Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzeum ve Dvoře je bez střechy i dělníků, kryje ho jen plachta

  9:32aktualizováno  9:32
Muzeum ve Dvoře Králové nad Labem je bez střechy. Dělníci odešli od rozdělané práce poté, co nový vlastník firmy odmítl opravovat muzeum za vysoutěženou cenu. Budovu proto už dva týdny kryje provizorní plachta. Než město najde v soutěži jiného dodavatele, chce do zimy vyřešit aspoň dokončení pořádné střechy.
Dělníci z muzea odešli na příkaz nového vlastníka firmy. Ilustrační snímek

Dělníci z muzea odešli na příkaz nového vlastníka firmy. Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

"Současné povětrnostní podmínky nevadí, střechu kryje silnější folie. Dlouhodobě tam však být nemůže. Chceme, aby původní subdodavatelská společnost střechu dokončila, jak měla nasmlouváno," uvedl místostarosta Dvora Dušan Kubica.

Zakázku na celkovou rekonstrukci muzea vyhrála společnost Resa z Ostravy, která nabídla nejnižší cenu, a v červnu začaly práce. Pak firmu koupila jiná společnost a ta smlouvu s městem vypověděla. Radnice se o potížích dozvěděla ze dne na den. Místní Lestav budoval střechu jako subdodávku a zřejmě se ji vrátí dokončit.

"Je to reálná možnost, předjednali jsme to již s regionální radou regionu Severovýchod," řekl místostarosta. Městští radní nyní čekají, až dostanou na stůl soupis již provedených prací, aby mohli původní smlouvu ukončit. Pak se bude dokončovat střecha a radnice zřejmě už na podzim vypíše novou soutěž. Všechny práce se zdrží nejméně o čtyři měsíce.

Původní cena za opravy muzea měla činit 10,2 milionu korun, z evropských fondů mělo jít 8,1 milionu korun a zbytek peněz mělo hradit město. Pokud bude nová zakázka dražší, bude muset město rozdíl doplatit. Když se však vysoutěží cena nižší, bude se část dotace vracet.

V opraveném muzeu bude expozice s vánočními ozdobami

Městské muzeum sídlí v takzvaném Kohoutově dvoře od poloviny sedmdesátých let. Hlavní budova, která je nyní bez střechy, se opravovala před víc než třiceti lety. Muzeum dál provozuje svou činnost i přes komplikace se stavaři. Než se vybere nový dodavatel, budou muzejníci během podzimu využívat sál ve špýcharu například pro dětské dílny. Časově omezené výstavy se budou konat ve Staré radnici, zřejmě tam zůstanou až do konce příštího roku.

Pokud nakonec město dotáhne opravy muzea do zdárného konce, najdou v něm návštěvníci úplně novou expozici k historii perlařství a výrobě vánočních ozdob, která má ve Dvoře tradici už osmdesát let. Ruční výrobu lze dokonce vidět na exkurzích v místním družstvu. "Máme velkou sbírku vánočních ozdob a chtěli bychom ji ukázat lidem. V nových prostorách se expozice objeví nejdřív koncem roku 2013," řekla ředitelka Městského muzea ve Dvoře Alexandra Jiřičková.

Hlavní budovu muzea čeká rekonstrukce podkroví, krovu a střechy. Obnovou projdou i toalety a rozvody a změní se dispozice v jednotlivých patrech, aby lépe vyhovovaly návštěvnickému provozu. Muzeum získá nový prostor pro depozitáře v podkroví. Hlavní budova i špýchar, u nějž se bude stavět panoramatický výtah pro vozíčkáře, budou bezbariérové.

Muzeum se do opravených prostor vrátí s původní expozicí k dějinám města. Muzejníci chtějí shánět další grant, aby ji mohli v budoucnu vylepšit.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Ignorují nás, tvrdí opozice. V Opočně odstoupilo už sedmnáct zastupitelů

Zámek Opočno

Současné volební období v Opočně se vyznačuje velkými turbulencemi. Za necelé čtyři roky opustilo svá křesla už 17 lidí...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Najdete na iDNES.cz