Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek v Jičíně se po padesáti letech opravuje, nejdražší bude střecha

  14:40aktualizováno  14:40
Už šest let v Jičíně plánují rozsáhlou rekonstrukci Valdštejnského zámku na stejnojmenném náměstí. Raně barokní objekt naposledy prošel opravou před více než padesáti lety, teď by naléhavě potřeboval hlavně novou střechu, okna a rozvody.

Zámek na Valdštejnově náměstí v Jičíně. | foto: Archiv města Jičín

Podle místostarosty města Petra Hamáčka už začala první etapa rekonstrukce, opravy dalších částí budou podle něj pokračovat ještě dlouhá léta.

„Rekonstrukce si bude i se střechou a fasádou vyžadovat kolem 160 milionů korun. Je nutné, aby probíhala postupně tak, aby instituce v zámku omezovala pouze v únosné míře. Není prostor, kam by se mohly přestěhovat,“ říká Hamáček.

V letech 2013 a 2014 v Jičíně vytvořili skupinu Zámek složenou ze zástupců města a institucí, které objekt využívají. Z toho vzešel nápad na budoucí využití jednotlivými institucemi.

„Vznikla projektová dokumentace na opravy celého zámku, přičemž bylo jasné, že se bude muset opravovat za provozu, a tak to nelze provádět všechno najednou,“ vysvětluje místostarosta.

Před dvěma roky byla vypracována projektová dokumentace na rekonstrukci prostor původního Městského informačního centra, svatebního salonu a prvního patra zámku v severozápadní části.

„Tato první etapa bude stát takřka 18 milionů korun. Prostorami informačního centra vedou všechny důležité rozvody sítí technické infrastruktury pro další patra, které byly ve velmi špatném stavu,“ pokračuje. Druhá etapa se bude týkat výměny oken a hotová by měla být do dvou let.

„Po komunálních volbách by nové vedení města mělo v této nutné nápravě havarijního stavu zámku pokračovat. Další etapou je vybudování výtahu, aby veřejné instituce měly bezbariérový přístup. Rekonstrukce se dotkne také sociálního zázemí pro Porotní sál, který je reprezentativním sálem města,“ upozorňuje Hamáček a zdůrazňuje, že současný stav zámku je ostudou města.

Z objektu se již vystěhoval finanční úřad, na jeho místě vzniknou dvě velké učebny pro univerzitu, která má v Jičíně pobočku pro dálkové studenty. „Učebny budou v případě nějakého slavnostního využití propojitelné s Porotním sálem,“ připomíná místostarosta.

Nejvíce peněz bude stát oprava střechy a krovů, u níž se náklady odhadují na 20 milionů korun. Investici ve výši 10 milionů potřebují omítky a podlahy. Rekonstrukce se dotkne i velkých místností pro úředníky, které bude potřeba rozdělit příčkami.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Otázky pro volební lídry v Náchodě: Tepna, obchvat města a Malé lázně

Tepna Náchod

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry čtyř nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Náchodě....

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz