Zažádat si o čipovou kartu mohou cestující od 1. srpna.

Zažádat si o čipovou kartu mohou cestující od 1. srpna. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Oredo zavede v Hradeckém kraji čipové karty. Ohmatané jízdenky končí

  • 6
Cestující v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, kteří budou požadovat časovou nebo přestupní jízdenku, si od září musí pořídit čipovou kartu. Ta bude platit v regionálních autobusech i vlacích. Dopravci si slibují rychlejší odbavování, hlavně v autobusech.

Lidé, kteří každý den cestují za prací nebo do školy, doposud povětšinou vozili v peněžence týdenní nebo měsíční časové jízdenky.

Byly papírové a neustálým ohmatáváním den ode dne ušmudlanější. Od září je nahradí čipová karta, která bude platit ve všech autobusech a vlacích zapojených do východočeského systému Iredo.

Zažádat si o čipovou kartu mohou cestující od 1. srpna. Karta bude od 1. září sloužit jako alternativa vícedenních a přestupních papírových jízdenek. Od 1. listopadu je nahradí úplně. Do testovacího provozu se zapojilo už 30 různých dopravců.

"Doposud si každý dopravce vydával své vlastní karty, které ale nefungovaly u těch ostatních. Nová čipová karta Iredo postupně nahradí stávající vícedenní papírové a přestupní papírové jízdenky," zdůvodňuje její zavedení šéf hradecké pobočky Oredo Václav Brůžek.

Anonymní karta bude sloužit pouze jako elektronická peněženka

K poslednímu prosinci letošního roku přestanou platit karty jednotlivých dopravců kromě firmy Osnado, která bude své karty akceptovat do odvolání.

Cestující si budou moci vybrat ze dvou typů karet. Na takzvanou personifikovanou s osobními údaji a fotografií budou moci nakupovat přestupní nebo vícedenní jízdenky. Anonymní karta bude sloužit pouze jako elektronická peněženka. To někteří lidé kritizují.

"Kdo bude mít kartu anonymní nebo nebude mít žádnou, zaplatí jízdné v každém dopravním prostředku zvlášť a to je dražší, než kolik stojí přestupní jízdenka," kritizuje nový systém student Dopravní fakulty ČVUT Radek Papež.

Například lidé, kteří pojedou z Hradce Králové do Rokytnice v Orlických horách za hotové nebo na elektronickou peněženku, zaplatí za cestu o 9 korun víc než ti, kteří budou mít personifikovanou čipovou kartu.

"Rozdíl ceny při přestupu je závislý na vzdálenosti přepravy. Na vzdálenost do 10 kilometrů jezdí 58 procent cestujících. Nad 20 kilometrů cestuje 15 procent lidí. Při cestě na kratší vzdálenost je rozdíl ceny v řádu několika korun," uklidňuje Brůžek.

"Dopravě to pomůže"

Samotní dopravci zavedení elektronických karet kvitují. Slibují si od něj zejména to, že se díky nim urychlí odbavování cestujících. "Myslím, že dopravě to pomůže. Mnohdy jsme řešili problém s integrovanou dopravou, abychom stihli časy podle jízdního řád, a toto rychlejší odbavování nám pomůže," míní ředitel firmy CDS Náchod Zdeněk Pouznar.

Pořídit si Iredo kartu je možné od 1. srpna na 24 kontaktních místech a na pobočkách Českých drah. Seznam míst je vyvěšený na webových stránkách www.oredo.cz.

Karta stojí 150 korun, až do 30. září společnost připravila akci pro studenty, kteří si ji v tom období mohou pořídit za zvýhodněnou cenu 80 korun.

Na zavedení čipových karet bude navazovat i projekt ke zlepšení informovanosti cestujících.

"V různých městech obou krajů bude instalováno 32 odjezdových tabulí a na jednotlivých zastávkách budou vylepeny QR kódy, kde si cestující prostřednictvím chytrého telefonu bude moci zjistit údaje o odjezdech z dané zastávky, případně další informace ke spojení," říká Brůžek.