Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchod už se připravuje na další kolaps, velké opravy silnic začínají

  15:50aktualizováno  15:50
Loňské komplikované opravy dvou kruhových objezdů byly pro Náchod pouhou předehrou. Kvůli rekonstrukci 3,5 kilometru dlouhého průtahu městem zanedlouho ve městě začnou ještě podstatně horší dopravní problémy. Letní opravy silnic začínají i na dalších místech kraje.

V Náchodě začaly opravy kruhu u Slávie (16.3.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zatímco náchodské dopravní trable začnou až koncem června, už v pondělí se uzavírají dvě jiné frekventované komunikace: silnice z Albrechtic nad Orlicí do Borohrádku a hlavní tah před Broumovem.

Obce na Broumovsku zažily objížďky už před třemi lety, když se stavěly stoupací pruhy přes průsmyk Pasa v Broumovských stěnách. Kraj tehdy vydal za opravu čtyř kilometrů silnice ve složitém terénu 87 milionů korun.

Navazující úsek silnice od křižovatky na Jetřichov po benzinku v Broumově čeká oprava letos, protože tam je mnoho nerovností a konstrukčních poruch. Kraj vydá za obnovu silnice v délce necelých čtyř kilometrů téměř 36 milionů a úplná uzavírka potrvá přes dva měsíce.

„Bude to asi náročné, protože objížďka přes Jetřichov bude obousměrná na rozdíl od předchozí jednosměrné. Nic s tím nenaděláme. Dali jsme si požadavek na snížení rychlosti aut v obci na 30 kilometrů v hodině, což by mohlo pomoci bezpečnějšímu provozu,“ říká starosta Jetřichova Josef Gorgan.

Sousední Hejtmánkovice o snížení rychlosti neusilovaly, protože průjezd obcí je dlouhý asi pět kilometrů a pomalu jedoucí auta by nejspíš víc obtěžovala.

Postrach Náchoda: polské kamiony

Po loňských útrapách se stavbou dvou okružních křižovatek se Náchod chystá na dlouho očekávané pokračování. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) slíbilo opravit průtah mezinárodní silnice I/33 v délce kolem 3,5 kilometru během letošního a příštího roku.

Celkem se jedná o čtyři úseky od odbočky na Nové Město nad Metují po Bartoňovu továrnu, po kruh u Slávie, kruh u Čedoku a firmu Ametek. Podrobnosti ještě nejsou úplně známé, ale zahájení se plánuje na konec června. Měnit se bude konstrukce vozovky v tloušťce téměř tři čtvrtě metru.

Opravy silnic v kraji

 • I/33: Náchod, dvě etapy
  1,5 km, od konce června
 • I/33: Jaroměř
  0,6 km, 6. 6. až 29. 7.
 • II/303: Jetřichov - Broumov
  3,8 km, 30. 5. až 7. 8.
 • II/305: Albrechtice n. Orl. - Borohrádek
  7 km, 30. 5. až 6. 11.
 • III/30815 České Meziříčí
  1,3 km, 9. 5. až 2. 9.
 • III/3212 Lokot - Lipovka, I. etapa
  1 km, 27. 6. až 25. 9.

„Řešíme stavební řízení a výběrové řízení na zhotovitele stavby. Podle projektové dokumentace dosáhnou náklady 141 milionů korun. Počítáme s prodlouženou pracovní dobou na stavbě a ohledně organizace dopravy se plánuje částečná uzavírka se zachováním jednoho jízdního pruhu,“ přibližuje mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Letošní léto bude v Náchodě opět ve znamení automobilových kolon, největším postrachem budou řidiči zahraničních kamionů. Ti loni vynechali jen začátek oprav, pak však znovu přes město začali jezdit.

„Budeme informovat na polské i české straně, aby sem firmy po dobu rekonstrukce po pět měsíců nejezdily. U silnic budou také odbočovací cedule nedoporučující vjezd do Náchoda. Schengen nám však nedovolí uzavřít,“ popisuje starosta Náchoda Jan Birke.

Práce začnou nejdřív v Pražské ulici mezi okružní křižovatkou Slávie a Čedok. U Slávie stavaři půjdou až do šesti metrů hloubky při opravách sítí. Pak se přesunou od Čedoku po Ametek v Polské ulici. Město bude současně měnit chodníky i veřejné osvětlení a nově také zřídí cyklopruhy, během dvou let za to vydá 20 milionů korun.

„Letošní stavba na průtahu bude velkou komplikací a bude to ještě horší než v minulém roce. Odvíjí se to od délky rozkopaného úseku, který bude nutné objíždět. Čím delší úsek, tím větší kolony se budou tvořit,“ míní starosta.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz