Spolek pořádá na hradě slavnosti a chystá opravy. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pobořený hrad Vízmburk na Trutnovsku dostane střechu i další šanci

  • 1
Gotický hrad Vízmburk nedaleko Havlovic na Trutnovsku dostává novou šanci. Archeologové ho před lety vykopali s velkou slávou, pak léta chátral a hrozilo mu zničení. Teď už jen málo chybí, aby dostal novou střechu.

S velkou slávou v 70. letech archeologové odkryli hrad pohřbený více než pět století. Mluvilo se tehdy o senzačním nálezu a Vízmburk na Trutnovsku byl přirovnáván k Pompejím.

Posledních čtyřicet let však znovuobjevená zřícenina, obestavěná lešenářskými trubkami, chátrala a hrozil další zánik.

Změnit to chce Sdružení pro Vízmburk, které slaví první úspěchy. Nadšenci sehnali na střechu milionovou dotaci.

Práce na rekonstrukci právě začaly

"Minulý týden začala rekonstrukce zastřešení západního paláce hradu. Firma Rehis uložila kotvy pro ocelové konstrukce, dostavbu obvodové zdi a věže," raduje se po několika letech snažení místopředseda sdružení Jaroslav Balcar.

Se spolupracovníky se mu povedlo z evropských fondů získat na novou střechu dotaci ve výši 1,1 milionu korun. K ní se však musí přidat minimálně 125 tisíc, a tak sdružení založilo sbírku, na které už se sešlo 80 tisíc korun.

Jak přispět na záchranu Vízmburku

* Zachránit zříceninu u obce Havlovice na Trutnovsku se snaží Sdružení pro Vízmburk od roku 2002. Letos získalo na rekonstrukci zastřešení západního křídla 1,1 milionu korun, ale dalších 125 tisíc shání, ve sbírce chybí asi třetina.

* Jakoukoli částkou můžete přispět na účet: 870800028/5500.

* Dárce, který věnuje 500 korun, obdrží repliku nalezeného kachle z hradních kamen. Kdo daruje 1 000 korun, získá knihu J. Košťála: Vízmburk – příběh ztraceného hradu.

* Je možné také zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS VIZMBURK na číslo 87777 a pomoci 30 korunami, z nichž 27 korun půjde na záchranu hradu.

* Kdo chce pomáhat celý rok, může zaslat SMS ve tvaru DMS ROK VIZMBURK a příštích 12 měsíců se mu bude strhávat vždy 30 korun.

"Celé září budou probíhat kamenické práce, potom nastoupí oceláři a nakonec tesaři. Na financování akce už nám chybí jen 40 tisíc a věříme, že se nám do konce září povede zmíněnou částku vybrat," je optimistou Balcar.

Nejvíc prý přispívají návštěvníci hradu, ale peníze lidé posílají také na účet či formou DMS.

Shromažďovali nálezy, upravovali terén

Sdružení vzniklo před jedenácti lety a dalo si za cíl zpřístupnit jádro hradu.

"Prvních šest let se naše organizace zabývala zpracováním archeologického fondu hradu, sháněli jsme po celé republice veškeré střepy, kovové a kostěné nálezy nebo kachlové úlomky, všechno to bylo v dezolátním stavu v různých archivech," vzpomíná Balcar.

Od roku 2008 sdružení upravovalo pouze terén kolem zříceniny a dodnes pořádá kulturní akce. Nyní se blíží 6. vízmburské slavnosti, které připadnou na 21. až 22. září a doplní je historický průvod, šerm a muzika.

"Do stavebních prací jsme se až do letošního roku pouštět nesměli, ale letos na jaře jsme čistili kanalizace, nádvoří a studnu a připravovali okolí," vysvětluje Balcar.

Do vzkříšení nepřístupného hradu se pustil v roce 2007, kdy byl místostarostou v Havlovicích. Obec tehdy získala titul vesnice roku.

Hrad se lidem otevřel před pěti lety

Poprvé po třiceti letech se na Vízmburk podívali návštěvníci v roce 2008. V roce 1984 tam totiž skončil dvanáctiletý archeologický výzkum.

O dva roky později zemřel archeolog Antonín Hejna, rodák z nedaleké Úpice, který po více než 500 letech objevil hrad, který byl skryt pod troskami věže. Tu v 15. století záměrně zbořili, aby hrad nemohl dále sloužit svému účelu.

Po smrti předního českého archeologa o zříceninu nikdo nepečoval, proto chátrala.

"Památkáři hrad z bezpečnostních důvodů oplotili, provizorně zastřešili lešením a tím to haslo, nikdo tam nesměl," dodává Balcar, který by do pěti až deseti let rád zastřešil celý hrad.

Uvnitř nadšenci plánují expozice archeologických nálezů, ale závislí budou opět na dotacích. Projektovaná cena se pohybuje kolem 8,5 milionu korun.