Sběrači borůvek ničí přírodu česáčky a ruší zvěř (ilustrační foto).

Sběrači borůvek ničí přírodu česáčky a ruší zvěř (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Borůvkový zákaz v Krkonoších začíná opět platit, úroda je ale slabá

  • 3
Už třináctou sezonu se turisté v Krkonoších setkají s tabulkami v českém i polském jazyce zakazujícími vstup do oblastí, které by mohli zdevastovat sběrači borůvek. Omezení platí od soboty až do října na 15 procentech rozlohy národního parku.

Správa Krkonošského národního parku se zákazy snaží omezit masivní sběr borůvek v cenných lokalitách. Hlavně nájezdy polských "profesionálních" sběračů ničí krkonošskou přírodu v oblasti státní hranice.

Sběračům hrozí pokuta až do výše 10 tisíc korun a propadnutí hřebenového česáčku na borůvky.

Letos se ale borůvek stejně jako loni urodilo málo. "Vzhledem k malé úrodě borůvek neočekáváme velké problémy," poznamenal mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

"Vydané opatření v žádném případě neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet, respektive projíždět bez omezení," dodal Drahný. Zákaz vstupu platí od 20. července až do 15. října.

Mapka krkonošských lokalit, kde platí omezení vstupu kvůli sběračům borůvek (20.7. - 15. 10. 2013)

Nešetrným sběrem jsou podle něj devastovány nejen borůvkové porosty, ale snižuje se i potravní základna pro semenožravé ptáky a savce a jsou ničeny lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin. Sběrači také ruší zvěř v době říje a přivykání na lokality, kde přezimují.

Vstup je omezen například v okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramene Labe, okolí Luční hory a Stříbrného hřbetu, Liščí hory a Studniční hory, Obřího dolu, okolí Sněžky, Lvího dolu, Lesního, Dlouhého a Pomezního hřebenu nad Malou Úpou, Dvorského lesa a okolí Černé a Světlé hory.

Část území s omezeným vstupem se nachází v první zóně národního parku, kde je vstup mimo značené cesty zakázán celoročně. Dočasný zákaz se ale týká hlavně druhé a malé části třetí zóny, kam běžně turisté mohou.