Augustiniánský klášter ve Vrchlabí bude otevřen už jen do září.

Augustiniánský klášter ve Vrchlabí bude otevřen už jen do září. | foto: Ondřej Littera

Krkonošské muzeum chystá zásadní změny, přestaví faru, klášter i továrnu

  • 2
Vrchlabské muzeum bude otevřené už jen do konce září, pak v někdejším augustiniánském klášteře začne rozsáhlá rekonstrukce. Zásadní stavební úpravy plánuje Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve svých třech pobočkách a postaví i centrální depozitář.

V Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou stavaři už za pár dní začnou opravovat bývalou faru, v jilemnickém zámku vznikne nová badatelna, ve Vrchlabí vyroste centrální depozitář sbírkových předmětů a bývalý augustiniánský klášter se promění v hlavní návštěvnické centrum KRNAP. Na projekty ochranáři použijí peníze z evropských fondů.

Centrální depozitář muzejníci vytvoří v Hořejším Vrchlabí v bývalé Rotterově továrně a využívat ho budou všechny pobočky Krkonošského muzea. Práce ve dvoupatrové budově začnou v letošním roce.

„Vzhledem k tomu, že plánujeme rekonstrukci bývalého kláštera, je potřeba najít prostor, kam sbírkové předměty dočasně, ale v tomto případě i trvale uložíme,“ uvedl mluvčí správy národního parku Radek Drahný. Nemovitost v někdejším továrním areálu, kterou Správa KRNAP vlastní, byla v posledních letech nevyužívaná. V minulosti zde byly sklady. Oprava bude hotova příští rok.

O rozsáhlé rekonstrukci kláštera, který je sídlem vrchlabského muzea a nacházejí se v něm stálé expozice Kámen a život či Člověk a hory o osidlování Krkonoš, zatím nechtějí ochranáři příliš mluvit.

„V současné době dokončujeme technický scénář nové expozice, připravujeme výběrové řízení na stavební část a projektovou žádost na novou expozici. Předpokládáme, že kvůli rekonstrukci muzeum zavřeme na konci září,“ řekl mluvčí.

Opravy kláštera zaberou dva až tři roky

Klášter čeká kompletní rekonstrukce, vznikne i nový vstup do budovy a stávající expozici nahradí úplně nová. Objekt se promění v hlavní návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Podrobnější informace zatím ochranáři nechtějí zveřejňovat.

„V současnosti řešíme termíny a výběrová řízení. Není ještě zralá doba, abychom mohli jít se všemi informacemi ven. KRNAP projekt podrobně představí začátkem léta,“ dodal Drahný.

Opravy kláštera začnou na konci roku a podle mluvčího parku potrvají dva až tři roky. Na dva roky se uzavře také památník v Pasekách nad Jizerou. Bývalá fara z 18. století zůstane otevřená už jen do konce března, pak se do ní nastěhují dělníci. Obnova si vyžádá 12 milionů korun, ochranáři na projekt získali dotaci z Evropské unie. Nová budou okna a fasáda, dělníci budovu zateplí.

„Samozřejmě se hlavně budou dělat a rozšiřovat expozice,“ řekla odborná pracovnice památníku Andrea Bariaková.

V muzeu vznikne například houslařská dílna Josefa Vedrala, větší prostor dostane písmák a další houslař Věnceslav Metelka. „Jak jsme tady přetvářeli expozice, toho jsme pořád odsouvali, až neměl takový prostor, jaký by si zasluhoval. Tady pro něj vznikne úplně nová expozice,“ dodala Bariaková.

Dvě stě let staré vybavení houslařské dílny a řadu cenných nástrojů muzeu loni v létě daroval houslový koncertní mistr Josef Schebal, který žije v Nizozemí (více čtěte zde).

„V Holandsku nastala situace, že houslařská dílna jeho dědečka Josefa Vedrala, známého pokračovatele krkonošské houslařské školy, který z Pasek pocházel, nemá pokračovatele. Proto pan Schebal tento ojedinělý dar nabídl Památníku v Pasekách nad Jizerou,“ sdělila ředitelka Krkonošského muzea ve Vrchlabí Blanka Zázvorková.

Na zámku v Jilemnici vznikne badatelna

Dosavadní technické prostory v přízemí jilemnického zámku se promění v badatelnu pro veřejnost, muzeum zároveň během dvou let zdigitalizuje 13 tisíc sbírkových předmětů, které si zájemci po dokončení projektu budou moci prohlédnout na internetovém portálu.

Kromě památníku v Pasekách a jilemnické pobočky Krkonošské muzeum od roku 2004 provozuje také lesnicko-mysliveckou expozici Šindelka v Harrachově.