Barokní hospital se promění přímo před očima, zve kastelán do Kuksu

  8:53aktualizováno  8:53
Do konce roku 2014 dostane barokní Kuks novou tvář. Kastelán zdejšího hospitalu Libor Švec se raduje, že se stavba konečně rozjela, a návštěvníky zve, ať se o proměně Kuksu přesvědčí na vlastní oči.

Na Kuksu startují opravy nevyužívaných částí. Na snímku je snímek Ladislava Rennera, kterým Czech Tourism propaguje památku v zahraničí. | foto: Archiv CzechTourism

Granátové jablko, mnohamilionový projekt na revitalizaci barokní památky Kuks, je v plném proudu.

Na vše dohlíží i zdejší kastelán Libor Švec, který si pochvaluje, že se v hospitalu konečně něco děje a staví. "Tady u nás na Kuksu je to historická změna," říká.

Přestavba začala. Co se teď na Kuksu děje?
Nejdříve je třeba připravit kašovskou cestu, což je přístupová silnice pro těžkou techniku. Bez ní bychom se neobešli. Tam teď pracují archeologové i dělníci a vše jde pomalu do finiše. Pak začne těžká výkopová práce, kdy se začne opravovat kanalizace, kterou následně chceme zavést až do obce.

Fotogalerie

A co v samotném areálu?
Tam nyní začaly především výkopové a bourací práce, a to především v hospodářské části, což je bývalá restaurace, a také na nádvoří. V hospodářském křídle se díky pracím zase krásně objevují původní klenuté stropy. I v areálu už pracují archeologové. Pohybuje se tu kolem třiceti až čtyřiceti lidí, hlavně stavaři, dělníci a další zaměstnanci. Kromě toho se tu konají kontrolní dny.

Projekt Kuks, Granátové jablko

* Cílem je oživit dnes nevyužívané a zchátralé části hospitalu. Výše dotace z fondů EU je 440 082 059 korun a revitalizace musí být hotova do konce roku 2014.

* Studenti farmacie by sem docházeli na výuku historie lékárenství. Příbuzní lidí s roztroušenou sklerózou by na Kuksu mohli absolvovat semináře zaměřené na schopnost vyrovnat se s těžkou nemocí v rodině. Kraj i další partneři chtějí projektem pomoci turistice.

* Na Kuks loni zavítalo necelých 40 tisíc návštěvníků. Kvůli avizovaným opravám však turistů a i svatebčanů ubylo. Zatímco v předchozích letech tu bylo 32 a 49 svateb, vloni se tady bralo párů jen jedenáct. Památka je přitom stále v provozu.

Co bude následovat v dalších měsících?
Kromě už zmíněného rozvodu kanalizace to budou další zemní práce jako zavedení zemního plynu. Příroda na nás nepočká. Brzy přijde zima, a proto musíme do konce října dokončit topení. Na řadu pak přijdou štukatéři, zedníci, restaurátoři a další. To už se přestavba rozšíří do celého areálu.

Jaká omezení čekají návštěvníky? Stále jsou na Kuks zváni?
Po celou dobu přestavby až do konce roku 2014, kdy by měl projekt finišovat, neplatí na samotné prohlídky a expozice žádné omezení. Podle plánu se budou konat i veškeré kulturní akce. Do určité míry bude omezen pohyb návštěvníků po areálu – hlavně v prostoru nádvoří a před hospitalem. Až do konce srpna také bude přístupná zahrada. Omezení platí hlavně kvůli bezpečnosti návštěvníků, přece jen se budou pohybovat vlastně na staveništi.

Mohly by být některé z rekonstrukčních prací pro návštěvníky atraktivní?
Rozhodně ano. Už samotný fakt, že se na Kuksu v takové míře buduje, je zajímavé. Vždyť kdo si něco podobného pamatuje? Podobně razantní zásahy tady byly někdy v 80. letech, jinak se hospital opravoval pouze na pár místech. Znovu musím podotknout, že je to historická záležitost. A co bude pro návštěvníky ještě mnohem zajímavější, je práce restaurátorů. Hlavně v severním křídle se bude na co těšit.

Co tam návštěvníci uvidí?
Postupně tady restaurátoři obnoví celou chodbu, kde je dvaapadesát nástěnných maleb znázorňujících vznik tance smrti. To by mohla být i pro návštěvníky velmi atraktivní podívaná, stejně jako odkrývání nástěnných figurálních maleb na severní straně boční kaple. Zajímavé mohou být i práce na kostele, ohradních zdech nebo fasádách. Jde o to, že jak se jim Kuks před očima proměňuje, návštěvníci budou moci sledovat v "přímém přenosu".

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Dívky si stěžují na modelingovou agenturu. Mění názvy, dál vybírá tisíce

Ilustrační snímek

Kontroverzní modelingová agentura ze Slovenska mění názvy, ale v Česku nadále působí pod stejnými vlastníky. Loni před...

Další z rubriky

Zámek v Horním Maršově i bazar zapálila parta žhářů, soudí policie

Požár zámku v Horním Maršově

Barokní zámek v Horním Maršově na Trutnovsku zapálil kdosi v srpnu úmyslně. Kriminalisté s hasiči našli dost stop po...

Ať turisté koloběžku zkusí v údolí, žádá náčelník. Úrazů v horách přibylo

Horská koloběžka

Téměř padesát koloběžkářů se letos v letní sezoně zranilo v Krkonoších tak, že jim musela pomáhat Horská služba. Loni...

Začala oprava historické hájovny, odpůrce bourání se toho nedožil

Začala rekonstrukce hájovny U Dvou šraňků v hradeckých lesích (13.11.2018).

Začala rekonstrukce hájovny U Dvou šraňků v hradeckých lesích, která se podle tři roky starých plánů měla bourat....

Najdete na iDNES.cz