Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž se zpovídá ze znásilnění čtyřleté, obhájce zpochybnil vyšetřování

  14:13aktualizováno  14:13
Čtyřletá holčička ukázala na "zlobiváka", který ji měl loni v dubnu pohlavně zneužít. Obžalovaný Vladimír Újezdský ale vinu od začátku odmítá, k hradeckému krajskému soudu ho přišla podpořit i početná rodina. Jeho obhájce zpochybnil samotné vyšetřování.
Čtyřletá dívka na "zlobiváka" ukázala na fotce i při rekognici na policii (ilustrační foto).

Čtyřletá dívka na "zlobiváka" ukázala na fotce i při rekognici na policii (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Soudní líčení s Vladimírem Újezdským začalo v prosinci a dosud se čekalo na zpracování nových znaleckých posudků. Podle obžaloby loni v dubnu znásilnil tehdy teprve čtyřletou holčičku v malé vesnici na Pardubicku.

"Zezadu přistoupil k nezletilé, do úst, aby nemohla křičet, jí strčil látkový předmět červené barvy a odvedl si ji do ústraní ke stavební buňce," říká obžaloba. Dívenka měla zranění v oblasti konečníku, dodnes trpí poruchou přizpůsobení a bojí se cizích lidí. Na Újezdského údajně sama ukázala s tím, že je to onen "zlobivák".

Obžalovaný muž, kterému bude letos šestapadesát, vinu od začátku odmítá (jeho výpověď najdete zde). Vrchní soud v polovině června ale zamítl jeho stížnost, a tak i nadále čeká na verdikt ve vazbě.

Nemají jediný důkaz, rozčilovala se manželka obžalovaného

Do soudní síně ho přišlo podpořit asi patnáct příbuzných, soudce je však upozornil, aby se na rozdíl od minula zdrželi jakýchkoli hlasitých projevů. "Je to fraška," ulevil si alespoň o přestávce starší muž. I manželka Újezdského, která vypovídala už na začátku líčení, trvá na manželově nevině.

"Celé je to zmanipulované, nemají jediný důkaz! Za všechny chyby, které udělala vyšetřovatelka, teď všichni hrozně trpíme. Vždyť manžel je už 14 měsíců ve vazbě," řekla rozčileně Jarmila Újezdská během přestávky.

Právě vyšetřovatelku navrhl obhájce jako svědkyni a položil jí mnoho nepříjemných dotazů. Vysvětlovala například, jak policie postupovala během výslechu poškozené dívky a jak dívka poznala obžalovaného mezi třemi dalšími muži během rekognice.

"Všichni měli brýle a knír. Obviněného poškozená v souladu s trestním řádem předtím neviděla. Aby na muže viděla přes sklo, museli jsme ji vyzvednout na stůl," popisovala kapitánka Lenka Smolová. Obhájci se ale nelíbilo, že už předtím tříleté dívence ukázala fotku obžalovaného.

Obhájce se přel s vyšetřovatelkou, co řekla dívka na nahrávce

V soudní síni se na žádost obhájce promítal i záznam z prověrky na místě činu. Podle policistů je dívka na stavební parcelu Újezdských dovedla sama, ovšem na polovině záznamu není slyšet, co dnes už pětiletá holčička povídá, jen kamsi ukazuje.

"Bála se tolika cizích lidí, takže jsem s ní šla jen já a dovolila jsem jejímu tatínkovi, aby ji vedl za ruku," vysvětlila vyšetřovatelka, proč byl kameraman a ostatní přihlížející tak daleko. Když došli až k pozemku Újezdských, už je jim na nahrávce rozumět o něco lépe.

"Byla jsi v té boudě?" ptá se dívky vyšetřovatelka a dočká se záporné odpovědi. "Kde byl ten zlobivý pán?" pokračuje Smolová a dívka sotva slyšitelně odpovídá: "Ten pán přišel k nám domů." Alespoň podle obhájce. Podle policejní vyšetřovatelky ale dívka nejspíš říkala, že už chce jít domů. Rozhodnout by mohl až doslovný přepis nahrávky, o který obhájce požádal.

Odpoledne a v příštích dnech budou před soudem vypovídat další svědci a soudní znalci. Pokud se obžalovanému prokáže vina, hrozí mu za zločin znásilnění až 12 let za mřížemi.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Soudce zmírnil trest pro člena polského gangu „navrtávačů“ na tři roky

Piotr Jarosiński v případu "gangu navrtávačů" u Krajského soudu v Hradci...

Krajský soud v Hradci Králové znovu potrestal Piotra Jarosińského z polského gangu „navrtávačů“. Dostal tři roky ve...

Najdete na iDNES.cz