Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž se zpovídá ze znásilnění čtyřleté, obhájce zpochybnil vyšetřování

  14:13aktualizováno  14:13
Čtyřletá holčička ukázala na "zlobiváka", který ji měl loni v dubnu pohlavně zneužít. Obžalovaný Vladimír Újezdský ale vinu od začátku odmítá, k hradeckému krajskému soudu ho přišla podpořit i početná rodina. Jeho obhájce zpochybnil samotné vyšetřování.
Čtyřletá dívka na "zlobiváka" ukázala na fotce i při rekognici na policii (ilustrační foto).

Čtyřletá dívka na "zlobiváka" ukázala na fotce i při rekognici na policii (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Soudní líčení s Vladimírem Újezdským začalo v prosinci a dosud se čekalo na zpracování nových znaleckých posudků. Podle obžaloby loni v dubnu znásilnil tehdy teprve čtyřletou holčičku v malé vesnici na Pardubicku.

"Zezadu přistoupil k nezletilé, do úst, aby nemohla křičet, jí strčil látkový předmět červené barvy a odvedl si ji do ústraní ke stavební buňce," říká obžaloba. Dívenka měla zranění v oblasti konečníku, dodnes trpí poruchou přizpůsobení a bojí se cizích lidí. Na Újezdského údajně sama ukázala s tím, že je to onen "zlobivák".

Obžalovaný muž, kterému bude letos šestapadesát, vinu od začátku odmítá (jeho výpověď najdete zde). Vrchní soud v polovině června ale zamítl jeho stížnost, a tak i nadále čeká na verdikt ve vazbě.

Nemají jediný důkaz, rozčilovala se manželka obžalovaného

Do soudní síně ho přišlo podpořit asi patnáct příbuzných, soudce je však upozornil, aby se na rozdíl od minula zdrželi jakýchkoli hlasitých projevů. "Je to fraška," ulevil si alespoň o přestávce starší muž. I manželka Újezdského, která vypovídala už na začátku líčení, trvá na manželově nevině.

"Celé je to zmanipulované, nemají jediný důkaz! Za všechny chyby, které udělala vyšetřovatelka, teď všichni hrozně trpíme. Vždyť manžel je už 14 měsíců ve vazbě," řekla rozčileně Jarmila Újezdská během přestávky.

Právě vyšetřovatelku navrhl obhájce jako svědkyni a položil jí mnoho nepříjemných dotazů. Vysvětlovala například, jak policie postupovala během výslechu poškozené dívky a jak dívka poznala obžalovaného mezi třemi dalšími muži během rekognice.

"Všichni měli brýle a knír. Obviněného poškozená v souladu s trestním řádem předtím neviděla. Aby na muže viděla přes sklo, museli jsme ji vyzvednout na stůl," popisovala kapitánka Lenka Smolová. Obhájci se ale nelíbilo, že už předtím tříleté dívence ukázala fotku obžalovaného.

Obhájce se přel s vyšetřovatelkou, co řekla dívka na nahrávce

V soudní síni se na žádost obhájce promítal i záznam z prověrky na místě činu. Podle policistů je dívka na stavební parcelu Újezdských dovedla sama, ovšem na polovině záznamu není slyšet, co dnes už pětiletá holčička povídá, jen kamsi ukazuje.

"Bála se tolika cizích lidí, takže jsem s ní šla jen já a dovolila jsem jejímu tatínkovi, aby ji vedl za ruku," vysvětlila vyšetřovatelka, proč byl kameraman a ostatní přihlížející tak daleko. Když došli až k pozemku Újezdských, už je jim na nahrávce rozumět o něco lépe.

"Byla jsi v té boudě?" ptá se dívky vyšetřovatelka a dočká se záporné odpovědi. "Kde byl ten zlobivý pán?" pokračuje Smolová a dívka sotva slyšitelně odpovídá: "Ten pán přišel k nám domů." Alespoň podle obhájce. Podle policejní vyšetřovatelky ale dívka nejspíš říkala, že už chce jít domů. Rozhodnout by mohl až doslovný přepis nahrávky, o který obhájce požádal.

Odpoledne a v příštích dnech budou před soudem vypovídat další svědci a soudní znalci. Pokud se obžalovanému prokáže vina, hrozí mu za zločin znásilnění až 12 let za mřížemi.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Najdete na iDNES.cz