Bývalá vojenská nemocnice v Jaroměři-Josefově. (13. 9. 2014)

Bývalá vojenská nemocnice v Jaroměři-Josefově. (13. 9. 2014) | foto: Michal Fanta, MF DNES

Plovárna, kino či mlýn: chátrající skvosty, které čekají na svou šanci

  • 1
Prvorepubliková plovárna, vojenská nemocnice nebo městské kino. Redakce MF DNES vybrala sedm památek v kraji, které roky chátrají. Některá místa taková zřejmě zůstanou, jiným svítá na lepší časy.

Byť není pochyb o tom, že byla cennou historickou památkou, chátrající koželužna v Hradci Králové k nelibosti mnohých nakonec šla k zemi a zbyla po ní jen věžička. Podobných památek, kterým také hrozí, že brzy zmizí, nebo pro které není žádné využití, je ale v kraji celá řada.

1. Areál vojenské nemocnice v Josefově

Kdo se byl v září podívat v jindy zcela nepřístupném komplexu vojenské nemocnice v pevnosti Josefov na Náchodsku, kde se už v roce 1866 léčili ranění z bitvy u Hradce Králové a později i sovětští vojáci, zaregistroval, v jak špatném stavu může být památka, která desítky let chátrá. Přitom není mnoho míst, která by tak názorně a autenticky připomínala divoké 20. století na českém území.

Nacházejí se tu desítky ponurých místností, pozůstatky po obřích operačních sálech, rozbitá okna a dveře, bludiště nemocničních chodeb, jídelna i prázdný kinosál s otvory po promítačkách (reportáž z nemocnice čtěte zde)

Jenže tady strop takřka padá na hlavu, a tak letošní mimořádné zpřístupnění bylo možná poslední. Opravy by stály desítky milionů. „Nikdo včetně města neví, co s tím, investici do oprav si málokdo může dovolit,“ zdůvodnila stav správkyně zdejších budov Ilona Zatloukalová.

2. Prvorepubliková plovárna Dachova u Hořic

O něco lepší vyhlídky má unikátní hořické koupaliště a sluneční lázně Dachova z první republiky. Areál zapsaný v seznamu kulturních památek také chátrá a zachránit jej může pouze celková rekonstrukce. Město už postupně opravuje vstupy do vody a břehy koupaliště, ale to nestačí. Vypracovalo proto projekt s žádostí o dotaci z Norských fondů.

„Cílem je obnova jedné z našich nejvýznamnějších historických secesních dřevěných památek, která je významným kulturním i přírodním dědictvím města,“ vysvětlil starosta Hořic Ivan Doležal.

Objekt chtějí opravit do původního stavu. „Věříme, že náš projekt je typický pro tento druh fondů a že se nám podaří na dotaci dosáhnout,“ uzavřel Doležal.

3. Vrchlabské kino

 Vrchlabské radnici se sice daří rozvíjet průmyslovou zónu a opravovat silnice, ale neví si rady s kinem, které je už léta zavřené. V dohledné době se na tom nejspíš nic nezmění. 

„Provoz byl natolik nerentabilní, že poslední nájemce před lety odešel. V současné době zajišťujeme činnost kina v Divadelním klubu. Návrhů, jak dál s tímto objektem, je několik, ale konkrétní projekty, smlouvy nebo finance nejsou,“ komentoval situaci starosta Jan Sobotka.

Ve hře je ale ještě jedna varianta. „Poslední úvaha vychází z toho, že podle architektů lze kino považovat za vzácnou kulturní budovu. Bylo by proto vhodné pokusit se ho zachovat v této podobě, aby se zde mohlo v průběhu roku promítat v rámci jednoho nebo více multižánrových festivalů,“ vysvětluje Sobotka. 

4. Vodní mlýn s roubenkou v Boharyni

 V žalostném stavu jsou rovněž budovy vodního mlýna v obci Boharyně na Královéhradecku. Obec by sice byla ráda, aby mlýn mohli navštěvovat turisté, ale zatím na to nejsou peníze. 

A tak obec vzácnou památku využívá jen jako technické zázemí. „Snažíme se odstraňovat havarijní stav budov. Pokud by bylo peněz více, bylo by samozřejmě i více oprav,“ připomíná starostka Věra Macháčková.

Vloni vyhlásila radnice anketu, jak by se památka podle obyvatel měla využít. „Názory byly velmi různorodé od uvedení mlýna do původního stavu, zřízení muzea, domova důchodců až po zřízení restaurace či klubovny. Pokud by objekt měl do budoucna sloužit třeba jako muzeum, pak by samozřejmě náklady nebyly tak vysoké, jako kdyby zde měl být zřízen domov důchodců. V tomto případě by náklady činily několik desítek milionů,“ vypočítala starostka. 

5. Vrbenského kasárna v Hradci Králové

Další budovou, se kterou si vedení města roky láme hlavu, jsou Vrbenského kasárna v centru Hradce Králové. Je na ně žalostný pohled. Střecha se na několika místech zhroutila a do interiérů řadu let zatéká. Ale to se může změnit, pokud se zde a také v sousedních Gayerových kasárnách povede za pomoci evropských peněz vytvořit kulturně-administrativní centrum za 600 milionů. 

Město získalo objekt od armády v roce 2009. „Projekt je možné vložit do plánovacího období 2014–2021. Mělo by jít o otevřené území s odstraněnými ploty i odpočinkovou zónou,“ uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich (více čtěte zde).

6. Panský dům v Ratibořicích

Peníze chybí i na opravu Panského domu v Ratibořicích, který je léta ostudou turisticky superatraktivního Babiččina údolí. Na opravu by přitom bylo potřeba skoro sto milionů. Panský dvůr vznikl spolu s přestavbou ratibořického zámku po roce 1810 a tvoří hospodářskou část zámeckého areálu. 

Památkáři v minulých letech objekty zakonzervovali, aby se jejich stav dál nezhoršoval. Památkově chráněný Panský dvůr a další nemovitosti vlastnila původně společnost Podzámčí, která skončila v likvidaci, poté budovy koupil za téměř 15 milionů korun stát.

7. Hornomaršovský zámek

Zapeklitá je i situace zámku v Horním Maršově na Trutnovsku z roku 1792. Uzavřenou památku obec nevlastní, takže s ní jen těžko něco udělá. Někdejší panství Czernin-Morzinů získala po válce obec, působila zde základní škola i dětský domov. V 90. letech ale památka přešla do soukromých rukou. Majitel ji od té doby nechává nepřístupnou.