V temném dvoupokojovém bytě žilo 16 zubožených psů, úřady je odebraly

  • 5
Šestnáct zanedbaných a nemocných psů, kteří skoro celý život prožili v tmavém a špinavém bytě, odebrali chovatelům v Novém Bydžově veterináři a pracovníci městského úřadu. Zvířata, z nichž tři byla dvouměsíční štěňata, doplatila na špatnou sociální situaci majitelů a nekontrolovatelně se mezi sebou křížila.

Nyní jsou v péči dobrovolníků a veterinářů z obecně prospěšné společnosti Dogpoint. Ta se pro psy bude snažit najít nové domovy.

„Psi jsou paradoxně v dobrém výživovém stavu, což výrazně zlepšuje jejich šance. V tuto chvíli to vypadá, že ztráty na životech budou minimální, až možná nulové. Největší strach jsme měli o štěňata, která byla silně začervená, apatická a bez chuti k životu. Jejich organismus ustál odčervení i odblešení a nyní, po třech dnech od tohoto nejranějšího ošetření, jsou výrazně živější a veselejší,“ říká ředitelka Dogpointu Michaela Zemánková.

Zabavená štěňata byla začervená, zablešená, s holými místy bez srsti, která mohla způsobit plíseň či parazit, zvířata měla špinavé uši a zanícené oči. Všechna byla bojácná, světloplachá a apatická.

Psi se mezi sebou nekontrolovatelně křížili

Podle Mileny Žákové, šéfky odboru životního prostředí na obecním úřadě v Novém Bydžově, který problém řešil, nedošlo ke katastrofální situaci zvířat úmyslem jejich majitelů, ale spíš jejich špatnou sociální situací.

„Majitelé byli ochotni nám zvířata vydat. Své psy měli rádi a zvířata byla dobře krmena, bohužel majitelé žili v tak neutěšených podmínkách, že na to doplatili i psi,“ uvádí Žáková.

K situaci prý došlo tak, že se chovatelům jednoho dne zaběhla jejich fenka a zabřezla. Štěňata si nechali, avšak neposkytli jim dostatečnou péči, takže se psi mezi sebou nekontrolovatelně křížili.

„V těchto podmínkách není možné oddělit hárající feny od psů a v důsledku toho dochází nekontrolovaně k úzké příbuzenské plemenitbě. Sociální vztahy ve skupině psů chovaných na malém prostoru v nevyhovujících mikroklimatických podmínkách jsou narušené,“ potvrzuje výňatek z protokolu, který na místě pořídili pracovníci Krajské veterinární správy (KVS).

Městský úřad spolu s veterinou proto přizvali na pomoc právě Dogpoint, který má s péčí o takováto zvířata zkušenosti. Podle Zemánkové byla spolupráce doslova ukázková.

„Z naší zkušenosti s úředními lhůtami se takovéto věci obvykle spíše táhnou. Tady šlo o skvělou kooperaci mezi zástupci obce a KVS. Jsme velmi rádi, že jsme toho mohli být součástí, protože je to nabíjející - kde je vůle, je i řešení. Obrovský palec nahoru pro všechny, kteří byli v tomto případě zainteresování,“ pochvaluje si Zemánková, která už spolu s kolegy dává vystrašená zvířata dohromady. Jak fyzicky, tak psychicky.

Na léčení zanedbaných psů můžete přispět ve sbírce

„Jsme přesvědčeni, že na drtivou většinu psů čeká někde ten správný a trpělivý domov, protože pejskové zatím nic neznají a neumí. Speciálně psi, kteří projevují strach z člověka kvůli neznámému, a ne kvůli bití a ubližování, si po získání důvěry vybudují ke svému člověku silnou vazbu a stávají se z nich „slepičí prdelky“, které doprovází svého majitele na každém kroku,“ říká Zemánková.

Dogpoint nabídne zvířata k adopci až po jejich vyléčení. Lidé mohou zatím pomáhat finančně, neboť útulek spustil sbírku, z jejíhož výtěžku bude hradit kastrace, odčervení, očkování, čipování a léčbu nemocných očí. Pomoct psům je možné na těchto webových stránkách.

Jak zástupci KVS, tak zástupci útulku potvrzují, že u podobných událostí asistují pravidelně. „Chovatelé jsou různí, ročně zasahujeme u několika takových případů,“ potvrzuje ředitel krajské veteriny v Hradci Králové Aleš Hantsch.

Stejně na tom jsou i v Dogpointu. „Tyto případy jsou bohužel na náš vkus velmi časté. Máme s nimi bohaté zkušenosti. Od února 2016 je toto už čtvrtá ‚přemnožená smečka v nevyhovujících podmínkách‘. Vždy se jednalo o smečky čítající 15 až 40 psů,“ dodává Zemánková.