V Trutnově narazila okupační vojska na odpor, na cestách hořely barikády

  9:39aktualizováno  9:39
Při příjezdu okupačních vojsk v roce 1968 to v Trutnově vypadalo jako ve válečné zóně. Na příjezdových cestách hořely barikády z pneumatik, průjezd blokovala nákladní auta, vojáky měly odradit také sovětské vlajky na silnicích. Symbolem odporu se stalo stržení tanku z památníku před bývalým okresním úřadem.

Stržený památník tanku v Horské ulici v Trutnově v srpnu 1968. | foto: archiv Muzea Podkrkonoší

Nesouhlas s příjezdem cizích armád dal najevo okresní národní výbor, a dokonce i zdejší vedení komunistické strany. Trutnov prohlásily takzvaným „mrtvým městem“.

Jako první přijeli v brzkých ranních hodinách 21. srpna 1968 polští vojáci, teprve až po nich tanky sovětské armády. Příjezd cizích vojsk v přímém přenosu v Polské ulici, kde byly události asi nejdramatičtější, sledoval Jiří Hering. 

Fotogalerie

„Pamatuju si, že někteří lidé podávali polským vojákům mléko a chleba, další skupina lidí jim sprostě nadávala. Na silnici byly položené ruské vlajky, ale tanky a auta jely i přes ně. Pak začaly vznikat barikády. Vojáci nevěděli, kde jsou. Byli z toho vyděšení víc než my,“ vzpomíná muž, kterému v roce 1968 bylo 24 let.

Ještě ten den vyjádřily nesouhlas s okupací národní výbor a okresní výbor KSČ, po městě začaly bleskurychle kolovat letáky odmítající příjezd „spojenců“. Do kampaně se zapojily i zdejší rozhlas i noviny. Redakce Krkonošské pravdy se provizorně na týden přestěhovala do kanceláří Muzea Podkrkonoší, kde s velkým nasazením pracovala téměř nonstop.

Stržený památník tanku vytvořil další zátaras

Týdeník vycházel mimořádně denně. „Každý den vycházelo několik tisíc výtisků, noviny se lidem rozdávaly zdarma. V podstatě povzbuzovaly obyvatele k odporu, dávaly najevo, že je to bezprecedentní akt,“ říká ředitel Muzea Podkrkonoší Vlastimil Málek.

Hned druhý den vznikl Výbor svobodného Trutnova, jeho úkolem bylo uklidnit vypjatou situaci a „zabránit živelnému postupu mládeže“. Lidé se však rozhodli vyjádřit nesouhlas po svém. Ve městě v Polské ulici vzplála první barikáda z pneumatik, která měla zabránit průjezdu vojenské kolony. Účinek hořící barikády dokládají archivní fotografie, plameny šlehaly několik metrů vysoko, kouřová clona stoupala vysoko k nebi. Barikáda hořela několik dní, další zátarasy vznikly v Horním Starém Městě, Poříčí i ve Volanovské ulici.

Události nabraly rychlý spád. Ve stejný den protestující připevnili k tanku na památníku v Horské ulici před sídlem tehdejšího národního výboru lano a náklaďák jím tank před zraky stovek lidí strhl z podstavce. Tank, který zde byl instalován v roce 1960, dovezli pod nedaleký viadukt v Šestidomí, kde společně se zapálenými pneumatikami vytvořil další zátaras na hlavní silnici. 

V sobotu 24. srpna národní výbor a OV KSČ vyhlásily status „mrtvého okresu Trutnov“. „V prohlášení bylo uvedeno, že s okupanty nikdo nemá jednat, hovořit ani jim podávat jakékoli informace. Do té doby se objevovaly snahy lidí okupanty přesvědčovat, že zde není žádná kontrarevoluce,“ vykládá ředitel muzea. Status byl vyhlášen na podporu jednání československého prezidenta Ludvíka Svobody v Moskvě.

Pancéřová pěst v aspiku a okupantský guláš

Odpor trutnovských obyvatel byl na československé poměry zcela nebývalý. Během týdne nepokojů se projevila také lidová tvořivost a typicky český humor. Dochoval se například satirický jídelní lístek z jedné zdejší restaurace. 

Nabízely se speciality jako ruský boršč s granátovými broky, pancéřová pěst v aspiku, okupantský guláš nebo bulharský candát v ruské tomatě. Ceny byly uvedené v rublech a kopějkách. Pod menu je jako autor uveden Brežněv s kolektivem.

Dramatické srpnové události si v Trutnově vyžádaly jeden život. „Obětí se stal devatenáctiletý ruský voják, kterého v Polské ulici přejela kolona vojenských vozidel. Do nemocnice ho převezli v už beznadějném stavu,“ sděluje historik Muzea Podkrkonoší Ondřej Vašata. Výstava s desítkami dobových fotografií potrvá v trutnovském muzeu do konce září.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Museli by střílet na dítě, neudělali to, řekl generál o padlých vojácích

Generál Petr Pavel v Broumově (6.11.2018)

Tři vojáci padlí v Afghánistánu neměli příliš na výběr, a tak se stali oběťmi sebevražedného atentátníka, řekl generál...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Tisíce vězňů jsou na drogách, pašují se v časopisu, salámu i při polibku

Zakázané tablety byly ukryté v podrážkách pantoflí v balíku pro vězně ve...

Dozorci z Valdic na Jičínsku, jednoho z nejstřeženějších vězení v Česku, kde sedí i doživotně odsouzení vrazi, musejí...

Další z rubriky

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Informační masáž starostovi Častolovic pomohla, spory v obci pokračují

Častolovice (6.11.2018).

Vedení Častolovic na Rychnovsku v čele s hnutím ANO vyšel předvolební mix informační masáže a oddalování soudu. Nad...

Začala oprava historické hájovny, odpůrce bourání se toho nedožil

Začala rekonstrukce hájovny U Dvou šraňků v hradeckých lesích (13.11.2018).

Začala rekonstrukce hájovny U Dvou šraňků v hradeckých lesích, která se podle tři roky starých plánů měla bourat....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz