Odvolací soud zprostil exstarostu Náchoda obžaloby za prodej pivovaru

  13:03aktualizováno  14:26
Bývalý náchodský starosta uspěl s odvoláním proti rozsudku Okresního soudu v Náchodě, který mu na šest let zakázal výkon veřejné funkce za pochybení při prodeji náchodského pivovaru. Hradecký krajský soud teď Oldřicha Čtvrtečku zprostil obžaloby.

Bývalý náchodský starosta Oldřich Čtvrtečka u Okresního soudu v Náchodě. (2. 10. 2012) | foto: ČTK

Sedmašedesátiletý Oldřich Čtvrtečka od začátku vyšetřování vinu odmítal a Krajský soud v Hradci Králové mu nyní dal za pravdu, když zrušil červnový verdikt soudu první instance. Případ nevrátil do Náchoda, ale vynesl zprošťující verdikt.

"Okresní soud věc vyhodnotil spekulativním způsobem, mezery vyplnil vlastními úvahami, které nemají oporu v důkazech," odůvodnila předsedkyně senátu Jana Chládková své rozhodnutí, že žalovaný skutek není trestným činem. 

Prodej pivovaru

Náchod prodal městský pivovar po výběrovém řízení v roce 2009, firmy musely podat nabídky během jediného měsíce. Město dalo přednost nabídce 150 milionů korun od společnosti LIF, i když Pivovar Holba chtěl zaplatit 185 milionů. Žalobce tvrdil, že město s druhým zájemcem ani nejednalo a starosta zasahoval do smlouvy. Obžalovaný se bránil, že nabídka Holby nebyla ve výsledku tak výhodná, protože se do ní počítala i přístavba hotelu Beránek. Město by podle něj dostalo peníze teprve po pěti letech a nemělo by v podniku žádný vliv, týkaly by se ho jen sankce. Navíc zastupitelům prý šlo i o zachování výroby v pivovaru, jeho značky Primátor a pracovních míst.

V červnu 2009 podnikla protikorupční policie razii na radnici, starosta čelí obvinění od března 2010.

Chybí totiž důkazy, které by podpořily obžalobu z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Státní zastupitelství obžalovalo bývalého starostu z toho, že při prodeji náchodského pivovaru napomohl ve veřejné soutěži zvítězit firmě LIF, i když nesplnila všechny podmínky soutěže.

"Zásadně odmítám, že bych do prodeje pivovaru zasahoval," zopakoval Čtvrtečka dopoledne u soudu.

"Ztratil jsem společenskou prestiž, pět let života a svoje zdraví, to mi nikdo nenahradí," řekl stroze po vynesení rozsudku.

Podle odvolacího soudu Čtvrtečka pouze realizoval rozhodnutí zastupitelstva a rady města, ke kterému přispěl i postoj managementu pivovaru. Samotné jednání se zájemci o koupi pivovaru nevedl, podmínky soutěže stanovila výběrová komise.

"Okresní soud provedl rozsáhlé dokazování, nicméně jak sám uvedl, možnost rozhodnout byla limitovaná, protože musel vycházet jen z listinných důkazů, svědci nevypovídali," uvedla soudkyně.

Nepodařilo se tak prokázat, že starosta připravil městskou kasu o 35 milionů korun. To ostatně uznal už náchodský okresní soud, když nenařídil obžalovanému zaplatit škodu, ale potrestal ho pouze zákazem činnosti. 

"Celá kauza smrdí korupcí, ale je to jen smrad, nemáme jednoznačný důkaz, jen celou řadu náznaků," řekl v červnu náchodský soudce Pavel Ruml (více čtěte zde). Důležití svědci z okolí starosty a jeho tehdy vládnoucí ODS totiž odmítli vypovídat z obavy o vlastní stíhání.

Předchozí rozsudek napadl nejen obžalovaný, ale i žalobce. Státní zástupkyně Marie Macháčková před vynesením rozhodnutí krajského soudu trvala na tom, že pětatřicetimilionová škoda se prokázala.

"Trest není dostatečný, proto navrhuji, aby krajský soud věc vrátil soudu prvního stupně k novému projednání a rozhodnutí," řekla Macháčková. Zprošťující verdikt následně nijak nekomentovala, napadnout ho může už jen dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Tam také leží dovolání pivovaru Holba, který tehdy neuspěl ve snaze koupit pivovar Primátor a výběrové řízení, ve kterém vyhrála firma LIF, označil za zmanipulované. Žalobu dvakrát zamítl Krajský soud v Hradci Králové (více najdete zde a zde), což letos v červnu potvrdil i Vrchní soud v Praze.

Nejčtenější

Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

Ilustrační snímek

Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

Bylo to mrazivé peklo, říká redaktorka o nočním výstupu na Sněžku

Turisté v noci stoupají na Sněžku.

Asi pět stovek dobrodruhů vyrazilo v noci na sobotu na Sněžku. Sedmnáctikilometrový výstup jen za svitu čelovky a s...

Další z rubriky

Vlak na Náchodsku rozmetal auto, řidič vyvázl se zlomenými žebry

Nehoda spěšného vlaku a auta u Červeného Kostelce (18.12.2018).

U Červeného Kostelce na Náchodsku se dopoledne srazil vlak s osobním autem. Zraněného řidiče museli hasiči vyprostit a...

Oprava hradeckého náměstí se jen tak nehne, hořický úřad stále nestíhá

Velké náměstí v Hradci Králové.

Ještě letos v únoru hradecká radnice věřila, že hořický stavební úřad nejpozději v dubnu rozlouskne nepříjemnost, kvůli...

Po třiceti letech se ve dvorské zoo narodil hroch, má přes 25 kilo

Mládě hrocha obojživelného, které se v prosinci narodilo v Zoo Dvůr Králové.

V safari parku ve Dvoře Králové nad Labem se na konci minulého týdne narodilo mládě hrocha obojživelného. Pro zahradu...

Najdete na iDNES.cz