrétního a pádného, abychom to tak mohli posuzovat. Po dnešních výpovědích zatím dvou obžalovaných rysy organizovanosti dostaly mnohem konkrétnější podobu. Nelze však říci, že někdo z nich byl hlavou skupiny, který vše řídil. Určitě rozhodující roli hráli bratři Walid Barkat a Hadi Brkat. Obžalovaný Barkat v konečné fázi rozhodoval, protože to celé financoval,“ uvedl Vodička.

„Stydím se před dětmi i státem, který mi otevřel dveře“

Na výši trestu by to však nemělo výraznější vliv, protože trestní sazba je v obou případech podobná. Mnohem hůře by obžalovaní na tom byli, pokud by se ukázalo, že s drogou chtěli obchodovat i v zahraničí.

„Pokud by je bylo možné kvalifikovat jako organizovanou skupinu působící ve více státech, pak by jim hrozil trest v rozmezí od deseti do osmnácti let. Takové informace však nejsou. Přesah do Holandska byl jen ten, že se odtud dovážely veškeré komponenty pro pěstírnu, ať už vlastní vybavení jako vzduchotechnika, čerpadla, kabely, tak i samotné rostliny konopí,“ uvedl Vodička.

Pokud se jedná o odbyt drogy, tak si obžalovaní ve svých výpovědích zatím navzájem protiřečí. I když někteří uvedli, že marihuanu měla skupina prodat v Holandsku, tak jiní tvrdí, že odbyt měl být pouze v Česku. Český trh je však logičtější, protože v Holandsku se za jeden kilogram marihuany platí o tisíc eur méně než na černém trhu v Česku.

Tlumočil z pouhé dobrosrdečnosti?

Ahmad Abrouch se ve své výpovědi hájil tím, že pouze tlumočil. Připustil, že pomáhal při zařizování pěstírny. Na dotaz předsedy senátu krajského soudu Jiřího Vacka, proč to pro ně dělal, odpověděl:

„Mám dobré srdce, jsou to moji přátelé. Dnes jsem řád, že vám to mohu všechno říci, protože mě to velmi tíží a mám špatné svědomí. Stydím se před svými dětmi i před státem, který mi otevřel dveře a umožnil mi tady žít. Chci se tím omluvit a slibuji, že to už vícekrát neudělám,“ řekl Abrouch, který v Česku žije už dvanáct let a má českou manželku. Oba bratři do Česka přijeli jen několik měsíců před zadržením.

„Jsem materiálně velmi dobře zabezpečen, ale bohužel jsem propadl věcem, ve kterých jsem udělal chybu. V Sýrii mám dům o šesti bytech. Odjeli jsme do Holandska kvůli válce, azyl jsme tam nedostali, a tak na základě Dublinské dohody jsme se dostali do Česka. Chtěl jsem tady otevřít restauraci,“ dodal Walid Barkat.

Také on se omluvil a slíbil, že nic takového už neudělá. „Jsem vinen. Nechal jsem se nalákat na myšlenku, která nebyla dobrá. Vězení si zasloužím. Jen prosím soud, aby rozhodl spravedlivě,“ dodal Walid Barkat.