Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec má šanci opravit terasy za peníze z Unie. Nejdřív je musí odvodnit

  9:31aktualizováno  9:31
Oprava hradeckých Severních teras, které jsou v kritickém stavu a hrozí zřícením, je zřejmě blíž, než město počítalo. Oproti původním zprávám se cesta k dotacím neuzavřela, Hradec Králové možná ušetří 80 milionů.

Uzavřené terasy v Žižkových sadech v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Momentálně chceme území Vrbenského a Gayerových kasáren řešit jako celek. Před několika týdny se vyjádřilo Ministerstvo životního prostředí, že by bylo možné do dotačních programů přidat i rekonstrukci parku,“ říká náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich . 

Nejistá dotace z EU

Když do Hradce v únoru přilétla zpráva, že EU nejspíš do rozvoje „hradubické“ aglomerace nasype miliardy, radnice to zpočátku pokládala za skvělou věc. 

Na jaře však město zjistilo, že tyto peníze zřejmě nebude moci využít na opravy Benešovy třídy a Velkého náměstí, ale ani na obnovu Severních teras, budování Malého Labského náhonu či rekonstrukci třídy Karla IV. (více najdete zde).

Překvapením však nebyl konec, magistrát nyní zjistil, že naděje na včasné opravy díky evropské dotaci žije aspoň pro Severní terasy i sousední Žižkovy sady.

„Velmi vážně proto nyní uvažujeme, že do celého řešeného území ještě připojíme Žižkovy sady a Severní terasy,“ dodává Vedlich.

Město si bylo vědomo, že kritický stav teras si žádá nutný zásah, a už se připravovalo na to, že 80 milionů na jejich rekonstrukci obětuje ze svého. Evropská podpora by ji mohla velmi výrazně urychlit.

„Stále se ale nedá přesně říct, kdy práce začnou. To se dozvíme teprve z vyšších stupňů projektové dokumentace,“ dodává Vedlich. 

Zásadním problémem bude odvodnění. „Stav teras je stále horší. Byli jsme se tu podívat a někde jsme se úplně bořili,“ popisuje Roman Brychta, spoluautor vítězného návrhu na obnovu hradeb.

Fotogalerie

Opevnění hrozí dalšími sesuvy. Staleté cihly se drolí, v některých místech se objevily i hluboké krátery nebo dlouhé praskliny.

„S hradbami je potřeba něco dělat, už v nejbližších letech nemohou zůstat v současné podobě. Je tam několik míst, která jsou ve střednědobém či dlouhodobém výhledu riziková,“ potvrzuje Jiří Petera, jenž už před několika lety hradby podrobil geologickému průzkumu.

Hotový je nejen geologický, ale i archeologický průzkum.

Sesuv opevnění

Stav opevnění se rychle a poměrně dramaticky horší. Budou to již čtyři roky, kdy statik pro jistotu uzavřel schodiště mezi Kavčím pláckem a budovou ženijního velitelství. 

Provizorní oplocení kryje nejen schodiště v centrální části parku, ale i vstup na temný dvorek za budovou Adalbertina. Nedaleko odsud se na jaře 2011 utrhl svah a hradby zasypaly parkoviště (více najdete zde).

K velikému provalení severních hradeb došlo po vydatných deštích v roce 1789, o sto let později menší sesuv ohrozil i budovu Klicperova divadla a před několika lety se terasy sesypaly naproti bývalé ekonomické škole.

„Prokázali jsme, že pod současnými terasami jsou nálezy už z pravěku. Narazili jsme třeba na dřevohliněné hradby z doby tisíc let před naším letopočtem i na středověké opevnění,“ uvádí archeolog Radek Bláha z hradeckého muzea.

Zmiňuje i necvičenému oku neviditelná dělostřelecká postavení pro baterii děl nebo příkop pod nejníže postavenou hradební zdí.

Nálezy byly podle očekávání bohaté, ale podle expertů nebude problém se zachováním nejvýznamnějších historických stop, stejně jako tomu bylo v případech kanalizační stoky, rybářské branky nebo umělé jeskyně na jižní straně teras.

Město věří, že dotace získá nejen na opravy hradeb, ale i Žižkových sadů. Brychtovo studio Projektil vyhrálo architektonickou soutěž především díky respektování původní koncepce parku architekta Františka Thomayera z roku 1905 a odclonění od rušné třídy ČSA.

Počítá se také s novým schodištěm na Kavčí plácek, vyhlídkou, osvětlenou fontánou i mobilní kavárnou (vizualizace najdete zde).Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz