Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oceláře zaskočilo odmítnutí obřího skladu, který Hradec dřív schválil

  9:12aktualizováno  9:12
Obří sklad oceli, který chce ThyssenKrupp Ferrosta vybudovat v hradecké části Březhrad, začal doplácet na výměnu politické reprezentace. Zatímco magistrát v čele s ODS ho podporoval, tento týden zastupitelé otočili. Jejich stanovisko je ale jen doporučením.
ThyssenKrupp Ferrosta stavbu v hodnotě asi 400 milionů korun připravuje více než tři roky. Ilustrační foto

ThyssenKrupp Ferrosta stavbu v hodnotě asi 400 milionů korun připravuje více než tři roky. Ilustrační foto | foto: AP

"Zastupitelé konstatovali, že projekt nepovažují za přínosný pro město. O vyjádření k projektu požádala nové zastupitelstvo hutní firma," řekla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

"Do jisté míry mě rozhodnutí zastupitelů překvapilo. Náš projekt je v souladu s veškerými zákony, je na pozemku, který je na to územním plánem určen a který nám dokonce před časem samo město doporučilo jako vhodný," uvedl jednatel firmy Radek Miláček.

Dodal, že před časem proběhla kvůli stavbě skladu i první fáze změny územního plánu města, kterou dřívější zastupitelstvo potvrdilo. "Kladné je i stanovisko informačního systému EIA o vlivu stavby na životní prostředí," doplnil Miláček.

Rozhodnutí zastupitelů, z nichž 24 hlasovalo proti a jen pěti se záměr zamlouval, považuje za velice zvláštní. Je to však jen doporučení.

"Náš záměr trvá, ale vše nejdříve prodiskutujeme s německými kolegy. Zatím nemůžu předjímat, jaké závěry vyvodíme," uvedl Miláček.

Jinde kolem Hradce sklad nechtěli

Hutní firma prý v uplynulých dvou letech prověřovala i jiné lokality v okolí Hradce. "Žádnou alternativu však zatím nemáme," poznamenal jednatel.

Zmínil se i o možnosti, že by se sklad oceli mohl vybudovat v areálu ČKD. "Před pár lety jsme se s majiteli továrny domluvili, že část koupíme a sklad postavíme tam. Bohužel z prodeje nakonec sešlo, prý mají s areálem jiné záměry," podotkl Miláček.

Všechna potřebná povolení pro zahájení výstavby zatím firma nemá. Ale už ví, že nechce diskutovat s odpůrci stavby z řad březhradských obyvatel.

"Nemohli jsme si s nimi nic vyříkat. Je to zájmová skupina, která neposlouchá a žádné informace vědět nechce. Neustále se opakují, byť znalecké posudky jim za pravdu nedávají," tvrdí Miláček.

ThyssenKrupp Ferrosta stavbu v hodnotě asi 400 milionů korun připravuje více než tři roky. Nový náměstek primátora Martin Soukup (ODS) nedávno uvedl, že pokud firma splní všechny zákonné požadavky, bude moci sklad postavit.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Najdete na iDNES.cz