Tesařík žere krov barokního kostela v Otovicích. Likvidují ho „fénem“

  7:08aktualizováno  7:08
Broumovská farnost od středy opravuje kostel svaté Barbory v Otovicích na Náchodsku. Do téměř třistaleté stavby zatéká a má potíže se statikou. Odborníci začali s likvidací škůdců v barokním krovu. Ničí je pomocí horkého vzduchu.

Trubkami proudí do krovů kostela svaté Barbory horký vzduch o teplotě 110 stupňů. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Krov je silně napaden tesaříkem krovovým. Metoda takzvané termosanace, která spočívá ve vhánění horkého vzduchu, by měla zničit škůdce od vajíček až po dospělce. Teprve poté mohou přijít další opravy poškozené stavby.

"V otovickém kostele jsou napadeny hlavně mladší části dřeva krovu. Dřív se zde krovy ošetřovaly chemicky, ale tesaříci tam zůstali zřejmě ve velkých profilech trámů," míní Miloš Buroň z josefovského pracoviště Národního památkového ústavu.

S termosanací zatím nemáme v kraji zkušenosti, ale pro památkáře je to zajímavá metoda, obejde se bez chemie i vyřezávání prvků," říká památkář.

Hodinu alespoň 55 stupňů

Firma v úterý zavedla potrubí štítovým okénkem do krovu a ráno spustila horkovzdušné agregáty. Do trámů zavedla čidla na měření teploty.

Z kruchty se tak dalo na počítači sledovat, jak stoupá prohřívání patrového krovu vysokého kolem osmi metrů. K likvidaci škůdců je potřeba, aby se všechny konstrukce prohřály aspoň hodinu na 55 stupňů Celsia.

Fotogalerie

"Vyfukujeme vzduch o teplotě 110 stupňů, uvnitř trámů je zatím přes 15 stupňů. Je už podzim, trámy dosahují šíře i 30 centimetrů, tak odhaduji, že tu strávíme 18 hodin nepřetržitého provozu," říká technik společnosti Thermo Sanace Jan Štěpánek.

Kostel svaté Barbory pochází z let 1725 až 1727 a patří do broumovské skupiny kostelů. Vystavěl jej K. I. Dientzenhofer zřejmě podle upraveného staršího projektu svého otce.

Z celé skupiny je v nejsvízelnější situaci. Do střechy zatéká, takže krov už má potíže i se statikou. Pokud by se nechal bez zásahu, hrozilo by podle památkářů až jeho propadnutí.

Otovický kostel je zvláštní oválným půdorysem. Má dřevěnou klenbu a na ní už jsou omítky.

"Už na jaře jsme uspořádali s památkáři seminář a chtěli jsme slyšet, zda jde o bezpečnou metodu. Byla obava, aby omítka neodpadla z prohřátého dřeva," říká Jakub Děd ze sdružení Omnium, které farnosti pomáhá s dotacemi.

Zničení škůdců a následující chemické ošetření vyjde na 250 tisíc korun. Dotaci poskytl státní program záchrany architektonického dědictví, desetinou se podílí broumovská farnost.

Stejná částka půjde ještě na navazující tesařské práce, protože nejpoškozenější části dřeva se musí vyměnit. Termosanace se v Česku provádějí teprve tři roky, metodu vynalezli v Dánsku roku 1929.

Farnost chce pokračovat postupně se záchranou krovu v dalších letech podle toho, jak získá dotace. Práce se odhadují až na 3 až 4 miliony korun.

Autor:


Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Odmítnout New York? Dva dny jsem probrečela, přiznává Vrabcová

Eva Vrabcová-Nývltová v cíli maratonu na ME v Berlíně.

Z jejího hlasu bylo cítit, jak právě tohle stále ještě čerstvé rozhodnutí její sportovní duši bolí. „Probrečela jsem...

Další z rubriky

Nový šéfdirigent i varhany. Výročí státu oslaví filharmonici Smetanou

Hvězdou letošního Hudebního fóra bude varhanice Kateřina Chroboková.

Ani v 41. sezoně královéhradecké Filharmonie, do níž vstoupila s mistrovskými varhanami a novým šéfdirigentem Kasparem...

Zelení střídají žluté. FlixBus zavádí novou linku do Hradce a Varšavy

Autobus Flixbus

Osm měsíců poté, co se z Hradce Králové stáhly žluté autobusy společnosti RegioJet, zavádí novou linku přes...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Najdete na iDNES.cz