Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ODS v kraji hledá po Zdeňce Horníkové nového šéfa. Má být i rebel

  16:56aktualizováno  16:56
Krajská ODS hledá nového předsedu za Zdeňku Horníkovou. Zatím není známo jméno ani jednoho kandidáta. Vlivní občanští demokraté v regionu si přejí, aby zafoukal svěží vítr, který by dokázal odolávat celostátnímu diktátu strany.

Špičky ODS v kraji se neshodnou, zdali bude dobré následovat směr udávaný dosavadní šéfkou Zdeňkou Horníkovou. | foto: MF DNES, Otakar Grusser

Jasná porážka občanské demokracie v loňských krajských volbách uvnitř regionální stranické "buňky" zemětřesení nezpůsobila. Královéhradecké sdružení ODS se v základech otřásá až s téměř půlročním odstupem.

Krajské volby a výsledky ODS

(rok, hlasů, umístění)

2000 - 26,85%, 1.

2004 - 39,28%, 1.

2008 - 24,33%,  2.

2012 - 10,62%, 4.

Předsedkyně Zdeňka Horníková sice volební propadák ustála, ale nyní stejně odchází, respektive povýšila. Už jen formální podpis prezidenta schází k jejímu jmenování viceprezidentkou Nejvyššího kontrolního úřadu.

A přestože regionální ODS bude nového šéfa volit až 13. května, ve straně to vře již nyní.

Nečase nepodpořili už dřív

Převládá totiž názor, který naplno vytryskl již bezprostředně po říjnovém neúspěchu, kdy hradecká ODS jako první v celé republice našla odvahu a oznámila, že nepodporuje Petra Nečase coby obhájce postu šéfa strany.

Ať již tedy bude novým předsedou kdokoli, s největší pravděpodobností si v Praze vyslouží nálepku rebela.

"Sám jsem v nedávné minulosti měl velké potíže přijmout některé kroky, které jsme v poslední době udělali," řekl například starosta Trutnova Ivan Adamec, který krajské občanské demokraty vedl až do února loňského roku, kdy svou třetí kandidaturu stáhl.

Horníková: Zanechávám ODS ve skvělém stavu

Poslankyně Zdeňka Horníková tvrdí, že složí co nejdřív politické funkce v regionu a nebude do výběru předsedy zasahovat. "Nebudeme předbíhat. Já totiž na odchod z této funkce nemám žádnou lhůtu. Je to můj dobrý přístup, že to udělám co nejdřív."

Krajskou ODS prý odevzdá svému nástupci ve skvělém stavu. "Opravdu. My jsme jeden z regionů, který dokončil reorganizaci manažerské sítě. Předávám region bez jediného dluhu, v naprostém pořádku, odcházím s čistým stolem, předávám ODS v klidném stavu bez rozbrojů," říká Horníková. Čeká, že za předsedu bude zvolen někdo z lidí zkušených v politice. Před ním budou troje volby. Úbytky členů odhaduje kolem 15 procent, prý to není nic výjimečného.

A jak se zdá, právě Adamec má nyní celkem slušnou podporu.

"Vím, že po tom postu asi vystartují jiní vlčáci, ale já a nejspíš i celá rychnovská ODS bychom navrhovali Ivana Adamce. Někteří mu sice vyčítali, že byl až příliš razantní, ale to přece vůbec není na škodu," zamyslel se hudebník a někdejší místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek.

Plass mizí. Ať to zkusí další tváře, míní

Ještě nedávno kandidoval krajský lídr Miloslav Plass na post českého místopředsedy, avšak boje o regionální předsednictví se překvapivě účastnit nehodlá.

"Už jsem dostal dost příležitostí získat si podporu jak voličů, tak svých spolustraníků. Podle mě by měly zkusit získat větší podporu nové tváře, protože já jsem tu svoji příležitost nevyužil," řekl Plass.

Rovněž se ohradil vůči republikové centrále: "Někdy jsme se snažili obhajovat kroky centrální úrovně, které byly v rozporu s pravicovou politikou. My bychom přitom měli být ti, kteří nemění názory ze dne na den."

Oblast Hradec Králové svého kandidáta na předsedu možná oznámí již příští týden. Další potenciální šéfy navrhnou zbývající čtyři oblasti. Kromě Plasse svou kandidaturu nevyloučili například Martin Puš, poslanec Pavel Staněk, Ivan Adamec ani Petr Štěpánek.

Nejšťastnější období za Horníkové nebylo, říkají

Občanští demokraté zatím nejsou příliš jednotní v otázce, zda má nový předseda navázat na práci Horníkové, nebo vyrazit jiným směrem. Odcházející předsedkyně se ale každopádně příliš chvály nedočkala.

"Nic proti ní nemám, ale měl by nastoupit někdo, kdo se na problémy bude dívat aspoň trochu realistickým pohledem," uvedl starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

Ještě ostřejší slova volil Štěpánek: "Její předsednictví nepokládám za nejšťastnější období. Paradoxní je, že za razantního Adamce se dalo diskutovat, ale za Horníkové vůbec ne a aktivita regionální rady je na bodu mrazu. Ona se s nikým neradí, pouze oznamuje," pronesl Štěpánek.

Ten prý o svém předsednictví zatím nepřemýšlí, ale kdyby byl navržen, nechal by si to projít hlavou.

Kde najít ztracenou důvěryhodnost

Všichni oslovení vlivní členové ODS si jsou jistí tím, že strana se musí změnit.

"Měli bychom více pracovat především s našimi dosud věrnými straníky. To oni se musí najít v našem programu, aby neodcházeli. Sice jsme to dělali i dosud, ale je pravda, že ne příliš intenzivně," sypal si popel na hlavu místopředseda regionálního sdružení a poslanec Pavel Staněk.

"ODS by měla být srozumitelnější a více se věnovat voličům. Musíme být čitelní a současně jasně vyhranění. Nemůžeme donekonečna dělat ústupky doleva a kroky v rozporu s pravicovým vnímáním. Až potom můžeme získat zpět svoje příznivce a podporovatele," souhlasil Plass.

Souhlasí s ním i Puš: "Potýkáme se se ztrátou důvěryhodnosti, což se strašně těžko napravuje. Je škoda, že Miloslav Plass se rozhodl nekandidovat, protože se ukázal být dobrým lídrem. On by to možná dokázal."

Ivan Adamec zase upozornil, že věrní členové tu stále ještě jsou, byť ubývají. "Je potřeba vrátit důvěru našim voličům. I oni vyčkávají, až co uděláme my. Změnit by se rozhodně měly například mediální výstupy našich vrcholných představitelů, které obrazu strany neprospěly," míní trutnovský starosta.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz