Předseda KSČM v hradeckém kraji Otakar Ruml odpovídá na otázky čtenářů

Předseda KSČM v hradeckém kraji Otakar Ruml odpovídá na otázky čtenářů iDNES.cz. (17. 10. 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Nikomu jsem neublížil, napsal čtenářům lídr KSČM v hradeckém kraji

  • 110
Lídr KSČM, která už brzy může zasednout ve vedení Královéhradeckého kraje, odpovídal čtenářům iDNES.cz. Ptali se na jeho minulost i představy o budoucnosti kraje. Je zásadně proti těžbě břidlicového plynu, podpoří výstavbu R11 do Polska a pokusí se zamezit sloučení rychnovské a náchodské nemocnice.

Královéhradecká KSČM vedená Otakarem Rumlem se možná už za pár dní stane součástí krajské vlády. Stalo by se tak poprvé od sametové revoluce v roce 1989.

A lidé se Rumla hodně ptali na jeho stranickou minulost a také na to, jestli se hodlá distancovat od toho, co napáchala komunistická strana před rokem 1989.

On-line rozhovor s Otakarem Rumlem najdete zde

"Ze strany našeho Ústředního výboru již bylo vysloveno několik omluv. Já jsem se narodil v roce 1950 v zemědělské rodině, vyrostl jsem ve skromných poměrech a sám osobně jsem, ani nikdo z mých blízkých, nikdy nikomu neublížil," reagoval Ruml.

Komunisté by podle něj ve vedení kraje vsadili především na kvalitní lidi. "Jsem si velmi dobře vědom, že finanční prostředky pro toto volební období budou velmi významně omezené, ale slibovali jsme občanům zachování současné úrovně servisu, který jim kraj poskytuje," napsal v jedné z odpovědí Ruml.

"Pokud se situace v rozpočtovém určení daní pro kraje zlepší, určitě bychom chtěli přispět k výraznějšímu zkvalitnění údržby silnic druhých a třetích tříd, větší podpoře zdravotnictví, sociálních služeb, rozvoje venkova a dalších," dodal s tím, že podporuje výstavbu R11 do Polska a udělá všechno proto, aby se nesloučily nemocnice v Rychnově a Náchodě.

Lídr KSČM také nesouhlasí s geologický průzkumem a těžbou břidlicových plynů a podpoří zákon o jeho celorepublikovém zákazu.

Ve volbách skončila KSČM těsně za ČSSD

Komunisté skončili v kraji s 19,39 % na druhém místě jen těsně za vítěznou sociální demokracií, která od lidí dostala jen o pár desetin procent víc. Lídr ČSSD, dosavadní hejtman Lubomír Franc, dostal nabídku na on-line rozhovor jako první bezprostředně po volbách, ale nakonec ji odmítl.

On-line rozhovory s vítězi voleb

středa 17. října

Obě strany teď mohou vytvořit koaliční vládu, která by se v zastupitelstvu opírala o těsnou většinu 23 z 45 hlasů. Otakar Ruml se koaliční spolupráci nebrání a silné postavení komunistů v kraji ještě umocňuje vítězství Soni Markové v prvním kole senátních voleb na Náchodsku.

"První vyjednávací schůzka se uskuteční v sobotu. Důvodem je druhé kolo senátních voleb, ve kterých kandiduje lídr ČSSD Lubomír Franc na Náchodsku," prohlásil Ruml.

Lídr strany, která obdržela ve volbách 11 mandátů, odstartoval svou politickou kariéru v 80. letech. 

"Chtěl jsem dál studovat na vysoké škole, ale tehdejší zaměstnavatel mi nedal svolení. Odešel jsem proto pracovat jako zootechnik do JZD Úbislavice, kde mi toto umožnili. Byl jsem tehdy kvůli nemožnosti studovat hodně naštvaný, proto jsem v roce 1974 vstoupil do KSČ. Chtěl jsem do politiky, abych mohl něco ve společnosti pomoct změnit," vysvětluje Ruml.

Ve straně se však začal víc angažovat až v roce 1983, kdy byl přeřazen do aparátu KSČ, kde pracoval nejprve na zemědělském oddělení OV KSČ Jičín a později jako instruktor KV KSČ na Trutnovsku.

V roce 1991 založil firmu na výrobu dřevěných komponent pro hračky, kterou později přenechal dceři. V roce 2009 se stal předsedou Výboru pro životní prostředí a zemědělství zastupitelstva Královéhradeckého kraje.

,