Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vytáhl řidičku z hořícího auta a stal se stým Gentlemanem silnic

  17:17aktualizováno  17:17
„Bylo to jako v americkém akčním filmu,“ popisuje devětapadesátiletý Jaroslav Kolman nehodu u Kněžnic na Jičínsku, při které vytáhl zaklíněnou řidičku z hořícího auta těsně předtím, než úplně shořelo. Stal se již stým Gentlemanem silnic.

Ocenění Gentleman silnic předal Jaroslavu Kolmanovi policejní prezident Tomáš Tuhý (vlevo) a předseda představenstva České pojišťovny Luciano Ciriná (vpravo). (17. 6. 2014) | foto: iDNES.cz

„Paní v hořícím autě křičela: Pomozte mi! Pomozte mi!“ popisuje zachránce nehodu z letošního května, kdy se před jeho očima na Jičínsku čelně srazila dvě auta. Jaroslav Kolman zastavil, ani na vteřinu nezaváhal a spěchal na pomoc.

„Byl tam malý plamínek, pak velký plamínek, zdeformované dveře od auta mi nešly otevřít, okno nešlo rozbít. Pak mi jeden pán půjčil klíč na kola a podařilo se mi dveře vypáčit, to už plameny šlehaly,“ vzpomíná na dramatickou situaci nově oceněný Gentleman silnic, v pořadí už stý.

Nehoda u Kněžnic na Jičínsku, při které se čelně srazila dvě auta. (květen 2014)
Nehoda u Kněžnic na Jičínsku, při které se čelně srazila dvě auta. (květen 2014)

Zraněná žena byla zamotaná do bezpečnostních pásů, takže bylo nutné sehnat nůž a dostat ji co nejrychleji z hořícího auta ven.

„Bylo to úplně jako v americkém akčním filmu. Auto začalo hořet a po chvíli začaly bouchat pneumatiky jedna po druhé. Co bylo jediné štěstí, že nezačal nikde unikat benzin,“ vypráví muž, který sám riskoval a řidičku vyprostil doslova na poslední chvíli. Bezprostředně poté totiž vozidlo kompletně shořelo.

Hlasujte a zvolte Gentlemana desetiletí

Jaroslav Kolman se stal v pořadí 100. Gentlemanem silnic a byl současně nominován mezi desítku hrdinů, z nichž letos v říjnu vzejde Gentleman desetiletí.

Hlasovat může každý na webové stránce, kde kromě deseti nominovaných příběhů najde všech sto oceněných Gentlemanů silnic a také informace o nehodovosti a bezpečnosti silničního provozu. Hlasování skončí 30. 9. 2014.

Kromě Jaroslava Kolmana jsou z Královéhradeckého kraje nominováni i tři mladí motorkáři - Petr Barborka, Martin Kváš a Jan Šmidrkal, kteří zachránili život sedmnáctiletému muži, jenž nezvládl svůj motocykl a po srážce s auty v protisměru skončil v bezvědomí.

„Byl to fofr, nebyl čas na nic myslet. Všichni se tam motali, ale nepomohli. Dvěma klukům jsem řekl, aby mi tu paní pomohli vytáhnout, sám bych to nedokázal,“ dodal Kolman, který se ještě předtím snažil vyprostit tři mladíky z druhého auta.

„Ti kluci strašně křičeli, byli úplně v šoku. Nikdo z nich nebrzdil, byl to čelní náraz a automobily se zvedly,“ popsal samotnou nehodu zachránce, který si dopoledne převzal ocenění Gentleman silnic v budově Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové z rukou policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

„Už deset let je policie partnerem tohoto projektu, protože chceme ukázat, že i mezi občany České republiky se najdou odvážní lidé, kteří nejsou lhostejní vůči lidskému neštěstí a jsou schopní reagovat v krizových situacích,“ řekl policejní prezident.

Jeho předchůdce, nynější ředitel Královéhradecké krajské policie Martin Červíček dodal: „Klobouk dolů. Všem bych přál, když se dostanou do podobné nepříjemné situace, aby měli kolem sebe takovéhle Gentlemany silnic, kteří pomohou a zachrání život.“

„Jen díky nim se podařilo zachránit už přes sto lidských životů,“ doplnil ho Luciano Ciriná, předseda představenstva České pojišťovny, která se na projektu spolu s policií podílí. Od začátku projektu v roce 2004 už ocenění převzalo 100 lidí, z toho 19 žen, a to na více než 40 místech po celé republice. 

 Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz