Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na opravy škol potřebuje Hradec 1,3 miliardy, v plánu má jen polovinu

  8:55aktualizováno  8:55
Zhruba 1,3 miliardy korun by potřebovala radnice v Hradci Králové, aby dala kompletně do pořádku všechny školy a školky, jejichž budovy vlastní. Částka vyplynula z podrobného přehledu, který si magistrát nechal zpracovat v loňském roce. Jde o sumu investic v následujících 20 letech, v plánu však není ani polovina.

Mateřská škola Třebechovická v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Město každoročně do větších oprav a rekonstrukcí svých škol investuje 25 milionů korun. K nim ještě přidává další peníze, které putují na běžné opravy, případně na rychlé vyřešení havárií. Podle náměstkyně primátora Romany Liškové (HDK), která má na starost majetek města, by však Hradec potřeboval do školních budov investovat mnohem víc.

„K 25 milionům korun vydávaným každý rok na větší opravy bychom po dobu dvaceti let potřebovali přidat ještě zhruba 40 milionů ročně, abychom všechny školy dali kompletně do pořádku,“ vypočítává Lišková.

Když se vše sečte, město by v ideálním případě mělo v následujících 20 letech investovat jen do budov škol 1,3 miliardy korun. Pro představu, návrh kompletních příjmů magistrátu pro letošní rok byl 1,66 miliardy a odbor správy majetku si naplánoval utratit 537 milionů, do nichž se zahrnuje vše potřebné od provozu technických služeb přes psí útulek až po dotace na dopravní podnik či zateplování a rekonstrukce škol.

K jejich rekonstrukcím totiž nepatří jen viditelná zateplení, moderní okna a nové fasády, ale kompletní opravy budov z 70. a 80. let.

„Školy mají mnohdy zastaralé elektrorozvody, rozvody vody a tepla, izolace či odvodňovací systémy, což není na první pohled vidět,“ říká náměstkyně.

Hradecké radnici patří 57 školských komplexů, to je dohromady 167 budov včetně tělocvičen, jídelen či družin. „Školské budovy tvoří zřejmě největší část majetku města, který je třeba neustále udržovat a kontrolovat,“ přiznává mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Radnice přitom do školských budov v posledních letech investovala desítky milionů korun. A nejinak tomu má být i letos. Do letních oprav a rekonstrukcí půjde 14 milionů korun.

Hradec po skončení letošního školního roku nechá opravit například fasádu s keramickým obkladem u základní školy Josefa Gočára v centru. U historické budovy rovněž opraví okna.

„Práce na této škole vyjdou zhruba na 3 miliony korun,“ říká Vlčková.

Jeden milion poputuje na opravu kotelny v Základní škole Kukleny, další téměř milion bude radnice v této škole investovat i do výměny osvětlení v tělocvičně a úpravy podhledů. Stejně bude stát i výměna oken u Základní školy Habrmanova.

Umývárny, toalety a Střezina

„Na mnoha místech je třeba opravit i střechy, a to u mateřské školy v Plačicích, základní školy na Novém Hradci, ve Svobodných Dvorech a u Bezručovky,“ vyjmenovává mluvčí magistrátu.

Další městem vlastněné školy a školky získají nová sociální zařízení, u některých dojde k částečné rekonstrukci. Umývárny u jídelny a tělocvičny budou mít od září nové v Základní škole Milady Horákové. V Základní škole Sever radnice nechá zrekonstruovat sociální zařízení u jídelny a družiny a školka ve Švendově ulici se dočká oprav umýváren v obou patrech.

Více než 160 milionů korun v následujících letech spolkne i hradecká Základní umělecká škola Střezina, jejíž kompletní rekonstrukce by měla začít letos a potrvá do roku 2018. Stavět by se mělo na čtyři etapy, letošní má vyjít na 60 milionů korun.

V současné době má být přestavba Střeziny největší investiční akcí města. Škola na opravu čeká již téměř pětadvacet let a její objekty jsou podle odborníků už ve špatném technickém stavu.

„Přestavbou získá Střezina nově multifunkční prostory. Například zkušebnu pro studenty populární hudby, učebny pro výtvarný obor. Vedení školy plánuje celý areál do budoucna jako přirozené kulturní centrum města,“ popisuje náměstek primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich (TOP 09).

Řadu rekonstrukcí školních budov se Hradci v uplynulých letech podařilo zaplatit z evropských dotací.

„Ty nám v uplynulých pěti letech opravdu velmi pomohly,“ míní Vlčková. Městu se tak do školských zařízení podařilo investovat více než čtvrt miliardy korun.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz