Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzeum ve Dvoře je bez střechy i dělníků, kryje ho jen plachta

  9:32aktualizováno  9:32
Muzeum ve Dvoře Králové nad Labem je bez střechy. Dělníci odešli od rozdělané práce poté, co nový vlastník firmy odmítl opravovat muzeum za vysoutěženou cenu. Budovu proto už dva týdny kryje provizorní plachta. Než město najde v soutěži jiného dodavatele, chce do zimy vyřešit aspoň dokončení pořádné střechy.
Dělníci z muzea odešli na příkaz nového vlastníka firmy. Ilustrační snímek

Dělníci z muzea odešli na příkaz nového vlastníka firmy. Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

"Současné povětrnostní podmínky nevadí, střechu kryje silnější folie. Dlouhodobě tam však být nemůže. Chceme, aby původní subdodavatelská společnost střechu dokončila, jak měla nasmlouváno," uvedl místostarosta Dvora Dušan Kubica.

Zakázku na celkovou rekonstrukci muzea vyhrála společnost Resa z Ostravy, která nabídla nejnižší cenu, a v červnu začaly práce. Pak firmu koupila jiná společnost a ta smlouvu s městem vypověděla. Radnice se o potížích dozvěděla ze dne na den. Místní Lestav budoval střechu jako subdodávku a zřejmě se ji vrátí dokončit.

"Je to reálná možnost, předjednali jsme to již s regionální radou regionu Severovýchod," řekl místostarosta. Městští radní nyní čekají, až dostanou na stůl soupis již provedených prací, aby mohli původní smlouvu ukončit. Pak se bude dokončovat střecha a radnice zřejmě už na podzim vypíše novou soutěž. Všechny práce se zdrží nejméně o čtyři měsíce.

Původní cena za opravy muzea měla činit 10,2 milionu korun, z evropských fondů mělo jít 8,1 milionu korun a zbytek peněz mělo hradit město. Pokud bude nová zakázka dražší, bude muset město rozdíl doplatit. Když se však vysoutěží cena nižší, bude se část dotace vracet.

V opraveném muzeu bude expozice s vánočními ozdobami

Městské muzeum sídlí v takzvaném Kohoutově dvoře od poloviny sedmdesátých let. Hlavní budova, která je nyní bez střechy, se opravovala před víc než třiceti lety. Muzeum dál provozuje svou činnost i přes komplikace se stavaři. Než se vybere nový dodavatel, budou muzejníci během podzimu využívat sál ve špýcharu například pro dětské dílny. Časově omezené výstavy se budou konat ve Staré radnici, zřejmě tam zůstanou až do konce příštího roku.

Pokud nakonec město dotáhne opravy muzea do zdárného konce, najdou v něm návštěvníci úplně novou expozici k historii perlařství a výrobě vánočních ozdob, která má ve Dvoře tradici už osmdesát let. Ruční výrobu lze dokonce vidět na exkurzích v místním družstvu. "Máme velkou sbírku vánočních ozdob a chtěli bychom ji ukázat lidem. V nových prostorách se expozice objeví nejdřív koncem roku 2013," řekla ředitelka Městského muzea ve Dvoře Alexandra Jiřičková.

Hlavní budovu muzea čeká rekonstrukce podkroví, krovu a střechy. Obnovou projdou i toalety a rozvody a změní se dispozice v jednotlivých patrech, aby lépe vyhovovaly návštěvnickému provozu. Muzeum získá nový prostor pro depozitáře v podkroví. Hlavní budova i špýchar, u nějž se bude stavět panoramatický výtah pro vozíčkáře, budou bezbariérové.

Muzeum se do opravených prostor vrátí s původní expozicí k dějinám města. Muzejníci chtějí shánět další grant, aby ji mohli v budoucnu vylepšit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Najdete na iDNES.cz