Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec má šanci opravit terasy za peníze z Unie. Nejdřív je musí odvodnit

  9:31aktualizováno  9:31
Oprava hradeckých Severních teras, které jsou v kritickém stavu a hrozí zřícením, je zřejmě blíž, než město počítalo. Oproti původním zprávám se cesta k dotacím neuzavřela, Hradec Králové možná ušetří 80 milionů.

Uzavřené terasy v Žižkových sadech v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Momentálně chceme území Vrbenského a Gayerových kasáren řešit jako celek. Před několika týdny se vyjádřilo Ministerstvo životního prostředí, že by bylo možné do dotačních programů přidat i rekonstrukci parku,“ říká náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich . 

Nejistá dotace z EU

Když do Hradce v únoru přilétla zpráva, že EU nejspíš do rozvoje „hradubické“ aglomerace nasype miliardy, radnice to zpočátku pokládala za skvělou věc. 

Na jaře však město zjistilo, že tyto peníze zřejmě nebude moci využít na opravy Benešovy třídy a Velkého náměstí, ale ani na obnovu Severních teras, budování Malého Labského náhonu či rekonstrukci třídy Karla IV. (více najdete zde).

Překvapením však nebyl konec, magistrát nyní zjistil, že naděje na včasné opravy díky evropské dotaci žije aspoň pro Severní terasy i sousední Žižkovy sady.

„Velmi vážně proto nyní uvažujeme, že do celého řešeného území ještě připojíme Žižkovy sady a Severní terasy,“ dodává Vedlich.

Město si bylo vědomo, že kritický stav teras si žádá nutný zásah, a už se připravovalo na to, že 80 milionů na jejich rekonstrukci obětuje ze svého. Evropská podpora by ji mohla velmi výrazně urychlit.

„Stále se ale nedá přesně říct, kdy práce začnou. To se dozvíme teprve z vyšších stupňů projektové dokumentace,“ dodává Vedlich. 

Zásadním problémem bude odvodnění. „Stav teras je stále horší. Byli jsme se tu podívat a někde jsme se úplně bořili,“ popisuje Roman Brychta, spoluautor vítězného návrhu na obnovu hradeb.

Fotogalerie

Opevnění hrozí dalšími sesuvy. Staleté cihly se drolí, v některých místech se objevily i hluboké krátery nebo dlouhé praskliny.

„S hradbami je potřeba něco dělat, už v nejbližších letech nemohou zůstat v současné podobě. Je tam několik míst, která jsou ve střednědobém či dlouhodobém výhledu riziková,“ potvrzuje Jiří Petera, jenž už před několika lety hradby podrobil geologickému průzkumu.

Hotový je nejen geologický, ale i archeologický průzkum.

Sesuv opevnění

Stav opevnění se rychle a poměrně dramaticky horší. Budou to již čtyři roky, kdy statik pro jistotu uzavřel schodiště mezi Kavčím pláckem a budovou ženijního velitelství. 

Provizorní oplocení kryje nejen schodiště v centrální části parku, ale i vstup na temný dvorek za budovou Adalbertina. Nedaleko odsud se na jaře 2011 utrhl svah a hradby zasypaly parkoviště (více najdete zde).

K velikému provalení severních hradeb došlo po vydatných deštích v roce 1789, o sto let později menší sesuv ohrozil i budovu Klicperova divadla a před několika lety se terasy sesypaly naproti bývalé ekonomické škole.

„Prokázali jsme, že pod současnými terasami jsou nálezy už z pravěku. Narazili jsme třeba na dřevohliněné hradby z doby tisíc let před naším letopočtem i na středověké opevnění,“ uvádí archeolog Radek Bláha z hradeckého muzea.

Zmiňuje i necvičenému oku neviditelná dělostřelecká postavení pro baterii děl nebo příkop pod nejníže postavenou hradební zdí.

Nálezy byly podle očekávání bohaté, ale podle expertů nebude problém se zachováním nejvýznamnějších historických stop, stejně jako tomu bylo v případech kanalizační stoky, rybářské branky nebo umělé jeskyně na jižní straně teras.

Město věří, že dotace získá nejen na opravy hradeb, ale i Žižkových sadů. Brychtovo studio Projektil vyhrálo architektonickou soutěž především díky respektování původní koncepce parku architekta Františka Thomayera z roku 1905 a odclonění od rušné třídy ČSA.

Počítá se také s novým schodištěm na Kavčí plácek, vyhlídkou, osvětlenou fontánou i mobilní kavárnou (vizualizace najdete zde).
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

Najdete na iDNES.cz