Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysvědčení pro kraj odkrylo závažné chyby, nejhorší je to s rozpočtem

  17:00aktualizováno  17:00
Neexistující databázi smluv a faktur, skrytý rozpočet nebo zastupitele bez etického kodexu vytýká Královéhradeckému kraji vysvědčení, které mu daly občanské sdružení Oživení a Fond Otakara Motejla.

Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Závistivě vzhlíží k premiantovi Praze a přestože se s průměrem školních známek 3,15 řadí na docela lichotivé šesté místo, mnohem blíž má k propadlíkovi Zlínskému kraji. Královéhradecký kraj, hlavně jeho vedení, dostal vysvědčení za uplynulé čtyři roky a jedno je jisté: nemá se čím chlubit.

Češtinu, matematiku či tělocvik ve společném hodnocení občanského sdružení Oživení a Fondu Otakara Motejla nahradilo deset předmětů, například přístup k informacím, hospodaření s majetkem, etika a střet zájmů či granty a dotace. A vysvědčení nemilosrdně odkrylo závažné krajské slabiny.

Čtrnáctičlenné třídě vévodí téměř jedničkářka Praha s průměrem 2,25, poslední je Zlínský kraj (3,40), z toho je patrné, že hradecký region patří k horšímu průměru.

"Hodnocení krajů je projekt, jehož cílem bylo vytvoření vůbec prvního uceleného srovnání krajů ve vybraných oblastech. Cílem je pomoci občanům vytvořit si obrázek o fungování krajských samospráv, a to nejen v předvolební době," vysvětlují "třídní učitelé" celého projektu - Vít Sochovský (Oživení) a Helena Škodová (Fond Otakara Motejla), "hodnocené otázky se zabývají zveřejňováním informací o oblasti, či existencí nástroje zvyšujícího informační otevřenost samosprávy k veřejnosti."

Do šedivého průměru, ze kterého již nevybředl, poslala kraj už první kategorie, jež má velký přesah i do všech ostatních "školních předmětů": přístup k informacím. Tady hejtmanství dostalo trojku a sám náměstek Helmut Dohnálek (SNK–ED) připouští, že rozhodně je co zlepšovat: "V obecné rovině by to zcela určitě mohlo být lepší."

Pozoruhodná zjištění špatného přístupu a bez výjimky mizerné známky přinesly čtyři oblasti, které se mohou sdružit do společné kategorie: (ne)hospodaření s penězi.

Vysvědčení pro kraj: tři čtyřky

Hospodaření s majetkem

  • Na internetových stránkách nemá zveřejněnu databázi smluv ani seznam faktur, za co a komu platí, ani evidenci nemovitého majetku.

Rozpočet

  • Spolu s Moravskoslezským úplně poslední místo. Normální obyvatel nemá šanci proklikat se k rozpočtu, závěrečným účtům či důvodovým zprávám.

Etika a střet zájmů

  • Zatímco zaměstnanci krajského úřadu etický kodex musí podepsat a dodržovat, zastupitelé žádnou takovou povinnost nemají.

Veřejné zakázky: 3. Hospodaření s majetkem: 4. Příspěvkové organizace a obchodní společnosti s majetkovou účastí kraje: 3. Rozpočet: 4. Horší v nich byly pouze Moravskoslezský a Středočeský kraj, tedy regiony ovládané od voleb kontroverzními hejtmany: Jaroslavem Palasem a Davidem Rathem.

"Pokud to tak vnímá i veřejnost, je to důvod k zamyšlení," netají rozčarování druhý krajský náměstek Vladimír Derner (KDU-ČSL). Ten si prý na "hlas lidu" potrpí: "Zpětné vazby jsou pro nás vždy nesmírně důležité."

V porovnání s ostatními kraji dopadly pro region příznivě známky za granty a dotace (2- a třetí místo), mediální politiku (3 a páté místo) a závěrečné územní plánování (1- a dělené druhé až osmé místo).

Zda současná koalice ve složení ČSSD, SNK–ED a KDU-ČSL dostane šanci na reparát, napoví už říjnové volby. "Věříme, že Hodnocení krajů pomůže odhalit silné a slabé stránky jednotlivých krajů a zároveň přiměje veřejnost k zamyšlení," doufají tvůrci vysvědčení.

K vysvědčení se hejtman Lubomír Franc (ČSSD) kvůli pracovnímu vytížení odmítl vyjádřit.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Brigádník po pádu ze střechy zemřel, jeho matka bojuje sedm let o odškodné

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové se znovu zabývá případem smrtelného úrazu mladíka na brigádě v Sendražicích na...

Nové radnice se v Hronově vzdali, za 65 milionů se zdála drahá

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Město Hronov couvlo od stavby nového městského úřadu, kterou připravovalo čtyři roky. I když proti přestavbě zchátralé...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTOVÝCH MANAŽERŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz