Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na festivalovou louku vjely bagry. Nikdo nám nic neřekl, tvrdí organizátor

  9:32aktualizováno  9:32
Organizátoři trutnovského Open Air Festivalu přemýšlejí o stěhování. Letošní pětadvacátý ročník se tak možná bude na Bojišti konat naposledy. Podle zakladatele festivalu Martina Věcheta o ně nestojí místní radnice. Místo, kde měl být festivalový kemp, totiž před několika dny začaly rozrývat bagry.

Martin Věchet s dcerou Martou a svými psy Jimem a Adélou na místě, kde letos mělo být stanové městečko. Louku nyní rozrývají bagry. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Proměna části areálu na staveniště pořadatelům zkomplikovala přípravy, ale i tak slibují, že letos nebude festival výjimečný jen seznamem muzikantů, kterému vévodí američtí nu-metalisté Korn.

"Nikdo nás oficiálně neupozornil na to, že měsíc před festivalem začnou bagry rozorávat území potřebné pro festivalový kemp. Nyní jsou tam přemístěné a vybagrované kupy hlíny a my jsme nuceni velkou část oplocení přemístit a posunout jinam," říká zakladatel festivalu Martin Věchet.

Ovlivní stavební práce letošní ročník festivalu?
Budeme hledat nové stezky pro pohyb a ubytování kmenových návštěvníků. Setkání bude mít spiklenečtější pospolitost, jak říkal náčelník. Pokud by stavební technika dělala během festivalu hluk, hodně by mi to připomínalo pohřeb filozofa Jana Patočky ze sedmasedmdesátého, kdy estébáci nahnali za hřbitovní zeď partu motorkářů, aby túrovali motory a tím zodpovědně narušovali obřad.

25. ročník Trutnov Open Air Festivalu

Kdy: 16.-19. srpna 2012

Kde: areál Na Bojišti, Trutnov

Největší zahraniční hvězdy: Korn (USA), John Cale (USA), Anti-Flag (USA), dEUS (BEL), A. Cohen (CAN), Muchachito Bombo Infierno (ESP), Barrington Levy (JAM)

Největší české hvězdy: The Plastic People of the Universe, Sto zvířat, Marta Kubišová & skupina Petra Maláska, The Tap Tap, Jaroslav Hutka, Kurtizány z 25. avenue, Znouzectnost, Visací zámek, Tichá dohoda

Vstupenky:

  • na dobírku: 980 Kč
  • předprodej: 1 080 Kč
  • na místě: 1 200 Kč

Opravdu se s trutnovskou radnicí nedá dohodnout?
V Trutnově o festival nestojí. Radnice podporuje pouze kulturu, která je k jejím představitelům loajální. Nezávislá kultura není příliš vítána. Trutnovský starosta obzvláště potřebuje mít nad vším kontrolu. Festival v podstatě dojede na to, co delší dobu kritizujeme: na stavební lobby, upřednostňování vybraných firem a zastavování kdejakého zeleného plácku.

Zatímco před čtvrtstoletím festival vzniklý na undegroundových základech komunistická StB "jen" rozehnala, pár lidí pomlátila a pozemek postříkala močůvkou, současná garnitura jde přímo k věci. Pozemek rovnou vybagrují a duši festivalu s dýchající půdou prodchnutou mnohými setkáními zalijí betonem a asfaltem. Užitek z toho bude mít především projekční kancelář radního Vokatého, stavební firma a potažmo investor.

Má festival v areálu Na Bojišti ještě nějakou budoucnost?
To, jestli v areálu i dál zůstaneme a jak dlouho, ví jen "nejvyšší mocnost". S každým dalším betonem vylitým na louky, které byly festivalovým kempem i prostorem pro pódia a týpí, se kruh Na Bojišti uzavírá. Po jiných místech se poohlížíme už šest let. Na některých jsme se byli podívat, někde jsme jednali i s představiteli radnic a magistrátů.

Fotogalerie

Každý rok míváte netradičního hosta. Koho jste pozvali letos?
Letos bude festival odlišný v mnoha směrech. Poprvé bude bez náčelníka a gurua undegroundu Martina Jirouse, poprvé se při něm uskuteční regulérní mše včetně svatého přijímání, kterou bude sloužit samotný biskup pražský, otec Václav Malý. Vše je domluveno a ke kapelám budeme vybubnovávat poslední podrobnosti. Přijede i Jiří Lábus, který bude společně s Břetislavem Rychlíkem číst Náčelníka a suplovat Magora. O co půjde, nechť se nechají squaw a spolubojovníci překvapit.

Hlavní tahouni festivalu Korn a John Cale už jsou známi. Kdo další v Trutnově zahraje?
Poprvé před drsným trutnovským kotlem vystoupí zdravotně postižení umělci z Jedličkova ústavu The Tap Tap. Je to kapela, která naprosto přirozeně splyne s duchem festivalu. Patří k těm, kteří zde měli vystoupit už dávno. Vrátí se k nám i Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, kteří připomenou třicátá léta elegance a noblesy. Před dvěma lety sklidili obrovský potlesk.

Podařilo se vám nakonec do Trutnova přilákat Faith No More, kteří kvůli bouři při festivalu Rock for People nemohli vystoupit?
Ještě to není definitivní, ale vše ztěžuje to, že členové kapely v podstatě nejsou vůbec spolu a po návratu za moře si každý šel svojí stezkou. Kdyby u nás v roce 1997 už nevystoupili a nepobyli zde tři dny, kdy jsme se s nimi jezdili koupat mezi skály do Adršpachu, chodili po místních lokálech, ze kterých nás společně vyhazovali, a neměli bychom zprávy o tom, jak se jim tady líbilo, nepokoušeli bychom se je znovu pozvat. Když se před pěti lety do našeho podhorského ležení Billy Gould (tehdejší baskytarista Faith No More – pozn. red.) vrátil, na vše si až nostalgicky a s obdivuhodnou přesností pamatoval, byl nadšen a doufal, že se sem ještě vrátí. To bychom chtěli k radosti kapely i posluchačů uskutečnit. Kruh by se pěkně uzavřel.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Hokejová Sparta prohrála doma, Hradec otočil duel v prodloužení

Hradečtí Patrik Miškář a Radovan Pavlík se radují z vítězného gólu v...

Hokejisté Sparty v předehrávce 27. kola extraligy téměř celé utkání vedli nad Hradcem Králové 1:0, nakonec však odchází...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Lidé na protest zablokovali výjezd z Náchoda, chtějí obchvat rychleji

Nespokojení lidé zablokovali dopravu v Malém Poříčí u Náchoda (26.9.2018).

Lidé u Náchoda znovu burcují proti těžkopádným přípravám stavby nové krajské silnice z Bělovse na Hronov. Po 16. hodině...

Mladík ujížděl policii, nakonec smetl hlídku a vážně zranil policistu

Muž v kradeném voze v Hradci Králové čelně narazil do policejní hlídky. (25....

Sedmadvacetiletý řidič kradeným vozem ve vysoké rychlosti čelně narazil do policejní hlídky, přitom vážně zranil...

Pivo ze zoo pomáhá zachránit nosorožce, suroviny dovážejí z Afriky

Názvy všech pěti druhů piva souvisí se zoo či s Afrikou. Klasický ležák byl...

Safari park ve Dvoře Králové nad Labem se veze na módní vlně minipivovarů. Ročně plánuje uvařit až 1 200 hektolitrů....

Najdete na iDNES.cz