Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měl jsem zavřené oči, popsal obžalovaný útok nožem na taxikáře

  17:10aktualizováno  17:10
Pětadvacetiletému Dominiku Rychtářovi hrozí za pokus o zabití taxikáře ve Špindlerově Mlýně až deset let vězení. Hájí se, že měl z poškozeného naopak strach, taxikář mu údajně vyhrožoval.

Když dopoledne přivedla vězeňská eskorta Dominika Rychtáře do jednací síně hradeckého krajského soudu, odmítl vypovídat.

„Stav mého klienta není takový, aby vypovídal, ale souhlasí se čtením výpovědí z přípravného řízení,“ řekl za něj jeho advokát Miroslav Hofmann.

„Pokusím se ale zodpovědět všechny vaše dotazy,“ dodal obžalovaný, který se ve Špindlerově Mlýně živil přes sezonu jako instruktor snowboardingu.

Z jeho dřívějších výpovědí vyplynulo, že se k útoku na jednapadesátiletého Petra J. přiznal. Vyzbrojil se nožem a zaútočil na něj 6. ledna dopoledne přímo v jeho taxíku.

„Prudce a nečekaně otevřel dveře u řidiče vozidla a následně poškozeného napadl kuchyňským nožem s délkou čepele 17 centimetrů, se kterým se jej opakovaně snažil bodnout do horní části těla,“ popsal útok státní zástupce Milan Vacek. Taxikář se bránil a utržil ránu do oblasti loketní jamky, která si vyžádala operaci.

Obžalovaný šel za taxikářem, aby vyřešil spory o peníze

Na dotaz předsedy senátu, kam a kolikrát poškozeného muže bodl, nebyl Rychtář schopen odpovědět: „Nevím, měl jsem zavřené oči.“ Trval na tom, že poškozeného nechtěl zabít, ale jenom postrašit. 

Údajně se za ním vydal, aby se s ním pokusil vyřešit spory o peníze, které vznikly před dvěma lety, když svému otci pomáhal rekonstruovat dům poškozeného.

„Chtěl po nás cenu, za kterou jsme nebyli schopní práci udělat, ani sehnat jiné řemeslníky,“ vysvětloval policistům, jak vznikl spor o 50 tisíc korun, které mu majitel nemovitosti převedl na účet. 

Vyprávěl, jak si ho poškozený později našel na jiné stavbě v Kolíně a jeho muži ho zastrašovali, aby peníze vrátil. „Říkal jsem mu, že mu nic nedám, že naopak ještě dluží on nám,“ líčil obžalovaný, ale pod tíhou vyhrůžek a násilí peníze údajně vybral a vrátil.

Z vraždy je zabití

Původně byl Dominik Rychtář obviněn z pokusu o vraždu, za kterou mu hrozilo 12 až 20 let vězení, ale obžalován byl za pokus o zabití, za který mu hrozí 3 až 10 let. „Kdo jiného úmyslně usmrtí v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli anebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného, bude potrestán trestem odnětí svobody na tři léta až deset let,“ říká trestní zákoník. 

Jenomže tím celý spor neskončil, i poté mu údajně poškozený a jeho kumpáni vyhrožovali. 

Lituju toho, řekl u soudu útočník

„Byl jsem ve strašném stresu, rozhodl jsem se, že se budu bránit zuby nehty. Z mého pohledu je Petr J. agresivní a nebezpečný člověk, ze kterého mám strach. Je to brácha známého lobbisty a mafián. Zničil mi celý život a ohrozil ten svůj,“ vysvětloval u soudu Rychtář.

„Nevěděl jsem, co se kolem mě děje, prostě jsem zavřel oči a šermoval jsem nožem. Bylo to špatné, lituju toho,“ vypověděl obžalovaný, který z místa činu utekl a skrýval se v horách. 

Policejní pes ho vystopoval po šesti hodinách, když se ukryl v budově horní stanice jednoho z místních vleků. 

Kriminalisté ho obvinili z pokusu vraždy, za který mu nejdříve hrozilo až dvacetileté vězení, ale státní zástupce později horní hranici trestní sazby zmírnil na polovinu, když čin překvalifikoval na pokus o zabití. Hlavní líčení bude pokračovat příští týden, kdy soud vyslechne mimo jiné i poškozeného.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz