Kostel v Neratově dostane báně a zvony. Věž se otevře i v Záhoří

  7:18aktualizováno  7:18
V Neratově v Orlických horách chtějí co nejdříve začít s opravou kostelních věží a navrácením barokních bání. Stihnout to musí do konce října. Rozsáhlá rekonstrukce čeká i kostel v Orlickém Záhoří a polské Bystřici Kladské. Projekty vyjdou na více než 25 milionů korun.

Neratov chce začít s opravou kostelních věží a navrácením barokních bání. | foto: Petr Záleský, MF DNES

Sdružení Neratov i obec Orlické Záhoří se však potýkají s byrokracií. Společně s polským městem Bystřice Kladská více než dva roky připravují obnovu kostelních věží, ale zatímco v Polsku šla žádost o dotaci hladce, Neratov dostal svolení podepsat smlouvy s dodavateli teprve v polovině dubna.

Průtahy ve schvalovacím řízení potvrzují i v Záhoří, které kvůli obnově kostela dlouhodobě bojuje s požadavky památkářů.

„Jednu podmínku památkářů nechtěli akceptovat hasiči, kompromis pak nechtěl stavební úřad. Památkáři třeba požadovali zachovat původní schodiště, ale ono tam už žádné není. Místo toho je tam hliníkový žebřík. Kompromisy nakonec stavbu zdraží o milion,“ uvádí starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler jeden z příkladů zdržení projektu.

Fotogalerie

Podobně komplikované byly i projektové práce na zpřístupnění kostelních věží v Neratově. Rekonstrukce jedné z nejznámějších dominant Orlických hor musí být hotová do konce roku, stavební část dokonce už v závěru října, jenže zdejší farnost se na podepsání smluv s dodavateli teprve chystá.

„Bohužel se dva roky pracovalo na papírech. Někdy mám pocit, že některým lidem nedochází, že se to taky musí udělat,“ komentuje úřední mašinerii neratovský farář Jozef Suchár.

Do věží se vrátí zvony

Smlouvy s dodavateli by chtěli v Neratově podepsat co nejdříve. Obratem by měly začít práce, které musejí být za půl roku hotové. A není jich málo. Kostel čeká celková obnova průčelí, které má znovu získat dvou dominantnost. Na věže se vrátí barokní báně, které v závěru 2. světové války zničil zásah střelou Rudé armády, po němž kostel vyhořel a zpustl. Do kostela se mají po desetiletích vrátit i zvony.

„Zvony se budou vyrábět současně se stavebními pracemi. Kvůli schválení změn v dotaci jsme nemohli začít dříve,“ vysvětluje marketingový manažer Sdružení Neratov Antonín Nekvinda.

Hlavním cílem projektu je zpřístupnění věží v Neratově, Orlickém Záhoří a Bystřici Kladské. V Neratově tak lidé jednou věží po novém schodišti vystoupají nahoru, kde bude vyhlídka a galerie, po lávce nad kůrem projdou do druhé věže a současně budou moci z výšky nahlédnout do interiéru obnovené památky, již proslavila zejména prosklená střecha. Ve druhé věži budou kromě vyhlídky také dva zvony. Jeden o váze 350 a druhý 170 kilogramů. Točitým schodištěm se pak turisté dostanou zpět dolů.

O zábradlí rozhodoval soud

Farnost se chystá také opravit zábradlí a schodiště před kostelem, které je dnes jen provizorní.

„Říkáme, že by mělo dostat provizorně konečnou fázi, protože se tam nebude vracet původní zábradlí. To je zatím na zámečku Skalka a soud, který měl rozhodovat o jeho vydání, se přiklonil k tomu, že když je (zábradlí) zabetonované, tak se vracet nemusí,“ upozorňuje Jozef Suchár na soudní spor, při němž se farnost snažila získat původní schodiště z Neratova.

Církev ho kdysi v době rozhodnutí o demolici kostela darovala státu. Přišlo na zámeček Skalka, který stát později prodal. Nynější majitelé však schodiště vrátit odmítají.

„V dokladech bylo, že mají povinnost strpět zábradlí z neratovského schodiště. Oni ho zabetonovali, takže podle soudu už je jejich,“ dodává. Nové zábradlí proto farnost nechá udělat z betonu, aby bylo jasné, že původní u kostela chybí. Zároveň doufá, že se jej někdy podaří navrátit.

Neratovská část projektu přijde na zhruba 15 milionů korun. Jen stavební práce si vyžádají přes 10 milionů, další finance bude stát vybavení a především zvony.

Finančně nejméně náročné je zpřístupnění Kladské věže v Bystřici Kladské. Mělo by přijít jen zhruba na tři miliony korun. Oprava kostelní věže v Orlickém Záhoří bude stát osm milionů. Partnerům se na obnovu věží podařilo získat finance z evropských fondů mezinárodní spolupráce. Unie zaplatí 85 procent, na české straně dalších 5 procent přidá stát.

V Záhoří se už pracuje

Práce v Záhoří jsou dál než v Neratově. Lešení kolem věže tam vyrostlo už před několika týdny. Stavbaři otloukli omítku a začali i s vnitřními pracemi. Také zdejší kostel svatého Jana Křtitele nabídne turistům výhledy do okolí. Při celkové rekonstrukci věže obec vybuduje nové schodiště a v půdním prostoru nad kostelní klenbou vzniknou výstavní prostory.

„Půda je obrovská, takže v její části bude galerie, počítáme i s interaktivními prvky. Dnes je prostor nevyužitý. Hlavní je, aby se věž zpřístupnila,“ říká starosta Vojtěch Špinler, který si od projektu slibuje další lákadlo pro turisty.

Z věže je podle něj úžasný výhled do kotliny na odvrácené straně Orlických hor, návštěvníci budou moci obdivovat také historický hodinový stroj. Ten je sice stále funkční, ale ve věži ho nahradí moderní elektrický.

„Starý stroj zakonzervujeme a dáme pod sklo. Je to nádherný mosazný stroj. Dnes však nejde použít, protože by k němu musel denně někdo chodit. Navíc by byl nepřesný a muselo by se udělat celé nové natahování,“ vysvětluje starosta.

Obnova kostela už stála miliony

Orlické Záhoří svůj kostel obnovuje dlouhodobě. Za dvacet let už do něj investovalo z vlastních prostředků i dotací na 15 milionů korun. Stavba patří od roku 1997 obci, která už nechala například obnovit měděnou střechu za 5 milionů korun, protože do kostela zatékalo a voda poškozovala vnitřní omítky. Při opravě trámů našli dělníci v podlaze stropu původní vitrážová okna, která obec postupně zrenovovala a nechala do kostela osadit. Nyní Záhoří plánuje opravu fasády.

„Máme projekt i stavební povolení. Stála by pět milionů, ale nemáme na to peníze a nejsou ani fondy, takže čekáme, až se něco objeví,“ dodává starosta, který si obnovu kostela stanovil jako osobní cíl v úřadu.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10.10.2018).

Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již...

Další z rubriky

Nová Paka pomůže zachránit klášter, firmy se však do opravy nehrnou

Bývalý klášter v Nové Pace čeká na opravu.

Už jen poslední šanci na získání desítek milionů z dotací má paulánský klášter v Nové Pace. Do tendru na jeho opravu se...

Koalici v Hradci zřejmě utvoří ANO, ODS a Změna. Primátorem bude Hrabálek

Vyjednávací týmy ODS a hnutí ANO v Hradci Králové. Alexandr Hrabálek, nyní...

Na radnici v Hradci Králové se po více než týdenním povolebním vyjednávání rýsuje koalice ve složení ANO, ODS a Změna...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz