Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silničáře překvapila spodní voda, oprava silnice u Hradce se zdrží

  7:30aktualizováno  7:30
Opravy na frekventované silnici z Hradce Králové do Orlických hor potrápí řidiče až do října. Dopravní omezení začala i na hradecké Pražské třídě, protáhne se také uzavírka průsmyku Pasa na Broumovsku.

Slatina se má dočkat konce oprav až 20. října. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Druhá etapa a celková uzavírka hradecké části Slatina, které měly podle původních předpokladů začít už 30. dubna, platí teprve pár dnů a už nyní je jisté, že frekventovaná silnice z Hradce Králové do Orlických hor nebude hotová dříve než 20. října.

Fotogalerie

Velké zpoždění se týká rovněž druhých největších letních oprav na krajských silnicích. Průsmyk Pasa na Broumovsku nebyl hotový už 30. června, jak bylo v plánu, ale otevře se nejdříve v polovině srpna.

Viník je v obou případech stejný: voda. Jenže zatímco za zdržení průsmyku mohou deště, průtahy kolem Kladské ulice a narůstající nervozitu místních obyvatel zavinila voda spodní.

Podle lidí ze Slatiny se spodní voda dala čekat

"Podle mě to silničáři museli očekávat. Vždyť už jen název Slatina vypovídá o tom, že spodní voda tady bude hodně vysoko," diví se Pavel Tobiášek, předseda komise místní samosprávy.

"Hladina je proměnlivá. Po dvaceti suchých letech přijde jeden mokrý rok a podmínky jsou jiné," říká ředitel pardubických silničářů Miroslav Němec.

"To je blbost. Byly tady bažiny a své o tom ví každý, kdo tu někdy stavěl dům. Spodní voda tady vždycky byla vysoko i za suchého období," oponuje jeden z místních, který si však přál zůstat v anonymitě.

V Divci přečkali nápor dopravy i s protestem

Konce první etapy se nemohli dočkat ani obyvatelé Divce, přes který vedla objížďka a ze dne na den zde mnohonásobně vzrostla doprava včetně jízd těžkých autobusů.

Už na začátku května povolily nervy tamní místostarostce Haně Fátorové, jež zablokovala silnici dřevěnými hranoly a protest podtrhla nápisem na tabuli "Cesta neprůjezdná. Protest občanské neposlušnosti."

"Silničáři aspoň dodrželi termín. Uznávám, že doprava asi nemohla být svedena jinam, a museli jsme to přetrpět. Ten protest nakonec ničemu nepomohl, protože jen vyvolal napětí," uvádí divecký starosta Roman Hrnčíř.

Hustší provoz postihl Piletice

Ze začátku druhé etapy rekonstrukce Kladské ulice mají kromě Slatinských nejmenší radost i lidé z Piletic. Právě sem totiž objížďka poslala mnohem více aut než obvykle.

"Provoz skutečně zhoustl, ale máme štěstí, že přes Piletice nejezdí nákladní vozidla, takže aspoň nějaká útěcha," hledá pozitiva předseda komise místní samosprávy Jiří Hypš.

Obává se však, jestli útrapy skončí 20. října, jak slibují stavaři: "Konečný termín se může dál posouvat, to je riziko."

Slatinští chtějí veřejnou dopravu až na terminál

Navíc se slatinských obyvatel citelně dotkly nedávné změny v jízdní trase linky číslo pět, která podle nich nezajíždí až na terminál, ale nově končí už na Cihelně, kde cestujícím nezbývá nic jiného než přesednout na trojku či šestku.

Nemusí to tak ale zůstat navždy a Slatina může být za dlouhou uzavírku a hluk aspoň trochu odškodněna.

"O nápravě jednáme s dopravním podnikem a myslím, že změny jsou na dobré cestě," míní předseda komise místní samosprávy Pavel Tobiášek. 

"Pětka pravděpodobně nebude končit až na terminálu, ale vyjednáváme o určitém kompromisu, protože je nemyslitelné, aby se na Cihelně muselo přestupovat," naznačuje Tobiášek.

Další omezení dopravy už od neděle na několik týdnů pocítí rovněž obyvatelé Kuklen. Opravu po nedávné velké vodě vyžaduje mostek přes Labský náhon na Pražské třídě.

Proto sem budou moci vjíždět jen vozy do 3,5 tuny a MHD. "Podle původních propočtů měly práce trvat minimálně rok. Díky moderním technologiím se však podařilo rekonstrukci zkrátit na několik měsíců," říká hradecký primátor Zdeněk Fink.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Najdete na iDNES.cz