Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravy Kuksu mohou začít, památkáři vybrali firmu na poslední chvíli

  8:54aktualizováno  8:54
V barokním hospitálu Kuks na Trutnovsku přece jen začnou opravy za 266 milionů korun. Po měsících nejistoty památkáři vybrali ve veřejné soutěži vítěznou firmu. Barokní komplex hraběte Šporka díky tomu nepřijde o evropskou dotaci 440 milionů korun.

Hospital Kuks | foto: Michal Klíma, MAFRA

Národní památkový ústav podepsal minulý pátek smlouvu se sdružením firem Hochtief CZ a Gema art group.

"Práce začnou nejpozději do půlky června. Obnova se týká hlavní budovy hospitálu, hospodářské budovy u parkoviště a také všech inženýrských sítí," uvedl náměstek Územní památkové správy Národního památkového ústavu na Sychrově Oldřich Pešek. Další soutěže vypíší památkáři na opravy zahrad a na most.

Hospitál Kuks

Národní kulturní památka Hospitál Kuks je součástí unikátního barokního komplexu v údolí horního Labe. Na přelomu 17. a 18. století ho dal postavit majitel zdejšího panství František Antonín Špork. Kuks, pyšnící se i sochami Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna, už téměř deset let čeká na zásadní opravu.

Hlavní budova hospitálu včetně kostela Nejsvětější Trojice dostane novou střechu, omítky, podlahy, okna i rozvody. Opravy se nedotknou prostor, jež slouží lékárnické muzejní expozici a jsou už v pořádku. Hospitál se napojí na čističku odpadních vod v obci, získá vodovod i plynovou přípojku.

Pro návštěvníky zůstane památka otevřená

Pro návštěvníky to znamená jen menší omezení, památka bude totiž i dál přístupná. "Dojde k určitým omezením, například na nádvoří, ale expozice bude veřejnosti přístupná po celou dobu oprav," řekl už dřív kastelán Libor Švec. Lidé však budou moci sledovat třeba práci restaurátorů nástěnných maleb.

Sdružení vítězných firem nabídlo cenu 266 milionů korun plus DPH. Památkáři před soutěží odhadovali, že by stavební práce měly přijít zhruba na 280 milionů a daň. Nabídka sdružení Hochtief byla druhou nejvyšší, nejlevnější nabídka se pohybovala na úrovni 160 milionů korun.

Tendr provázely nesnáze, přihlásilo se osm zájemců, ale památkáři všechny ze soutěže z různých důvodů vyřadili. Antimonopolní úřad (ÚOHS) po jejich odvolání vrátil do soutěže pouze sdružení Hochtief CZ a Gema art group. Ostatní uchazeči kromě firmy Skanska se svými námitkami a odvoláními neuspěli nebo je stáhli. O námitkách Skansky dosud ÚOHS podle Peška nerozhodl.

Celý projekt se kvůli dlouhému vyhodnocování tendru dostal do časové tísně. Opravu je nutné dokončit do konce prosince 2014.

Projekt Kuks - Granátové jablko chce oživit dnes nevyužívané a zchátralé části hospitálu. Například studenti farmacie by tam docházeli na výuku historie lékárenství. Příbuzní lidí s roztroušenou sklerózou by na Kuksu mohli absolvovat semináře zaměřené na schopnost vyrovnat se s těžkou nemocí v rodině. Kraj i další partneři chtějí projektem pomoci turistice.

Kukský areál si v posledních třech letech prohlíželo asi 40 až 50 tisíc návštěvníků ročně. V posledních dvou letech prošel kukský areál archeologickým průzkumem. Letos se pracovalo také na probírkách lesa v blízkosti Betléma s Braunovými sochami, památkáři tam chtějí přiblížit les jeho původní podobě.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz