Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otestovali jsme hradeckou linku pro nepořádek. Rychlá náprava nepřišla

  9:09aktualizováno  9:09
Redakce MF DNES vyzkoušela takzvanou MMS linku, na kterou mohou obyvatelé Hradce Králové zasílat radnici tipy k odstranění nepořádku či závad. Služba funguje asi jeden týden a podnětů prý na magistrát už přišlo kolem dvaceti. Opravu do druhého dne však nečekejte, město musí nejdříve najít majitele.

Závady na hradecké Benešově třídě, na které upozornila MF DNES. | foto: MF DNES

Vhodné místo k testování nebylo třeba hledat dlouho. Benešova třída volá po zásadních opravách už léta a "malebné" zákoutí na jejím konci u veterinární kliniky může sloužit jako ideální model. (více o připravované rekonstrukci čtěte zde)

Přímo ze zdi trčí ve výšce kotníků asi patnácticentimetrový drát. K tomu jako bonus poškozené obrubníky, keramické obklady držící je silou vůle, schodiště v havarijním stavu nebo rezavé zábradlí.

To vše bylo k vidění jen na pár metrech a zdemolovanou pasáž navíc doprovází temná atmosféra jako vystřižená z Bronxu. Zkrátka ideální místo pro test zbrusu nové služby, kterou nabízí královéhradecká radnice.

Závady na hradecké Benešově třídě, na které upozornila MF DNES.
Závady na hradecké Benešově třídě, na které upozornila MF DNES.

Redaktorka závady na tomto místě před týdnem nafotila a poslala na číslo, které magistrát uvádí na svých webových stránkách a pak už jen každý den chodila kontrolovat, co se stane.

Jenže místo rychlé nápravy nepřišlo nic: ani po šesti dnech nenastala žádná změna. Rozhodla se tedy na číslo zavolat a informovat se, jak město s jejím podnětem hodlá naložit.

Číslo mobilního telefonu, na které MMS s fotografií i popisem závad přišla, ale hlásilo, že je určené pouze pro zasílání zpráv.

Podněty pro opraváře třídí tisková mluvčí

Po telefonátu na oddělení, které vyřizuje připomínky občanů, úřednice odkázala do neznáma. Její další kolegyně už tušila, že dotaz musí zodpovědět tisková mluvčí.

Jak na magistrátu oznámit závadu

První možností je takzvanou MMS zprávou poslanou na telefonní číslo 720 00 22 11. Zpráva by měla kromě fotografie obsahovat i stručný popis závady a její lokalizaci. 
Prostřednictvím formuláře na webových stránkách města hradeckralove.org. K upozornění je možné přiložit až tři fotografie, které pracovníkům magistrátu usnadní nalezení závady.

"Ano, tyto podněty opravdu vyřizuji já," reagovala se smíchem Magdaléna Vlčková. Všechny připomínky, které jí přicházejí do mailu, třídí a rozesílá na odbory magistrátu, které mají jednotlivé resorty na starosti. Dotčené odbory všechna udání řeší postupně, v první řadě však zjišťují, jestli se jedná o závadu na městském majetku nebo zda poškozené věci patří jinému subjektu.

Podnět redaktorky poslala mluvčí už minulý pátek na technické služby, které prý právě zjišťují, jestli zdemolovaná zídka s hrozivě trčícím drátem vůbec patří městu.

MF DNES nebyla jediná, kdo už službu využil. "Od pátku, kdy jsme spustili testovací provoz, přišlo asi dvacet připomínek, lidé je posílají přes MMS i přes webový formulář," říká Vlčková.

Dvacet opodstatněných připomínek

Všech 20 různých MMS zpráv s obrázky závad pracovníci magistrátu vyhodnotili jako opodstatněné.

"Zaslané podněty mají svůj smysl, ať se jedná o nepořádek kolem silnice nebo vznikající černá skládka za nočním barem, která může být podnětem i pro městskou policii a umístění fotopasti," pokračuje Vlčková. Přes formulář, který funguje na internetových stránkách města, lze rovněž přiložit fotografii.

"Byli bychom rádi, kdyby lidé i do webového formuláře fotografie přikládali, mnohdy to pomůže k lokalizaci nedostatku. V některých případech ale stačí i popis. Teď například řešíme podnět, kdy nám všímavý občan dal vědět, že na autobusové zastávce Magistrát města směrem ke krajskému soudu jsou vyjeté koleje. Tady byl popis absolutně dostačující," říká Vlčková.

Lidé si všímají především věcí, kolem kterých denně chodí do práce. "Lidem rozhodně není jedno, jak to ve městě vypadá. Čekáváme zvýšený počet MMS," dodává mluvčí, podle které se nejvíce připomínek od obyvatel týká poničených dopravních značek.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz