Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zmlácený muž zemřel v septiku na podchlazení, obžalovaný vraždu popírá

  12:28aktualizováno  12:28
Krajský soud v Hradci Králové projednává jednu z nejbrutálnějších vražd loňského roku. Kriminalisté našli loni v únoru v odpadní jímce u rodinného domu v Nové Vsi na Rychnovsku tělo muže. Vrah ho tam hodil, když ještě žil.

Radek Charvát je obžalovaný kvůli smrti sedmapadesátiletého známého z Nové Vsi na Rychnovsku (13.1.2016). | foto: David Taneček, ČTK

Sedmatřicetiletý tesař Radek Charvát obžalovaný z loňského pokusu vraždy spolubydlícího v Nové Vsi na Rychnovsku začal svoji výpověď pěkně zostra.

„Můj případ jasně ukazuje, že náš stát je policejním státem,“ četl v jednací síni královéhradeckého krajského soudu ze svého připraveného prohlášení.

„Snaží se mě očernit a zničit mi život!“ hájil se Charvát. Na policii v přípravném řízení odmítl vypovídat.

Fotogalerie

Kriminalisté ho zatkli loni v únoru, když u domu, kde nějakou dobu žil, našli v odpadní jímce tělo sedmapadesátiletého spolubydlícího (o nálezu těla čtěte více zde).

Charvát se k němu nastěhoval v září roku 2014. „Nastěhoval jsem se k němu, protože jsem se nechtěl hádat s tátou. Byla to moje největší chyba v životě,“ řekl soudu Charvát.

Policie ho obvinila z několika zločinů: z pokusu těžkého ublížení na zdraví, pokusu vraždy a z usmrcení z nedbalosti. Se svým bytným se znal od dětství, žili v jedné vesnici a jejich rodiny se přátelili. Soužití obou mužů bylo však velmi problematické, často se hádali a obžalovaný ho několikrát zmlátil.

Nejméně osm ran do hlavy

Podle spisu v polovině prosince roku 2014 sedmapadesátiletého muže napadl tak, že skončil v bezvědomí s tříštivými zlomeninami lebky. Útočník nechal těžce zraněného muže bez pomoci a odešel do hospody. Podle kriminalistů lékařskou pomoc přivolal až po upozornění známého, že by mohl být souzen za vraždu. Zraněný muž pak v nemocnici zůstal asi dva měsíce.

Osudným se stal další útok loňského ledna. Obžaloba viní Charváta, že spolubydlícímu zasadil nejméně osm ran do hlavy a vhodil jeho bezvládné tělo do odkalovací jímky na zahradě domu a přikryl ji betonovým poklopem. Muž pak uvnitř zemřel na následky silného podchlazení.

Podle soudních znalců v té době těžce zraněný žil, byl pouze v bezvědomí, a kdyby se mu dostalo pomoci, mohl útok přežít. Tělo našla policie až po několika týdnech, když zavražděného muže hledali kvůli výpovědi k jednomu z předchozích napadení.

Obžalovaný svého spolubydlícího vykreslil jako zadluženého alkoholika, po kterém šli věřitelé a vymahači. „Za tu dobu, co jsem u něho žil, byl pořád na šrot. Často se stávalo, že zmizel na deset čtrnáct dní a pak ho přivezli policajti,“ uvedl Charvát, který se přiznal jen k napadení z poloviny prosince.

„Proč bych něco takového dělal?“

„Vystartoval po mě, ránu jsem mu vykryl, dal jsem mu pěstí a kolenem a hodil do postele, kde se praštil o pelest. Použil jsem pěsti a koleno, žádnou věc, jak mi předkládají. I když nechtěl, záchranku jsem nakonec zavolal. To další jsem ale nespáchal, ani jsem ho do té jímky nehodil. V té době jsem se s ním už nebavil. Navíc, viděl jsem ho naposledy někdy 20. ledna,“ uvedl obžalovaný. Hájil se i tím, že neměl důvod někoho zabít.

„Proč bych něco takového dělal, když jsem měl zajištěnou slibnou kariéru? Měl jsem v březnu odjet pracovat do hor, opravovat kostel, roubenku. Znalci ze mě udělali záměrně alkoholika s agresivními sklony,“ sdělil soudu Charvát.

Podle soudních znalců totiž v opilosti ztrácel zábrany, když pil, byl agresivní.

„Soužití obou mužů bylo velmi komplikované. Poškozený byl alkoholik v posledním stádiu a obžalovaný byl také alkoholik. Nastěhoval se k němu, protože neměl, kde bydlet a poškozeného znal z dětství. K důkazům, které máme zatím nic neřeknu, protože jsme na úplném počátku,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

V tomto případě je trestní sazba v rozmezí deset až osmnáct let.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Najdete na iDNES.cz