Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na festivalovou louku vjely bagry. Nikdo nám nic neřekl, tvrdí organizátor

  9:32aktualizováno  9:32
Organizátoři trutnovského Open Air Festivalu přemýšlejí o stěhování. Letošní pětadvacátý ročník se tak možná bude na Bojišti konat naposledy. Podle zakladatele festivalu Martina Věcheta o ně nestojí místní radnice. Místo, kde měl být festivalový kemp, totiž před několika dny začaly rozrývat bagry.

Martin Věchet s dcerou Martou a svými psy Jimem a Adélou na místě, kde letos mělo být stanové městečko. Louku nyní rozrývají bagry. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Proměna části areálu na staveniště pořadatelům zkomplikovala přípravy, ale i tak slibují, že letos nebude festival výjimečný jen seznamem muzikantů, kterému vévodí američtí nu-metalisté Korn.

"Nikdo nás oficiálně neupozornil na to, že měsíc před festivalem začnou bagry rozorávat území potřebné pro festivalový kemp. Nyní jsou tam přemístěné a vybagrované kupy hlíny a my jsme nuceni velkou část oplocení přemístit a posunout jinam," říká zakladatel festivalu Martin Věchet.

Ovlivní stavební práce letošní ročník festivalu?
Budeme hledat nové stezky pro pohyb a ubytování kmenových návštěvníků. Setkání bude mít spiklenečtější pospolitost, jak říkal náčelník. Pokud by stavební technika dělala během festivalu hluk, hodně by mi to připomínalo pohřeb filozofa Jana Patočky ze sedmasedmdesátého, kdy estébáci nahnali za hřbitovní zeď partu motorkářů, aby túrovali motory a tím zodpovědně narušovali obřad.

25. ročník Trutnov Open Air Festivalu

Kdy: 16.-19. srpna 2012

Kde: areál Na Bojišti, Trutnov

Největší zahraniční hvězdy: Korn (USA), John Cale (USA), Anti-Flag (USA), dEUS (BEL), A. Cohen (CAN), Muchachito Bombo Infierno (ESP), Barrington Levy (JAM)

Největší české hvězdy: The Plastic People of the Universe, Sto zvířat, Marta Kubišová & skupina Petra Maláska, The Tap Tap, Jaroslav Hutka, Kurtizány z 25. avenue, Znouzectnost, Visací zámek, Tichá dohoda

Vstupenky:

  • na dobírku: 980 Kč
  • předprodej: 1 080 Kč
  • na místě: 1 200 Kč

Opravdu se s trutnovskou radnicí nedá dohodnout?
V Trutnově o festival nestojí. Radnice podporuje pouze kulturu, která je k jejím představitelům loajální. Nezávislá kultura není příliš vítána. Trutnovský starosta obzvláště potřebuje mít nad vším kontrolu. Festival v podstatě dojede na to, co delší dobu kritizujeme: na stavební lobby, upřednostňování vybraných firem a zastavování kdejakého zeleného plácku.

Zatímco před čtvrtstoletím festival vzniklý na undegroundových základech komunistická StB "jen" rozehnala, pár lidí pomlátila a pozemek postříkala močůvkou, současná garnitura jde přímo k věci. Pozemek rovnou vybagrují a duši festivalu s dýchající půdou prodchnutou mnohými setkáními zalijí betonem a asfaltem. Užitek z toho bude mít především projekční kancelář radního Vokatého, stavební firma a potažmo investor.

Má festival v areálu Na Bojišti ještě nějakou budoucnost?
To, jestli v areálu i dál zůstaneme a jak dlouho, ví jen "nejvyšší mocnost". S každým dalším betonem vylitým na louky, které byly festivalovým kempem i prostorem pro pódia a týpí, se kruh Na Bojišti uzavírá. Po jiných místech se poohlížíme už šest let. Na některých jsme se byli podívat, někde jsme jednali i s představiteli radnic a magistrátů.

Fotogalerie

Každý rok míváte netradičního hosta. Koho jste pozvali letos?
Letos bude festival odlišný v mnoha směrech. Poprvé bude bez náčelníka a gurua undegroundu Martina Jirouse, poprvé se při něm uskuteční regulérní mše včetně svatého přijímání, kterou bude sloužit samotný biskup pražský, otec Václav Malý. Vše je domluveno a ke kapelám budeme vybubnovávat poslední podrobnosti. Přijede i Jiří Lábus, který bude společně s Břetislavem Rychlíkem číst Náčelníka a suplovat Magora. O co půjde, nechť se nechají squaw a spolubojovníci překvapit.

Hlavní tahouni festivalu Korn a John Cale už jsou známi. Kdo další v Trutnově zahraje?
Poprvé před drsným trutnovským kotlem vystoupí zdravotně postižení umělci z Jedličkova ústavu The Tap Tap. Je to kapela, která naprosto přirozeně splyne s duchem festivalu. Patří k těm, kteří zde měli vystoupit už dávno. Vrátí se k nám i Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, kteří připomenou třicátá léta elegance a noblesy. Před dvěma lety sklidili obrovský potlesk.

Podařilo se vám nakonec do Trutnova přilákat Faith No More, kteří kvůli bouři při festivalu Rock for People nemohli vystoupit?
Ještě to není definitivní, ale vše ztěžuje to, že členové kapely v podstatě nejsou vůbec spolu a po návratu za moře si každý šel svojí stezkou. Kdyby u nás v roce 1997 už nevystoupili a nepobyli zde tři dny, kdy jsme se s nimi jezdili koupat mezi skály do Adršpachu, chodili po místních lokálech, ze kterých nás společně vyhazovali, a neměli bychom zprávy o tom, jak se jim tady líbilo, nepokoušeli bychom se je znovu pozvat. Když se před pěti lety do našeho podhorského ležení Billy Gould (tehdejší baskytarista Faith No More – pozn. red.) vrátil, na vše si až nostalgicky a s obdivuhodnou přesností pamatoval, byl nadšen a doufal, že se sem ještě vrátí. To bychom chtěli k radosti kapely i posluchačů uskutečnit. Kruh by se pěkně uzavřel.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Za smrt brigádníka po pádu ze střechy přiznal soud matce odškodné 286 tisíc

Krajský soud v Hradci Králové.

Hradecký krajský soud přiznal odškodné 286 tisíc korun matce hocha, který utrpěl smrtelný úraz na brigádě na statku v...

Aupark a křižovatka Koruna jsou ostudy Hradce, míní oceněný architekt

Architekt Karel Schmied (vlevo) přebírá Cenu dr. Františka Ulricha z rukou...

Za svými stavbami si stojí a mluví o nich, jako o svých dětech. Nejkrásnější město na světě je pro něj rodný Hradec...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz