Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž surově napadl těhotnou družku. Mám ho stále ráda, řekla žena soudu

  14:48aktualizováno  14:48
Když Jan Z. ze Svitavska slyšel od soudce, aby se ohodnotil, bez zaváhání odpověděl: „Hodně toho vydržím, pak chci od toho utéct.“ Osmatřicetiletého muže obžaloba viní z brutálního napadení těhotné družky. On sám tvrdí, že se přítelkyni pouze snažil uklidnit, když hrozila sebevraždou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Začala nadávat, že toho má dost, že jsem stejný jako její rodiče, kteří je mlátili, že se podřeže. Chytnul jsem ji za ramena a zatřásl s ní. Dal jsem jí tři facky a pak jsem na ni nechtěně dvakrát spadl, z toho jednou kolenem na obličej. Byl jsem opilý,“ hájil se obžalovaný.

Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové to však 27. února 2015 v bytě, kde oba partneři žili se svými dětmi, vypadalo podstatně jinak. Jan Z. se vrátil opilý od souseda, začal svoji družku urážet a pak ji surově napadl.

„Byla ve čtvrtém měsíci těhotenství. Nejprve ji strkal v kuchyni, následně ji chytil pod krkem, vyzvedl ji nad úroveň podlahy a opakovaně s ní udeřil o zem. Když zůstala ležet na podlaze, opakovaně na ni dupal nohama, a to jak na hlavu, do oblasti obličeje, na hrudník, tak i na břicho,“ uvedla Faltusová.

Obžalovaný však odmítl, že by na ni dupal nebo že by ji bil pěstmi. „Jak jsem byl přiopilý, nechtěně jsem na ni šlápl. Nepraštil jsem s ní o zem,“ prohlásil muž, který byl v minulosti za podobný incident už odsouzen, když zmlátil svoji tehdejší manželku, avšak prezidentská amnestie ho osvobodila a trestní rejstřík vymazala.

Podle soudních znalců byla intenzita útoku vysoká, což bylo ještě znásobeno rozdílem postav. Zatímco obžalovaný v době útoku vážil 90 kilogramů a měří 185 centimetrů, jeho dnes již bývalá družka neměla ani padesát kilo a měří necelých 150 centimetrů. Žena utrpěla těžká zranění včetně zlomeniny čelisti a několik dní ji léčili v hradecké fakultní nemocnici.

Nepotratila však a plod je v pořádku. Těhotná žena u soudu vypovídala. Na její žádost ji však senát krajského soudu vyslechl v nepřítomnosti obžalovaného. „Po tom úrazu se ho bojím,“ řekla v jednací síni třiatřicetiletá žena. Pro krajský soud to byla vítaná změna, protože na policii odmítla vypovídat.

„Chytil mě pod krkem a pak si už na nic nepamatuji“

V jednací síni popsala nejen jejich vzájemné soužití, ale i to, co se u nich doma v kritický den dělo.

„Často chodil k sousedovi popíjet, vracel se opilý a pak mi vyčítal, že se nestarám dostatečně o domácnost. Jednou se mě to tak dotklo, že jsem se pořezala na zápěstí. To pak zavolal záchranku a nějaký čas jsem byla na psychiatrii,“ řekla drobná žena, která ve společné domácnosti žila s obžalovaným asi pět měsíců. Přistěhovala se k němu i se svým osmiletým synem. Obžalovaný zase vychovával dceru z minulého vztahu.

„Rozhodně vylučuji, že by mě toho 27. února večer chtěl zabránit, abych si něco udělala. To jsem rozhodně v úmyslu neměla. Když přišel od souseda, byl opilý, zase začal něco kázat. Chytil mě pod krkem a pak si už na nic nepamatuji. Z bezvědomí jsem se probrala, až když jsem ležela v kuchyni u sporáku. Akorát přicházela jeho dcera. Požádala jsem ji, ať zavolá záchranku,“ uvedla.

Podle svých slov se podrobnosti o tom, co se v ten večer dělo, dozvěděla až o dva dny později od dcery obžalovaného, která ji v nemocnici navštívila. „Je to dobrý člověk. Když se napije, je však agresivní. Měl tendenci mě vychovávat. Čekáme spolu dítě, které jsme oba chtěli. Mám ho stále ráda, a to i přesto, co mně udělal,“ dodala žena.

Za pokus o těžké ublížení na zdraví hrozí obžalovanému až dvanáct let vězení. Rozsudek se očekává v pátek.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz