Loni zavřené chirurgické oddělení nemocnice v Opočně

Loni zavřené chirurgické oddělení nemocnice v Opočně | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Opočno padlo, další malé nemocnice ale zatím budou žít dál

  • 0
Po loňském zavření nemocnice v Opočně se vznášela hrozba konce i nad dalšími malými špitály v Královéhradeckém kraji. Zatím se ale zdá, že svou existenci uhájily. V Broumově budou mít lepší oddělení, Dvůr Králové má pět let sloužit bez změny.

Opočenská nemocnice je od loňska zavřena a pacienti musí na operace do Rychnova nad Kněžnou a Náchoda. V areálu ale zůstávají ambulance, z nichž většina už přešla do soukromých rukou. V areálu dál slouží léčebna dlouhodobě nemocných a záchranná služba.

O využití prázdných budov se podle starosty Štěpána Jelínka jedná. Mohlo by dojít k převodu části areálu na město, které by tam rádo vidělo jednodenní chirurgii. Už o tom jednalo se skupinou lékařů z Rychnovska.

Zdravotní pojišťovny však s dalším zdravotním zařízením v regionu smlouvy neuzavřou. "Vše stojí na pojišťovnách," potvrdil Jelínek. Do opočenské nemocnice by se po dobu rekonstrukce psychiatrie v Novém Městě nad Metují měli přesunout tamní pacienti.

Broumov rekonstruoval lůžka za 22 milionů

V Broumově se báli, že po konci chirurgického oddělení dopadnou jako v Opočně, jenže jim pomohla poloha na mapě. Do Náchoda trvá cesta dlouho a mnozí pacienti by se tam těžko dostali včas obzvlášť v zimě, kdy je cesta náročná.

Pacienti v Broumově dokonce mají mít lepší prostředí, protože do měsíce by měla být dokončena rekonstrukce lůžkového oddělení v přízemí za 22 milionů. Po zrušení lůžek chirurgie zůstává v nemocnici jednotka intenzivní péče s internou a ze zbytku akutních lůžek se stala lůžka následné péče.

Ze zhruba 110 lůžek jich je akutních 40. V nemocnici dál působí soukromí chirurgové, kteří tam mají ambulance ve všedních dnech i o víkendu. Aby region o chirurgickou péči nepřišel, podporuje finančně jejich provoz Královéhradecký kraj.

"Lékaře využíváme i pro nemocnici. Pokud máme na oddělení pacienta s chronickou ránou či bolestmi břicha, tak s nimi konzultujeme, jestli může zůstat tady, nebo musí být hospitalizován na chirurgickém oddělení v Náchodě. Tam posíláme ty případy, které nezvládneme," vysvětlil primář nemocnice Jiří Veselý. Také soukromí ortopedi a gynekologové dál v nemocnici působí. Většinu zákroků provádějí ambulantně.

Dvůr Králové nad Labem se k Trutnovu zatím nepřidá

Také o existenci Městské nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem se v minulosti občas spekulovalo, jestli nebude přičleněna pod nemocnici v Trutnově. Podle koncepce krajského zdravotnictví tam má minimálně pět let zůstat zachována péče v dnešním rozsahu.

"Ve Dvoře jsem víc jak deset let a pamatuji období, kdy jsme každého půl roku řešili, jestli se nemocnice zavře celá nebo jen některé oddělení," řekl ředitel nemocnice Miroslav Vávra. Podle něj všechny obory, které tu dnes jsou, odpovídají potřebám pacientů regionu.

Nemocnice má urologické oddělení, které se specializuje i na endoskopické miniinvazivní zákroky. Na chirurgickém se provádí při operacích břicha i laparoskopické operace.

Dvorská nemocnice má v současné době problémy s nevyhovujícími operačními sály. Už delší dobu plánuje jejich rekonstrukci, na kterou je však potřeba sehnat na 30 milionů korun. Na to, aby se mohla udělat projektová dokumentace výstavby, přispělo i město. To nemocnici dává peníze i na provoz dětské pohotovosti.

Je zatím otázkou, zda činnost malých nemocnic bude ovlivněna plány ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven na rušení akutních lůžek a další úspory.