Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci hypermarketu v Náchodě chtějí vyvolat referendum. Podpisy mají

  14:31aktualizováno  14:31
Aktivisté v Náchodě chtějí vyvolat místní referendum k výstavbě hypermarketu v areálu bývalé textilky Tepna. Členové přípravného výboru předali v pondělí dopoledne petiční archy na správním odboru radnice.

K budoucímu využití Tepny se možná vysloví občané v místním referendu. Snímek je z doby před demolicí ze září 2013. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Aby byl návrh na referendum platný, bylo potřeba, aby jej podepsalo alespoň 10 procent oprávněných voličů. V Náchodě to představovalo přibližně 1 650 lidí. Přípravnému výboru se podařilo nashromáždit 1 941 podpisů.

Lidé v petici podepsali, že nesouhlasí se stavbou obchodního centra v bývalé Tepně a přejí si, aby se pozemky v centru města využily lépe.

Fotogalerie

Chtějí, aby město odkoupilo od majitele celý pozemek a aby trvalo v územním řízení na dodržení vlastního územního plánu.

„Chceme, aby město trvalo na zásadách uvedených v souhrnné technické zprávě k územnímu plánu. Projekt ve stávající podobě není v souladu s územním plánem, respektive jde proti němu,“ uvedl zmocněnec přípravného výboru a opoziční zastupitel Michal Kudrnáč.

Aktivisté se pokoušejí stihnout termín říjnových komunálních voleb, během nichž by se referendum mohlo konat. Pokud by se referenda zúčastnilo 35 procent oprávněných voličů, výsledek by byl závazný pro vedení města.

Areál Tepny

- textilka zkrachovala v roce 2006, už předtím prodala Lidlu starou přádelnu pro stavbu obchodu, zbytek areálu prodávala v dražbě konkurzní správkyně

- vysokou bílou budovu nejblíž centra vlastní Protivítr - Invest s nizozemskými investory, chystá ji přebudovat na obchody a byty

- manželé Drapačovi vlastní budovy směrem k Plhovu, při rekonstrukci ponechali původní architekturu Mautnerovy továrny

- zdemolované ruiny podél ulic Příkopy a Plhovská patří JTH Holdingu z Teplic developera Jaroslava Třešňáka, který chtěl postavit obchodní centrum už během letoška, ale nemá ještě územní rozhodnutí

„Nemá smysl kupovat jen malý kousek Tepny, jak o něm uvažuje město. Navrhujeme koupit celý pozemek. Je to nejúčinnější způsob, jak lze zabránit výstavbě v současné podobě. Pak by bylo možné rozšířit tam centrum a na základě regulativů postavit něco pořádného, co odpovídá významu tohoto území,“ dodal zastupitel Kudrnáč.

Nyní začala běžet patnáctidenní lhůta, kdy úředníci posoudí, zda je návrh na místní referendum v pořádku podle zákona.

„Návrh musí být takzvaně bezvadný. Pak o něm může rozhodnout rada, která ho dále předloží do zastupitelstva,“ řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

Ruiny Tepny jsou zbourané

Část bývalé Tepny vlastní JTH Holding teplického developera Jaroslava Třešňáka. Firma začala připravovat před sedmi lety výstavbu dvou hypermarketů a dalších obchodů s parkovišti, ale kvůli krizi na ně nedošlo.

Nyní se developer snaží získat územní rozhodnutí pro hypermarket a hobby obchod s parkovišti.

"Vstupujeme sem se zajímavým záměrem společnosti Spar. Stavby nepřesáhnou plochu 10 tisíc metrů čtverečných," řekl vloni v prosinci při setkání s občany člen představenstva JTH Holding Jan Grüner. Podle firmy se záměr nemění, i když Spar přešel pod společnost Ahold. Ta mění prodejny na Alberty.

Majitel nechal chátrat budovy textilky, podepsali se na nich i zloději kovů a bezdomovci. Loni v prosinci firma po letech odkladů začala bourat.

Dosud tam leží sutiny a zbývá dobourat část, která navazuje na opravené budovy Tepny v majetku Drapačových.

Zchátralé budovy Tepny už jsou zdemolované až na část přiléhající k opravené...

Budovy už šly k zemi.

„V místě styku demolovaných budov s objektem, který je ve vlastnictví pana Drapače, jsme z opatrnosti zadali zhotovení statického posudku. V současné době projednáváme s panem Drapačem navržené bezpečné varianty pro provedení zbytku demolice,“ uvedl Jan Grüner z JTH Holding na konci července.

Město roky tvrdilo, že nemá vliv na soukromníka

Město už za bývalého starosty Oldřicha Čtvrtečky tvrdilo, že nemá žádné páky, aby změnilo záměry soukromého majitele. Současné vedení dojednalo jen drobnější úpravy projektu, například více zeleně.

Zástupci města se neustále odkazovali na názor stavebního úřadu, který konstatoval, že záměr stavby hypermarketu je v souladu s územním plánem. S tím kritikové nesouhlasí.

Město podalo letos námitku do územního řízení a chce po stavebním úřadu, ať posoudí, zda hypermarket je skutečně v souladu s územním plánem.

Zastupitelé v letošním roce začali jednat o tom, že by koupili areál Tepny od developera. Když si v dubnu vyžádali nabídku, pozemky celkem o 2,5 hektarech byly k mání za 73 milionů korun, pětinová část za 15,5 milionu. Proto pověřili radní, ať ještě jednají o ceně.

Město nyní nechává vypracovat nezávislý znalecký posudek, který by měl ocenit půlhektarový pozemek. Vedení radnice se chystá příští týden na další jednání s developerem ohledně ceny. V září by o případné koupi mohli rozhodnout zastupitelé.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Najdete na iDNES.cz