Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Centrum Hradce je rozkopané, ale dělníci nikde, stěžují si obchodníci

  19:03aktualizováno  19:03
Rozkopaná tepna města, na které nikdo nepracuje, rozčiluje obchodníky i chodce. Zvláštnímu harmonogramu prací v Dukelské ulici se podivuje i primátor města. Podle stavební firmy však jde zatím vše podle plánu.

Rekonstrukce Dukelské třídy v Hradci Králové (2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Podstatná část centra Hradce Králové, kudy každý den prochází tisíce lidí, je od začátku prázdnin ochromená kvůli rozsáhlé rekonstrukci. Kdo ale čekal, že se dělníci do prací na Dukelské ulici, náměstí 28. října a ulici S. K. Neumanna pustí s velkou vervou, je zklamán a překvapen.

Ve frekventované Dukelské ulici sundali technici na začátku prázdnin trolejbusové vedení, pak bagry odstranily z vozovky vrstvu asfaltu. A tím práce na dlouhé týdny skončily. Bagry zmizely, silnici nechali stavaři rozkopanou.

Rekonstrukce v centru Hradce

Opravy náměstí a dvou frekventovaných ulic v centru Hradce Králové začaly 2. července. V první fázi sejmuli technici v ulicích Dukelská a S. K. Neumanna trolejbusové vedení, poté bagry odstranily ze silnice asfalt. Teď pracují na náměstí 28. října a na třídě S. K. Neumanna, kde dělníci narazili na mohutnou kanalizaci. Ve městě platí zvláštní jízdní řád, chodce oddělují od staveniště ploty. Provoz v ulicích obnoví město v prosinci, celá rekonstrukce má skončit s v říjnu 2013.

Obchodníci, kterým kvůli uzavírkám už šestý týden chodí do obchodů méně zákazníků, i cestující, kteří musí využívat náhradní dopravu, nad podivným harmonogramem prací kroutí hlavami.

"Celé mi to přijde zdlouhavé. Už ze začátku mi bylo divné, že se nic v ulici neděje, ačkoliv město oficiálně zahájilo přestavbu a vydalo speciální jízdní řád. Po dvou týdnech se skutečně začalo pracovat, ale teď už zase několik týdnů nic. Někde musí být chyba," diví se třeba Hradečák Stanislav Tomek.

Firma prý postupuje podle plánu

Postup stavební firmy se nelíbí ani vedení města. Podle primátora Zdeňka Finka mohla být silnice na Dukelské průjezdná déle, když na ní dělníci nepracují.

"Naštvané lidi chápu, je to chyba. Na rozkopanou silnici měla navazovat další práce, firma si to mohla lépe rozplánovat. Na druhé straně chápu, že vše plánuje tak, aby to pro ni bylo co nejlevnější a nejefektivnější," míní Fink.

Zástupci stavební firmy Sovis tvrdí, že postupují podle plánu domluveného s magistrátem.

"Na Dukelské se nic neděje, protože se zrovna pracuje na ulici S. K. Neumanna. Je to jedna stavba, pracujeme na ní postupně. Nyní budeme pokračovat ve vedlejší ulici, pak se vrátíme na Dukelskou a až na závěr nás čeká náměstí," vysvětluje manažerka Sovisu Eva Šolínová.

Fotogalerie

Obchodníkům dochází trpělivost

Fakt, že se na uzavřené Dukelské ulici nic neděje, ale rozčiluje některé obchodníky. Chápou sice, že si mohutná rekonstrukce vyžádá nějaká omezení, ale rozkopání a několikatýdenní zbytečné uzavření důležité ulice se jim nelíbí.

"Je to úplně špatně. Pokud někdo na stavbě dělá, tak je to pár chlápků, kteří tam jsou jen na několik hodin a jdou domů. Máme problém i se zásobováním a přesto nás městská policie honí, že tam nemáme jezdit. Vozovka mohla být klidně ještě měsíc v provozu, vždyť jde o jednu z nejvytíženějších ulic ve městě. A oni to tady nechají rozkopané," stěžuje si Jiří Petráček, který má v Dukelské ulici dvě trafiky.

Tvrdí, že kvůli přestavbě má o polovinu nižší tržby: "Kdyby dělníci pracovali a jezdily tam bagry jako ve vedlejší ulici, tak bych to pochopil. Na tom se shodne i spousta dalších obchodníků v okolí, se kterými jsem mluvil."

Firma musí odstranit nečekanou překážku

Přestože podle Sovisu jdou opravy podle plánu, musí teď stavaři v ulici S. K. Neumanna řešit jeden problém. "Našli jsme ohromnou kanalizaci, která už není funkční, a musíme ji dát pryč," uvedla manažerka firmy.

Firma věří, že nečekaný nález rekonstrukci ulic a náměstí nezdrží. "Posun v harmonogramu snad žádný nebude, improvizovaný provoz by měl být v ulicích obnoven tak, jak jsme si stanovili," sdělila manažerka Šolínová. Doplnila, že nález staré kanalizace nemá žádnou souvislost s dlouhou stavební pauzou na vedlejší Dukelské ulici.

O modernizaci centra a problémech, které opravy v ulicích způsobují, se živě debatuje i na internetu. Stěžují si třeba majitelé aut, kteří nemají kde zaparkovat.

"Lidé bydlící kolem Teska v centru města, kteří doposud parkovali ve svých garážích na svých pozemcích, jsou teď nuceni parkovat za poplatek tisíc korun na tři měsíce," poznamenala na Facebooku například Hana Neuwirthová.

Podle primátora se bagry vrátí v pondělí

Zásadní rekonstrukci, která patří v Hradci Králové k největším za několik desetiletí, platí město, které spoléhá na dodržení naplánovaného termínu.

"Zhotovitel se zavázal obnovit provoz do prosince letošního roku, podrobný harmonogram je však už na něm," sdělila mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Podle primátora Zdeňka Finka by se měly bagry vrátit na Dukelskou v pondělí.

Pokud stavaři termín dodrží, celková revitalizace skončí příští rok v říjnu. Ulice se promění v pěší zóny s jízdními pruhy pro cyklisty, chybět nebudou relaxační zóny, lavičky, potůčky a zeleň. Místem pro odpočinek se stane i náměstí 28. října navržené architektem Martinem Hájkem, kde vyroste multifunkční tržnice se speciální konstrukcí připomínající budovu nedalekého autobusového nádraží.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz