Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecký kraj znovu řízne do středních škol, třetinu chce optimalizovat

  9:50aktualizováno  9:50
Radní Královéhradeckého kraje schválili návrh na sloučení 21 středních škol do 10 větších celků. Důvodem jsou klesající počty žáků, nadbytek míst a snižování nároků na žáky. Některé školy protestují peticemi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David PortMF DNES

Pro desítku škol jde o nepříjemné déja vu. Na seznamu pro optimalizaci byly už před dvěma lety, ale tehdy krajská radní pro školství Táňa Šormová  (KSČM) ustoupila tlaku sociálních demokratů a slučování škol se odložilo.

Nyní je na stole nový seznam, který doporučil výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost a dopoledne ho posvětili také krajští radní. Poslední slovo budou mít 4. prosince zastupitelé. Sloučené školy by měly začít fungovat od 1. července 2018.

Školy jsou poloprázdné

Krajské střední školy mají celkem 8 tisíc volných míst, ale 9. třídy základních škol opustilo jen 4 200 žáků. Když se k tomu připočtou ještě střední školy provozované soukromníky, městy nebo církvemi, bylo v prvních ročnících na 9 tisíc volných míst.

Úplně hladce to nejspíš nepůjde. V pondělí spustili petici studenti z Vyšší odborné školy a Střední odborné školy v Novém Bydžově, jimž se nezamlouvá opakovaný pokus o spojení s tamním gymnáziem, které má nový celek zastřešit.

„Požadujeme zastavit proces optimalizace - sloučení středních škol v Novém Bydžově, a to do doby, než budou zpracovány řádné finanční analýzy nákladů na sloučení výše uvedených středních škol,“ napsali do petice studenti, kantoři a podporovatelé samostatné novobydžovské vošky. 

Jako nevhodné jim připadá i stěhování školy do budovy v Revoluční třídě a žádají o střednědobou ekonomickou analýzu úspor.

Spořit se bude většinou na platu ředitele

Zatím to vypadá, že hlavní úsporou bude podobně jako v předešlém pokusu o optimalizaci ušetřený jeden ředitelský plat. V novobydžovské vošce chce kraj navíc škrtnout obor obchodní akademie.

„Nesouhlasím s návrhem, jak je nyní podáván. Sloučení by mohlo pomoci oběma školám, ale jsou důvody, proč bychom my měli být nástupnická škola. Jsme plátci DPH a také máme projekty podporované Evropskou unií, u nichž musíme dokončit financování a dobu udržitelnosti,“ ohradila se ředitelka novobydžovské vyšší odborné školy a střední odborné školy Gabriela Myšková.

Části ředitelů vyprší jejich šestiletý mandát v příštím roce a budou se vypisovat nové konkurzy. Týká se to i některých míst šéfů uvažovaných nástupnických škol. Třeba právě v Novém Bydžově se bude konat konkurz na ředitele gymnázia už na jaře, zatímco ředitelka vošky má mandát ještě na pět let, který by jí sloučením zanikl. Už proto oznámila, že dává eventuálně funkci k dispozici.

Oslovení ředitelé škol se shodují, že zásah do nynějšího systému je potřeba. Pravidla by však měl nastavit spíš stát, protože ten chystá změnu financování regionálního školství. 

Krajská radní pro školství Martina Berdychová sbírala podklady od ředitelů škol od konce minulého školního roku. Postupně školy navštívila, jednala se starosty. Ve školách argumentovala, že jí jde o změnu oborové struktury v krajském školství, i když podle informací ze školského výboru to nynější návrh příliš neřeší.

„Ano, zabýváme se i obory. Z toho pak vyplývá i případné sloučení některých škol do silnějších subjektů. Hlavním důvodem je úroveň vzdělávání, která nám klesá, a snižování nároků na děti. Ekonomika je až druhotná. Školy by však nemusely být vůbec životaschopné, pokud by zůstaly jen málo obsazeny,“ uvedla radní pro školství Martina Berdychová (Východočeši).

Logická spojení nejsou bez šance

Někde to vypadá, že se školy, kraj i obce nakonec shodnou. Třeba v Hostinném kraj před dvěma lety uvažoval spojit gymnázium a SOŠ s vrchlabskou střední odbornou školou. Nyní je ve hře sloučení s vrchlabským gymnáziem. Na 2 600 lidí podepsalo pod petici za zachování hostinských škol, ale i po sloučení by měly ve městě dál zůstat v téže podobě. K tomu by se v Hostinném mohl otevřít obor ošetřovatel. Školu v Hostinném navštěvuje nyní 198 žáků, o třináct víc než loni. 

Kraj uvažuje spojit školy

  1. Střední potravinářská škola Smiřice + Střední škola služeb, obchodu a gastronomie Hradec Králové
  2. Gymnázium Nový Bydžov + VOŠ a SOŠ Nový Bydžov
  3. Střední škola oděvní, služeb a ekonomiky Červený Kostelec + Střední průmyslová škola Hronov + Střední škola propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí
  4. Obchodní akademie Náchod + Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební arch. J. Letzela
  5. SPŠ, SOŠ a SOU, Nové Město nad Metují + Střední škola a Základní škola Nové Město nad Metují 
  6. Gymnázium a SOŠ Hostinné + Gymnázium Vrchlabí
  7. Obchodní akademie Trutnov + VOŠ zdravotnická a Střední zdravotnická škola Trutnov
  8. SOŠ a SOU Trutnov + Střední škola hotelnictví a společného stravování Teplice nad Metují
  9. SOU Lázně Bělohrad + Gymnázium, SOŠ, SOU a VOŠ, Hořice 
  10. Integrovaná střední škola Nová Paka + Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vrchlabí

„Pokud by škola patřila pod jeden velký subjekt, znamenalo by to dlouhodobou stabilizaci. Nemuseli bychom za dva roky řešit nějakou další optimalizaci,“ mínil ředitel gymnázia a SOŠ v Hostinném Martin Vlášek. 

Kraj v minulém pokusu o optimalizaci zvažoval připojit k broumovskému gymnáziu hotelovou školu v Teplicích nad Metují, ale logičtěji vypadá nynější návrh na připojení k SOŠ v Trutnově. 

„Pokud by nás sloučili, mohlo by vzniknout odloučené pracoviště a úspora by mohla být i případně v některých budovách. Oni mají tři budovy, my také. Oni i my máme kuchaře a číšníky, jsme odborné školy, máme internáty, odborný výcvik, je to podobná problematika, máme podobné žáky. Je to lepší varianta spojení než s broumovským gymnáziem,“ řekla ředitelka Střední školy hotelnictví a společného stravování v Teplicích nad Metují Petra Jansová. 

Hotelovka má momentálně kolem 110 žáků a z dlouhodobého pohledu je pro ni složité zůstat samostatná. 

S větším slučováním středních škol začal kraj už v roce 2007, kdy se začal projevovat pokles demografické křivky. Tehdy se do jedné spojily střední školy a učiliště v Rychnově nad Kněžnou a v Novém Bydžově. Optimalizace se sice neobešla bez protestů, ale kraj tehdy záměr dotáhl do konce.

V Hořicích se pak spojily gymnázium, obchodní akademie a střední zemědělská škola, v Novém Městě nad Metují průmyslovka se střední odbornou školou a učilištěm. Slučování se mělo dotknout i gymnázia v Úpici, které mělo přejít pod větší v Trutnově. Vedení Úpice se ale proti tomu ostře postavilo, gymnázium od kraje převzalo a provozuje ho jako vlastní příspěvkovou organizaci. 

Osmnáct dalších škol se v loňském roce optimalizaci vyhnulo. Tehdy jim hejtmanství jen vzkázalo, že si je ohlídá.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Podvodník lidem slíbil zhodnocení peněz, 90 milionů prohrál v automatech

Ilustrační snímek

Policie obvinila jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře z podvodu se škodou téměř 90 milionů korun. Peníze podle...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Najdete na iDNES.cz