Valdštejnská lodžie je jedním z turistických cílů Jičína. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Kultura zachraňuje Valdštejnskou lodžii, opravy jdou do milionů

  • 0
Valdštejnská lodžie na okraji Jičína se stává významným centrem kultury. Barokní památka a okolní park jsou oblíbeným cílem už po generace, ale v posledních letech zájem o ně ještě výrazně roste. Jičín proto i letos počítá s rozsáhlými investicemi do celého areálu.

Nebýt místního občanského sdružení, zanedbaná památka by se zřejmě záchrany jen tak nedočkala. Koncerty a divadelní představení lákají do Valdštejnské lodžie tisíce lidí ročně. Pro město, které objekt vlastní, je to důvod k milionovým injekcím do jeho rekonstrukce i do zvelebení parku.

Už před několika týdny začaly práce na kanalizační přípojce splaškových vod pro Čestný dvůr Valdštejnské lodžie. Vybudování odvodu odpadních vod bude stát téměř 2,3 milionu korun. Městská kanalizace vede pod hlavní silnicí Jičín - Lomnice nad Popelkou (o zápachu při svatbách jsme psali zde).

Touto investicí to však letos neskončí. Začne i další etapa rekonstrukce terasních zdí u lodžie a hlavně rozšíření sociálního zařízení. Toalety pro návštěvníky lodžie jsou dosud jen provizorní, většinou jde jen o mobilní záchody.

„Žádné odpovídající sociální zařízení tady není, přitom máme akce každý týden,“ říká kastelán Jiří Vydra, který stojí v čele sdružení Valdštejnské imaginárium, jež se snaží vzkřísit odkaz Albrechta z Valdštejna a během roku pořádá řadu oblíbených kulturních akcí.

„Problém s toaletami na vlastní kůži pociťují nejen diváci, ale i politici a úředníci městského úřadu, kteří jsou často mezi návštěvníky našich akcí. Myslím si, že to v pomoci památce hraje svoji roli. Kdyby do lodžie lidé nechodili nebo kdyby byla otevřena jen jeden měsíc v roce, tak by ten tlak nebyl tak velký. Práce vítáme, pro lodžii to bude bezpochyby velký přínos,“ uvedl Vydra.

Od června do září se program odehrává většinou na velkolepé terase obrácené do lesoparku, přes zimu se stěhuje hlavně do kavárny a prostoru Čestného dvora. Známé akce typu Divovánoce nebo Slavnosti stromů lákají pokaždé stovky diváků.

„K památce jako takové a k místu mám citový vztah, proto mám v každém případě zájem, aby byla v dobré kondici. Památka i okolí jsou příjemné místo. Když je o lodžii takový zájem, je pochopitelné, že je v popředí zájmu města,“ uvedl místostarosta Jičína Petr Hamáček.

Ten ji dokonce pokládá za nejzajímavější kulturní památku v Jičíně. „Díky rekonstrukcím a hlavně programům, který tam běží, jde o velmi vyhledávanou atrakci, a to nejen mezi místními,“ říká.

Stavba nenaruší nabitý kulturní program lodžie

Vybudování sociálního zázemí, včetně dámských, pánských a bezbariérových toalet, má stát 4,2 milionu korun. Součástí projektu je i úprava statiky části objektu, kotelny, a dojde i na zpevnění povrchu před vstupem. Stavební povolení už město má a zažádalo o dotaci z národního programu podpory cestovního ruchu.

Dědictví Albrechta z Valdštejna

Park s lodžií založil v 17. století Albrecht z Valdštejna. Valdštejnská lodžie stojí pod vrchem Zebín na okraji městské části Sedličky a s centrem města je spojena dvoukilometrovou lipovou alejí.

„Dotace by měla pokrýt až 1,2 milionu korun a je nutné ji utratit na stavbě ještě letos do 15. listopadu. Pokud dotaci získáme, práce by začaly letos a zbytek by byl dofinancován v roce 2017,“ uvedla mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová.

Organizátoři kulturních akcí slibují, že stavební práce letošní nabitý kulturní program lodžie nenaruší.

„Snažíme se, abychom byli schopni synchronizovat naše akce se stavbou. Jako dramaturg se budu snažit akce směrovat na terasu, na letošek jich máme v plánu ještě více než loni,“ uvedl Vydra.

Ještě v dubnu začne třetí etapa opravy terasních zdí u letohrádku Valdštejnské lodžie. Délka zdi je asi 120 metrů a její oprava bude stát asi 4,5 milionu korun. Zhruba polovinu nákladů pokryje dotace od ministerstva kultury.

V uplynulých čtyřech letech město za 4,5 milionu korun vybudovalo byt pro kastelána, za 2,5 milionu opravilo prostory, ve kterých je vyhledávaná kavárna, a loni investovalo do nové fasády. Zedníci a restaurátoři opravili fasádu a statiku zdí ze tří světových stran, protože čtvrtou - otočenou do dvora - zrestaurovali už v minulosti. Loni město pokračovalo také s opravou terasních zdí, které ve dvou etapách stály asi čtyři miliony korun, poloviny zaplatily dotace.