Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začala oprava klíčové křižovatky, Hradec Králové očekává kolaps dopravy

  11:15aktualizováno  11:15
Velké dopravní komplikace čekají motoristy až do konce prázdnin v Hradci Králové. V pondělí začala oprava kruhové křižovatky na městském okruhu s výpadovkou na Moravu. Místem denně projíždí 25 tisíc automobilů. Situace je tam zatím klidná, staveništěm však bloudí chodci a cyklisté.

Rekonstrukce křižovatky Brněnské ulice a městského okruhu začala v pondělí ráno bez větších kolon. Stavbaři svedli dopravu do dvou jízdních pruhů a ve zbývajících pracují. Řada Hradečanů si vzala na začátku prázdnin volno a křižovatkou se dalo projet bez většího zdržení.

„Provoz je zatím plynulý, ani objízdné trasy nejsou exponované. Hodně tomu pomohl začátek prázdnin a vůbec ten první týden, kdy jsou navíc svátky. Zatím má doprava víkendovou intenzitu,“ hodnotil spokojeně situaci velitel dopravní skupiny městské policie Pavel Süke.

Zmatená však byla při překonávání kruhové křižovatky řada chodců a cyklistů, od Malšovic je pro ně totiž zavřená.

„Je problém tady přejet. Buď budu muset jet přes malšovický nadjezd, nebo se vrátit támhle k podchodu na Brněnské a druhou stranou už to půjde,“ rozmýšlel senior Jan Pultar z Malšovic, který přijel na kole první den práce obhlédnout.

Fotogalerie

„Lidé si musejí na tu situaci zvyknout. Je to zavřené, aby chodci a cyklisté nevstupovali na stavbu. Musejí se naučit včas přejít na druhou stranu,“ doporučuje Pavel Süke.

Problémy se však očekávají, až se do města vrátí více automobilů. Potíže s největší pravděpodobností nastanou až provoz na výpadovce na Moravu omezí nehoda a v odpolední špičce zkolabuje doprava z města nejen na Brněnské, ale také na menších silnicích v okolí. Právě na těch, kudy mají vést objížďky pro osobní auta.

„Dopravní komplikace to přinese, nejsem ale schopen odhadnout jaké. Důležité bude, jak budou řidiči respektovat dopravní značení a objízdné trasy. Uvidíme v první dny, každopádně budeme na provoz dohlížet,“ řekl šéf krajských dopravních policistů Petr Dušek. 

Klíčové práce na křížení Gočárova okruhu se Sokolskou a Brněnskou jsou právě kvůli očekávaným komplikacím plánované na dva prázdninové měsíce. Pak na to naváže oprava větví od okružní křižovatky, na rozjezdech křižovatky mají stavbaři pracovat od 3. září do 21. října.

Komplikace čeká i dopravní expert Vít Jedlička. „Vzhledem k naplánovaným objízdným trasám se dá očekávat, že Hradec zažije během prázdnin dopravní horečku. Ranní a odpolední špičky, které v poslední době ochromují dopravu v Hradci Králové, narostou podle mě do obřích rozměrů. Jak budou průjezdné Štefcova ulice a Náhon na objížďce přes Malšovice, se uvidí. Velké zácpy, takříkajíc beton, čekám na křižovatce Mileta, kde se bude připojovat objízdná trasa přes Moravské předměstí,“ předpovídá Jedlička.

Na dopravu v Hradci se proto v dalších týdnech bude soustředit pozornost státní i městské policie. „Budeme kontrolovat kamiony, aby nejezdily na objízdné trasy pro osobní auta, ale také se zaměříme na parkování na objížďkách, aby špatně stojící auta neblokovala dopravu. Na případné problémy budeme reagovat, případně se doprava upraví. Věříme, že nám pomůže menší provoz o prázdninách,“ vysvětluje za hradecké strážníky Pavel Süke.

Odborník na dopravu Vít Jedlička míní, že hodně záleží na chování řidičů. Jinou objízdnou trasu si dovede představit jen stěží.

„Myslím si, že navržené řešení je jednoduché, nabízelo se samo a osobně jsem zvědav, jak bude fungovat. Bude velmi záležet, jak o situaci budou informováni mimohradečtí řidiči, aby mohli plánovat trasy tak, aby případně do Hradce vůbec nepřijeli,“ uvažuje Jedlička.

Iva Kormošová, mluvčí hradecké policie, potvrzuje, že právě s tím dopravní opatření počítají. „Na hlavních příjezdových trasách do Hradce Králové bude pro motoristy na tabulích upozornění na omezení na uvedeném místě a bude na řidičích, zda raději nezvolí jinou trasu,“ sdělila Kormošová.

Pozor na nové semafory

Za velké nebezpečí považuje Vít Jedlička změny přednosti na objízdných trasách. Na křižovatkách na Moravském předměstí a v Malšovicích budou nově přes den řídit dopravu semafory. Tam, kde byly desítky let hlavní silnice, si musejí dát velký pozor hlavně místní šoféři. 

Doprava v době opravy křižovatky Brněnská

  • Auta nad 3,5 tuny budou jezdit přes rozestavěnou křižovatku. Dopravu budou řídit kyvadlově pracovníci stavby, nebo semafory. 
  • Pro osobní auta jsou vyznačené dvě objížďky - ve směru od Moravy na Prahu povede přes Moravské Předměstí od Lidlu na křižovatku Mileta ulicemi Palachova, Štefánikova, Zborovská. Ve směru Náchod, Jičín pak přes Malšovice ulicemi Mrštíkova, Štefcova a Náhon. Trasa se odpojuje u Futura a na okruh se vrací zpět u malšovického nadjezdu.

„Kde to řidiči dobře znají, mají tendenci jezdit rutinně, po paměti. Musejí si dát velký pozor, aby dočasné semafory nepřehlédli. Hrozí vážné nehody a jakýkoliv ťukanec pak může dopravu na objížďkách úplně ochromit. Doufám, že na změny přednosti dostatečně upozorní značení,“ říká dopravní expert. 

Další problémy může vyvolat nové řazení do pruhů na velkých křižovatkách. Problémům se nevyhne ani městská hromadná doprava. Na páteřních linkách číslo 1 a 2 nahradily obvyklé trolejbusy autobusy, protože rekonstrukce si vyžádá vypnutí trolejových vedení. Linky ale povedou dál přes kruhovou křižovatku. 

„Žádnou zastávku nevynecháme. Budeme muset ale vyloučit linku číslo 8 ze zastávek Na Kotli a Vysokoškolské koleje. Z čeho máme obavy, to jsou dopravní zácpy. Ty se dotknou linek 1 a 2 i těch, které se ocitnou na objízdných trasách. S tím ale bohužel nic neuděláme,“ vysvětluje za Dopravní podnik Hradce Králové Leo Sedláček.

Křižovatka má být bezpečnější

Oprava kruhové křižovatky má stát 58 milionů korun bez DPH. Dnes jsou na ní a jejich příjezdech výtluky a vyjeté koleje. Rekonstrukce zahrnuje zpevnění podkladních vrstev a zhotovení nových povrchů.

„Nově jsou navrženy podélné dělicí prahy ze žulových prvků, které zabrání nesprávné jízdě v jízdních pruzích v křižovatce. Budou vysazeny 30 milimetrů nad vozovku a budou zvýrazněny reflexními signálními body,“ popisuje chystané práce mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. Právě kvůli zakázanému přejíždění mezi pruhy se na křižovatce často stávaly nehody. 

Díky dělicím prahům bude pro řidiče nepříjemné přejíždět mezi pruhy, ale současně prahy nepoškodí auta.

„Je to okružní křižovatka řízená světelnou signalizací, což je hodně nestandardní věc. Po opravě bude přehlednější. Razantně se má upravit dopravní značení, aby se zlepšila orientace řidičů,“ dodává dopravní inženýr hradecké policie Zdeněk Veverka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz