Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Barokní hospital se promění přímo před očima, zve kastelán do Kuksu

  8:53aktualizováno  8:53
Do konce roku 2014 dostane barokní Kuks novou tvář. Kastelán zdejšího hospitalu Libor Švec se raduje, že se stavba konečně rozjela, a návštěvníky zve, ať se o proměně Kuksu přesvědčí na vlastní oči.

Na Kuksu startují opravy nevyužívaných částí. Na snímku je snímek Ladislava Rennera, kterým Czech Tourism propaguje památku v zahraničí. | foto: Archiv CzechTourism

Granátové jablko, mnohamilionový projekt na revitalizaci barokní památky Kuks, je v plném proudu.

Na vše dohlíží i zdejší kastelán Libor Švec, který si pochvaluje, že se v hospitalu konečně něco děje a staví. "Tady u nás na Kuksu je to historická změna," říká.

Přestavba začala. Co se teď na Kuksu děje?
Nejdříve je třeba připravit kašovskou cestu, což je přístupová silnice pro těžkou techniku. Bez ní bychom se neobešli. Tam teď pracují archeologové i dělníci a vše jde pomalu do finiše. Pak začne těžká výkopová práce, kdy se začne opravovat kanalizace, kterou následně chceme zavést až do obce.

Fotogalerie

A co v samotném areálu?
Tam nyní začaly především výkopové a bourací práce, a to především v hospodářské části, což je bývalá restaurace, a také na nádvoří. V hospodářském křídle se díky pracím zase krásně objevují původní klenuté stropy. I v areálu už pracují archeologové. Pohybuje se tu kolem třiceti až čtyřiceti lidí, hlavně stavaři, dělníci a další zaměstnanci. Kromě toho se tu konají kontrolní dny.

Projekt Kuks, Granátové jablko

* Cílem je oživit dnes nevyužívané a zchátralé části hospitalu. Výše dotace z fondů EU je 440 082 059 korun a revitalizace musí být hotova do konce roku 2014.

* Studenti farmacie by sem docházeli na výuku historie lékárenství. Příbuzní lidí s roztroušenou sklerózou by na Kuksu mohli absolvovat semináře zaměřené na schopnost vyrovnat se s těžkou nemocí v rodině. Kraj i další partneři chtějí projektem pomoci turistice.

* Na Kuks loni zavítalo necelých 40 tisíc návštěvníků. Kvůli avizovaným opravám však turistů a i svatebčanů ubylo. Zatímco v předchozích letech tu bylo 32 a 49 svateb, vloni se tady bralo párů jen jedenáct. Památka je přitom stále v provozu.

Co bude následovat v dalších měsících?
Kromě už zmíněného rozvodu kanalizace to budou další zemní práce jako zavedení zemního plynu. Příroda na nás nepočká. Brzy přijde zima, a proto musíme do konce října dokončit topení. Na řadu pak přijdou štukatéři, zedníci, restaurátoři a další. To už se přestavba rozšíří do celého areálu.

Jaká omezení čekají návštěvníky? Stále jsou na Kuks zváni?
Po celou dobu přestavby až do konce roku 2014, kdy by měl projekt finišovat, neplatí na samotné prohlídky a expozice žádné omezení. Podle plánu se budou konat i veškeré kulturní akce. Do určité míry bude omezen pohyb návštěvníků po areálu – hlavně v prostoru nádvoří a před hospitalem. Až do konce srpna také bude přístupná zahrada. Omezení platí hlavně kvůli bezpečnosti návštěvníků, přece jen se budou pohybovat vlastně na staveništi.

Mohly by být některé z rekonstrukčních prací pro návštěvníky atraktivní?
Rozhodně ano. Už samotný fakt, že se na Kuksu v takové míře buduje, je zajímavé. Vždyť kdo si něco podobného pamatuje? Podobně razantní zásahy tady byly někdy v 80. letech, jinak se hospital opravoval pouze na pár místech. Znovu musím podotknout, že je to historická záležitost. A co bude pro návštěvníky ještě mnohem zajímavější, je práce restaurátorů. Hlavně v severním křídle se bude na co těšit.

Co tam návštěvníci uvidí?
Postupně tady restaurátoři obnoví celou chodbu, kde je dvaapadesát nástěnných maleb znázorňujících vznik tance smrti. To by mohla být i pro návštěvníky velmi atraktivní podívaná, stejně jako odkrývání nástěnných figurálních maleb na severní straně boční kaple. Zajímavé mohou být i práce na kostele, ohradních zdech nebo fasádách. Jde o to, že jak se jim Kuks před očima proměňuje, návštěvníci budou moci sledovat v "přímém přenosu".

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Najdete na iDNES.cz