Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Test nervů řidičů začal, mnohé důležité silnice v kraji jsou rozkopané

  9:00aktualizováno  9:00
Letní zkouška nervů je tady. V Královéhradeckém kraji jsou desítky kilometrů rozkopaných silnic, kterým je lepší se vyhnout. Omezení v dopravě se netýkají jen silnic první třídy, ale i vedlejších cest. Problémy v dopravě budou trvat do podzimu.

V Náchodě jsou komplikace v dopravě už od jara | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pro šoféry to znamená obrnit se trpělivostí. „Letní opravy silnic jsou v plném proudu, což pociťují motoristé na mnoha místech kraje,“ potvrdil Michal Friček z tiskového oddělení hradeckého krajského úřadu.

Královéhradecký kraj zažívá z hlediska stavebních prací na silnicích jednu z nejsilnějších sezon za poslední roky, ale výměnou za komplikace v dopravě má být kvalitnější cestování.

Do komunikací letos přitečou stovky milionů korun. Jen náklady kraje do oprav silnic druhé a třetí třídy by měly dělat 730 milionů korun. Kraj tím chce zmírnit zadlužování, které vůči 3 315 kilometrům silnic pod svou správou má. Aby opravil všechny, potřeboval by nejméně devět miliard korun.

Úplná uzavírka je například mezi Bílým Újezdem a Hroškou na Rychnovsku, ta má vliv i na autobusovou dopravu mezi Náchodem a Rychnovem nad Kněžnou. „Více než tři miliony korun si vyžádá stavba nové opěrné zdi v Bílém Újezdě a s ní spojená rekonstrukce 44 metrů silnice třetí třídy. Vinu za havarijní stav mají nedostatečné šířkové parametry. Oprava skončí do konce letních prázdnin,“ uvedl Friček.

Opěrná zeď se opravuje také v rychnovské městské části Habrová, také to si vyžádalo úplnou uzavírku. Náklady na rekonstrukci přesáhnou šest milionů korun. „Také tam je součástí stavby rekonstrukce přiléhající komunikace. Navíc dojde k přeložce vodovodu, který kříží koryto řeky Kněžné. Pro motorová vozidla platí úplná uzavírka, ale chodci a cyklisté mohou staveništěm procházet za předpokladu, že budou dbát na vlastní bezpečnost,“ řekl náměstek hejtmana Karel Janeček, který je odpovědný za oblast dopravy.

Komplikace v dopravě hlásí Trutnovsko i Hradecko

Silničáři pracují i mezi Velkými a Malými Svatoňovicemi na Trutnovsku na úseku dlouhém 1,4 kilometru. Starý povrch z žulových kostek nahradí asfaltobetonovým krytem a opravy se dočká také odvodnění a jeden propustek. Oprava má stát téměř 25 milionů korun a práce potrvají do října.

V těchto dnech začíná i oprava silnice z Myštěvsi do Petrovic na Hradecku, která je v havarijním stavu. Stavební práce za více než osm milionů korun se týkají úseku dlouhého více než půl kilometru. Hotovy budou začátkem září. V obou případech jsou silnice neprůjezdné.

Uzavírky a omezení se netýkají jen silnic druhé a třetí třídy, které jsou ve správě kraje. Na mnoha místech jsou obtížně průjezdné i hlavní silniční tahy. Ředitelství silnic a dálnic, které je má na starost, opraví za provozu například průtah Novou Pakou na Jičínsku, a to ve směru od Krkonoš do města, v úseku od přechodu pro chodce u autobusové zastávky Nová Paka–Vrchovina nedaleko penzionu Mája po most u odbočky do Vrchovinské ulice.

To zkomplikuje hlavně cestu do Krkonoš. „Oprava výpadovky na Vrchlabí bude za provozu, po polovinách vozovky. Problém je v tom, že není možná objížďka,“ uvedl starosta Nové Paky Josef Cogan. Silničáři budou provoz řídit kyvadlově, oprava začne na přelomu července a srpna. Hotova má být do konce listopadu.

Na Jičínsku silničáři pracují za provozu i na průtahu Kopidlnem, tedy silnici Jičín - Poděbrady. Silničáři opravují vozovku po polovinách. Dopravu řídí semafory.

Asi nejvíce řidičů v kraji zasáhne stavba kruhového objezdu u Čedoku na průtahu Náchodem. Příhraniční město totiž patří k nejzatíženějším v kraji. Nová křižovatka má usnadnit průjezd městem (více o opravě čtěte zde). V současnosti však řidiči kvůli pracím musí zpomalit,v obou směrech se proto tvoří dlouhé kolony.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Najdete na iDNES.cz