Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysvědčení pro kraj odkrylo závažné chyby, nejhorší je to s rozpočtem

  17:00aktualizováno  17:00
Neexistující databázi smluv a faktur, skrytý rozpočet nebo zastupitele bez etického kodexu vytýká Královéhradeckému kraji vysvědčení, které mu daly občanské sdružení Oživení a Fond Otakara Motejla.

Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Závistivě vzhlíží k premiantovi Praze a přestože se s průměrem školních známek 3,15 řadí na docela lichotivé šesté místo, mnohem blíž má k propadlíkovi Zlínskému kraji. Královéhradecký kraj, hlavně jeho vedení, dostal vysvědčení za uplynulé čtyři roky a jedno je jisté: nemá se čím chlubit.

Češtinu, matematiku či tělocvik ve společném hodnocení občanského sdružení Oživení a Fondu Otakara Motejla nahradilo deset předmětů, například přístup k informacím, hospodaření s majetkem, etika a střet zájmů či granty a dotace. A vysvědčení nemilosrdně odkrylo závažné krajské slabiny.

Čtrnáctičlenné třídě vévodí téměř jedničkářka Praha s průměrem 2,25, poslední je Zlínský kraj (3,40), z toho je patrné, že hradecký region patří k horšímu průměru.

"Hodnocení krajů je projekt, jehož cílem bylo vytvoření vůbec prvního uceleného srovnání krajů ve vybraných oblastech. Cílem je pomoci občanům vytvořit si obrázek o fungování krajských samospráv, a to nejen v předvolební době," vysvětlují "třídní učitelé" celého projektu - Vít Sochovský (Oživení) a Helena Škodová (Fond Otakara Motejla), "hodnocené otázky se zabývají zveřejňováním informací o oblasti, či existencí nástroje zvyšujícího informační otevřenost samosprávy k veřejnosti."

Do šedivého průměru, ze kterého již nevybředl, poslala kraj už první kategorie, jež má velký přesah i do všech ostatních "školních předmětů": přístup k informacím. Tady hejtmanství dostalo trojku a sám náměstek Helmut Dohnálek (SNK–ED) připouští, že rozhodně je co zlepšovat: "V obecné rovině by to zcela určitě mohlo být lepší."

Pozoruhodná zjištění špatného přístupu a bez výjimky mizerné známky přinesly čtyři oblasti, které se mohou sdružit do společné kategorie: (ne)hospodaření s penězi.

Vysvědčení pro kraj: tři čtyřky

Hospodaření s majetkem

  • Na internetových stránkách nemá zveřejněnu databázi smluv ani seznam faktur, za co a komu platí, ani evidenci nemovitého majetku.

Rozpočet

  • Spolu s Moravskoslezským úplně poslední místo. Normální obyvatel nemá šanci proklikat se k rozpočtu, závěrečným účtům či důvodovým zprávám.

Etika a střet zájmů

  • Zatímco zaměstnanci krajského úřadu etický kodex musí podepsat a dodržovat, zastupitelé žádnou takovou povinnost nemají.

Veřejné zakázky: 3. Hospodaření s majetkem: 4. Příspěvkové organizace a obchodní společnosti s majetkovou účastí kraje: 3. Rozpočet: 4. Horší v nich byly pouze Moravskoslezský a Středočeský kraj, tedy regiony ovládané od voleb kontroverzními hejtmany: Jaroslavem Palasem a Davidem Rathem.

"Pokud to tak vnímá i veřejnost, je to důvod k zamyšlení," netají rozčarování druhý krajský náměstek Vladimír Derner (KDU-ČSL). Ten si prý na "hlas lidu" potrpí: "Zpětné vazby jsou pro nás vždy nesmírně důležité."

V porovnání s ostatními kraji dopadly pro region příznivě známky za granty a dotace (2- a třetí místo), mediální politiku (3 a páté místo) a závěrečné územní plánování (1- a dělené druhé až osmé místo).

Zda současná koalice ve složení ČSSD, SNK–ED a KDU-ČSL dostane šanci na reparát, napoví už říjnové volby. "Věříme, že Hodnocení krajů pomůže odhalit silné a slabé stránky jednotlivých krajů a zároveň přiměje veřejnost k zamyšlení," doufají tvůrci vysvědčení.

K vysvědčení se hejtman Lubomír Franc (ČSSD) kvůli pracovnímu vytížení odmítl vyjádřit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.



Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...



Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Navzdory statistice. Hokejisté Hradce v předehrávce vyhráli ve Zlíně

Gólová radost hradeckých hokejistů na ledě Zlína.

Teprve podruhé z posledních deseti utkání zvítězili hokejisté Hradce Králové na ledě Zlína. V předehrávce 3. kola...

Další z rubriky

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Najdete na iDNES.cz