Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopravě v Náchodě uleví opravený most, ale Jaroměř dusí kolony

  17:03aktualizováno  17:03
Hodinové fronty aut se tvořily v Jaroměři, když tam silničáři asfaltovali další část průtahu městem. Náchodu sice ulevil opravený most, ale i tam se řidiči jedoucí do Polska musí obrnit trpělivostí. Další silnice se opravují ve Zbečníku a Velké Jesenici.

Komplikace v dopravě v centru Náchoda kvůli rekonstrukcím | foto: Michal Fanta

Byť podle harmonogramu měly skončit stavební práce na silnici první třídy v Náchodě už v závěru října, firma si vyžádala ještě asi dva týdny. Řidiči se musí připravit na pomalé cestování zejména v úseku směrem k polské hranici.

Dobrá zpráva však je, že město po čtyřech měsících otevřelo jeden ze dvou opravovaných mostů přes řeku Metuji. Uleví to lidem, kteří žijí ve čtvrti za řekou.

„Pivovarský most jsme otevřeli pro pěší i dopravu po dohodě s policií v pátek 31. října. Každý den, který odlehčí dopravě v Náchodě, je dobrý. Protože jsme měli dva mosty zavřené, auta z jižní části mohla jezdit jen přes most u nemocnice. Následkem toho se dost ucpávala kruhová křižovatka u Slávie,“ uvedl starosta Náchoda Jan Birke.

Opravy silnic na Náchodsku

  •  Náchod
    - asi do 15. listopadu potrvá částečná uzavírka Běloveské a Polské ulice na silnici I/33 Jaroměř
    - do 5. listopadu večer platí částečná uzavírka silnice I/33, za příznivých podmínek bude pokračovat čtvrtá etapa prací s termínem dokončení do 4. prosince
  • Zbečník u Hronova - úplná uzavírka průtahu obcí se protáhne do 30. listopadu
  • Velká Jesenice - úplná uzavírka průtahu obcí má skončit 30. listopadu

Most u pivovaru byl už ve špatném stavu a nevyhovoval požadavkům na dopravní zatížení. Radnice se ho rozhodla opravit i kvůli mimořádné dotaci na přeshraniční spolupráci s polskými lázněmi Kudowa Zdrój.

Stavba vyšla na 7,2 milionu korun, město se podílelo jen desetinou nákladů, zbytek platil evropský fond a státní rozpočet. Druhý most ve Starém Městě se otevře v polovině prosince.

Ředitelství silnic a dálnic v Náchodě zaplatí přes 30 milionů korun za opravy povrchu na dvou úsecích průtahu městem, s nimiž firma začala v druhé půlce září. Zatímco už skončily práce od Vysokova po odbočku na Nové Město nad Metují, částečná uzavírka Běloveské a Polské ulice se protáhne. Stavební firma požádala o prodloužení termínu, protože měnila technologii balené směsi.

„Stavba úseku v Bělovsi je z kapacitních důvodů prodloužena, ale předpokládáme, že hotovo by mohlo být v polovině měsíce,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic České republiky Nina Ledvinová. Město bude ještě v Bělovsi dokončovat chodníky.

Kolony v Náchodě se tvoří převážně ve špičkách

„Potřebovali jsme jet koncem týdne do Hradce Králové, dopoledne jsme Náchodem projeli bez potíží, horší to bylo v Jaroměři skrz opravovaný úsek. Nazpátek už jsme se Jaroměři radši vyhnuli, ale odpoledne celým Náchodem auta jela krokem,“ posteskl si penzista ze Žďáru nad Metují.

Podle policie se řidiči v Náchodě i Jaroměři chovají spíš ohleduplně, protože o stavebních pracích vědí.

„Dopravu v Náchodě zpomalovali nyní i řidiči, kteří cestovali kvůli Dušičkám, a také řidiči mířící do Polska. Ti si totiž nevyberou žádnou náhradní trasu. Zvýšenou nehodovost jsme však nezaznamenali ani na průtahu Náchodem, ani v Jaroměři,“ poznamenala mluvčí hradecké policie Ivana Ježková.

Dvacet tisíc aut denně

Náchodem projíždí denně kolem dvaceti tisíc aut a město i po sedmnácti letech příprav stále čeká na obchvat. Stát alespoň slíbil lepší křižovatky a průjezd městem, což však znamená, že řidiči budou narážet na opravy i v dalších dvou letech.

V příštím roce stát bude opravovat kruh u Slávie od půlky března do konce května, kvůli čemuž radnice otočí směr dopravy ve Volovnici a dalších ulicích. Od června do konce října 2015 se bude stavět kruh u Čedoku. V roce 2016 ředitelství silnic a dálnic nechá opravit zbývající části průtahu městem.

Jaroměř trápí kolony

V náročné situaci jsou nyní i obyvatelé a řidiči v Jaroměři. Od konce září tam trvají postupné opravy silnice I/33 v plánované délce 2,5 kilometru. Až do středy se bude pracovat na třetím úseku v okolí hasičské zbrojnice.

Firma už ho dokončila a začátkem listopadu dopravní inspektorát svolil kvůli výhledu počasí, že práce mohou pokračovat i ve čtvrté etapě s termínem dokončení 4. prosince. „Bude ovšem záležet na vývoji dalšího počasí,“ dodala mluvčí ředitelství silnic a dálnic Ledvinová.

Stavební firmě zbývá dokončit ještě víc než kilometr silnice mezi kruhem U Vecků na Jakubském Předměstí až po podjezd cyklostezky na konci Jaroměře na výjezdu na Náchod.

Povrch se bude frézovat do 10. listopadu, pokládání asfaltu se plánuje do 28. listopadu. „I když se tento poslední úsek bude dělit na dvě etapy, kolony se tu budou tvořit. Firma musí stihnout veškeré práce včetně vodorovného značení na začátku prosince, což byla podmínka policie,“ řekla vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství na jaroměřské radnici Jana Hájková.

Řidiči projíždějí stavbou v Jaroměři v obou směrech, pokud to jde. Jinak pracovníci stavby řídí dopravu kyvadlově, případně se jezdí podle semaforů.

Zatím nejhorší kolony vznikaly po Jaroměři koncem října, když firma asfaltovala u hasičské zbrojnice. „To se ve špičce po čtrnácté hodině tvořily kolony, v kterých lidé uvízli až na hodinu. Kolony se objevují po celém městě, protože někteří řidiči využívají i místní komunikace,“ dodala vedoucí Hájková.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Generální finanční ředitelství
Vedoucí Oddělení hospodářské správy

Generální finanční ředitelství
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz