Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní jde do penze zahradničit, senátor chce rozkrýt machinace kraje

  18:36aktualizováno  18:36
Jen 18 zastupitelů po volbách nemusí vyklízet krajskou kancelář, 27 jich musí odejít. Loučí se i radní: dva odcházejí do důchodu. náměstek hejtmana Dohnálek chce dál bojovat za rozvoj regionu, i když zatím neví z jaké pozice. Zastupitelské křeslo neobhájil ani senátor a ředitel vrchlabské nemocnice Dryml.

Voliči rozhodli o tom, že z vedení kraje odejde 27 ze 45 zastupitelů. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Do důchodu míří radní zodpovědný za oblast školství a kultury Jiří Nosek i Josef Ješina, který měl na starosti dopravu a silniční hospodářství a dosud byl nejstarším členem krajské rady. Minulý týden oslavil 68. narozeniny.

"Zatím nic neplánuju, ale kdyby se něco naskytlo, tak bych se tomu nebránil, protože najednou skončit ze dne na den je velká změna," říká Josef Ješina z Rychnova nad Kněžnou, jenž se stal krajským zastupitelem před 12 lety.

Předtím podnikal: v 90. letech začínal v oboru pokrývačství a tesařství nebo třeba v oblasti školení bezpečnosti práce, čímž se chce zabavit i v penzi.

Dosluhující radní si koupí skleník

"Asi budu dál školit strojníky zemních strojů. Už to dělám od roku 1976 a firmy navštěvuji každé dva roky," plánuje končící radní. Především se ale hodlá věnovat své zahradě a úpravám domu. "Plánuju, že si koupím malý skleník, abych mohl pracovat venku na zahradě. Budu pěstovat rajčata, papriky a okurky," těší se Ješina.

Zatímco Nosek ani Ješina už za ČSSD nekandidovali, třetího náměstka hejtmana výsledky voleb nepříjemně zaskočily.

Helmut Dohnálek se věnuje oblasti regionálního rozvoje a územnímu plánování osm let, ale nyní mu zbývají už jen dva týdny na to, aby vyklidil svůj stůl na kraji a rozmyslel se, co dál. Jeho strana SNK Evropští demokraté u voleb pohořela a v zastupitelstvu nezískala ani jediný mandát.

Nedělal jsem show, ale práci voliči neocenili, řekl Dohnálek

Helmut Dohnálek

Helmut Dohnálek

"Přiznám se, že jsem s takovým výsledkem nepočítal. Trochu mě to zaskočilo, myslel jsem si, že lidé ocení moji práci a budou hledat někoho, kdo méně politikařil, sliboval a dělal předvolební show, ale zato více pracoval. Ale to jsem se hluboce zmýlil," říká trpce Dohnálek, který v roce 2004 kandidoval z pozice ředitele regionální rozvojové agentury a sekretáře Euroregionu Glacensis.

Dál by se rád zabýval rozvojem regionu a bojoval za Rychnovsko, odkud pochází.

"Doteď jsem to neřešil a v tuhle chvíli jasno úplně nemám, ale určitě bych nechtěl opustit to, co jsem dělal dosud. Mám samozřejmě možnost vrátit se do původního zaměstnání, ale je to jen jedna z možností. Když se ohlédnu za svou prací, myslím si, že bych těžko hledal srovnatelného konkurenta," domnívá se bývalý starosta Orlického Záhoří, který v 90. letech spoluzakládal ODS v Bartošovicích v Orlických horách.

Senátor Dryml chce odkrýt machinace ČSSD

Zato Vladimír Dryml jasno má. Dál bude řídit vrchlabskou nemocnici, pracovat v ní jako chirurg a k tomu zasedat v Senátu.

Schůze Senátu - Vladimír Dryml (6. října 2011)

Vladimír Dryml

"Je pro mě velmi nepříjemné, že zvítězili lidé, kteří chtějí vrchlabskou nemocnici zavřít, a to i přes sliby, které měli na billboardech, což je podvod na voličích," upozorňuje.

"Budu se dál věnovat tomu, aby se konečně odkryly machinace čtyřleté vlády ČSSD, protože nechci, aby pak za několik let někdo řekl, že jsem o tom mlčel," říká Dryml, který ještě před revolucí vstoupil do KSČ, od roku 1998 byl členem ČSSD, s níž se ve zlém rozešel, a nyní neúspěšně kandidoval jako lídr Zemanovců.

"Ať si pan hejtman nemyslí, že když nejsem v zastupitelstvu, tak nebudu jako senátor dál kontrolovat, aby s veřejnými penězi kraje bylo nakládáno hospodárně, aby všechny peníze nešly na Náchodsko a Broumovsko, ale zůstaly taky v Hradci Králové," vzkazuje svému bývalému spolustraníkovi a nynějšímu rivalovi Lubomíru Francovi (ČSSD), kterého před čtyřmi lety ve volbách převálcoval, ale místo hejtmana přesto nedostal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Výstavba stadionu v Hradci Králové se protáhne, město zrušilo tendr

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Město Hradec Králové zruší výběrové řízení na firmu pro výstavbu nového fotbalového stadionu za téměř 400 milionů...

Najdete na iDNES.cz