Báň Bílé věže už prošla rekonstrukcí. Než makovice získá patinu, mohou se...

Báň Bílé věže už prošla rekonstrukcí. Než makovice získá patinu, mohou se Hradečané kochat měděným leskem. (srpen 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Oprava Bílé věže se o půl roku protáhne, kvůli shnilé zvonové stolici

  • 0
Oprava Bílé věže v Hradci Králové se zdrží. Historická dominanta, která právě prochází důkladnou rekonstrukcí za 56 milionů korun, se otevře nejspíš až v květnu. Zavinila to vlhkost, která poničila starou stolici nesoucí zvon Augustin.

„Zvonová stolice byla v havarijním stavu, takže bylo nutné vytvořit novou, což je práce nad rámec původních plánů. Podle posledního jednání budeme stavbu městu předávat na konci dubna,“ potvrzuje Michal Kaizar ze stavební společnosti BAK, která renesanční věž opravuje.

Vedoucí památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta a architekt Jaromír Chmelík (vpravo) s plány rekonstruované Bílé věže. (2. 6. 2014)

O posunutí termínu už ví i radnice. Změny harmonogramu prací budou muset posvětit radní.

„Řádná jednání budou až v září, je tak dostatek času vše pečlivě připravit, a to jak ze strany naší, tak zhotovitele. Jde o rekonstrukci v centru města na historicky velice cenné budově a byl by zázrak, kdyby vše běželo do puntíku podle plánu,“ říká mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Potvrzuje i to, že takovéto nepředvídatelné událostí jsou nejčastější komplikací různých investičních akcí města.

„Možnou změnu harmonogramu jsme tušili už ve chvíli, kdy stavaři odhalili ukotvení trámů a zjistili výrazné poškození vlivem dešťů a vzlínající vlhkosti,“ popisuje mluvčí magistrátu.

Kvůli posunutí harmonogramu a dalším pracím, jež nebyly ve smlouvě, je také vysoce pravděpodobné, že naroste i cena celé rekonstrukce.

Tesaři vyráběli dřevěnou stolici postaru

Novou dřevěnou stolici pro zvon Augustin museli tesaři vyrábět ručně postaru. Dubové dřevo už od května osekávali sekyrami přímo před katedrálou sv. Ducha. Bylo potřeba šest obrovských klád, které pečlivě vybrali v oboře Kinských u Chlumce nad Cidlinou.

Rekonstrukcí prošla i báň věže, z níž v minulých dnech už zmizelo lešení. Než makovice získá patinu, Hradečané se mohou kochat měděným leskem.

Opravou projde i samotný plášť věže, neboť rekonstrukce se nese v duchu „Bílá věž zase bílá“. Renesanční hláska však sněhobílá nebude. Věž ve skutečnosti nikdy nebyla čistě bílá a barvu dramaticky nezmění ani po náročných opravách.

„Původní barva věže je docela dobře patrná v nejvyšším patře a právě tak zbarvená bude po rekonstrukci,“ řekl restaurátor Ivan Nosek. Obložení věže projde očistou horkou párou.

Velkou proměnu dozná interiér, v němž bude turistické informační centrum s moderními technologiemi. Projektanti se inspirovali v New Yorku (čtěte zde).

„Chystáme špičkovou audiovizuální techniku. Interaktivní panely, vysoké až deset metrů, mohou sloužit i pro výuku a budou ukazovat, jak Hradec vypadal před několika desetiletími i staletími,“ uvedl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Největší panel má protínat tři patra a město si slibuje, že věž při nejrůznějších příležitostech také působivě nasvítí. „Půjde o průhledné sklo, které je zároveň dotykovým monitorem podobně jako na chytrých telefonech,“ vysvětlil autor projektu architekt Jaromír Chmelík.

16. dubna 2014