Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Test nervů řidičů začal, mnohé důležité silnice v kraji jsou rozkopané

  9:00aktualizováno  9:00
Letní zkouška nervů je tady. V Královéhradeckém kraji jsou desítky kilometrů rozkopaných silnic, kterým je lepší se vyhnout. Omezení v dopravě se netýkají jen silnic první třídy, ale i vedlejších cest. Problémy v dopravě budou trvat do podzimu.

V Náchodě jsou komplikace v dopravě už od jara | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pro šoféry to znamená obrnit se trpělivostí. „Letní opravy silnic jsou v plném proudu, což pociťují motoristé na mnoha místech kraje,“ potvrdil Michal Friček z tiskového oddělení hradeckého krajského úřadu.

Královéhradecký kraj zažívá z hlediska stavebních prací na silnicích jednu z nejsilnějších sezon za poslední roky, ale výměnou za komplikace v dopravě má být kvalitnější cestování.

Do komunikací letos přitečou stovky milionů korun. Jen náklady kraje do oprav silnic druhé a třetí třídy by měly dělat 730 milionů korun. Kraj tím chce zmírnit zadlužování, které vůči 3 315 kilometrům silnic pod svou správou má. Aby opravil všechny, potřeboval by nejméně devět miliard korun.

Úplná uzavírka je například mezi Bílým Újezdem a Hroškou na Rychnovsku, ta má vliv i na autobusovou dopravu mezi Náchodem a Rychnovem nad Kněžnou. „Více než tři miliony korun si vyžádá stavba nové opěrné zdi v Bílém Újezdě a s ní spojená rekonstrukce 44 metrů silnice třetí třídy. Vinu za havarijní stav mají nedostatečné šířkové parametry. Oprava skončí do konce letních prázdnin,“ uvedl Friček.

Opěrná zeď se opravuje také v rychnovské městské části Habrová, také to si vyžádalo úplnou uzavírku. Náklady na rekonstrukci přesáhnou šest milionů korun. „Také tam je součástí stavby rekonstrukce přiléhající komunikace. Navíc dojde k přeložce vodovodu, který kříží koryto řeky Kněžné. Pro motorová vozidla platí úplná uzavírka, ale chodci a cyklisté mohou staveništěm procházet za předpokladu, že budou dbát na vlastní bezpečnost,“ řekl náměstek hejtmana Karel Janeček, který je odpovědný za oblast dopravy.

Komplikace v dopravě hlásí Trutnovsko i Hradecko

Silničáři pracují i mezi Velkými a Malými Svatoňovicemi na Trutnovsku na úseku dlouhém 1,4 kilometru. Starý povrch z žulových kostek nahradí asfaltobetonovým krytem a opravy se dočká také odvodnění a jeden propustek. Oprava má stát téměř 25 milionů korun a práce potrvají do října.

V těchto dnech začíná i oprava silnice z Myštěvsi do Petrovic na Hradecku, která je v havarijním stavu. Stavební práce za více než osm milionů korun se týkají úseku dlouhého více než půl kilometru. Hotovy budou začátkem září. V obou případech jsou silnice neprůjezdné.

Uzavírky a omezení se netýkají jen silnic druhé a třetí třídy, které jsou ve správě kraje. Na mnoha místech jsou obtížně průjezdné i hlavní silniční tahy. Ředitelství silnic a dálnic, které je má na starost, opraví za provozu například průtah Novou Pakou na Jičínsku, a to ve směru od Krkonoš do města, v úseku od přechodu pro chodce u autobusové zastávky Nová Paka–Vrchovina nedaleko penzionu Mája po most u odbočky do Vrchovinské ulice.

To zkomplikuje hlavně cestu do Krkonoš. „Oprava výpadovky na Vrchlabí bude za provozu, po polovinách vozovky. Problém je v tom, že není možná objížďka,“ uvedl starosta Nové Paky Josef Cogan. Silničáři budou provoz řídit kyvadlově, oprava začne na přelomu července a srpna. Hotova má být do konce listopadu.

Na Jičínsku silničáři pracují za provozu i na průtahu Kopidlnem, tedy silnici Jičín - Poděbrady. Silničáři opravují vozovku po polovinách. Dopravu řídí semafory.

Asi nejvíce řidičů v kraji zasáhne stavba kruhového objezdu u Čedoku na průtahu Náchodem. Příhraniční město totiž patří k nejzatíženějším v kraji. Nová křižovatka má usnadnit průjezd městem (více o opravě čtěte zde). V současnosti však řidiči kvůli pracím musí zpomalit,v obou směrech se proto tvoří dlouhé kolony.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Najdete na iDNES.cz