Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otočení jednosměrek v Náchodě kolony nezrušilo, tvoří se jinde

  17:09aktualizováno  17:09
Nápad otočit provoz v jednosměrkách kolem náměstí v Náchodě zatím moc kýženého ovoce nepřinesl. Ocení ho řidiči projíždějící do Polska či na Broumov, naopak šoféři v opačném směru na Hradec Králové mají o starost víc. Kolony nezmizely, jen se přesunuly jinam.

Řidiči v Náchodě mohou nově projíždět jednosměrnou ulicí přes areál továrny Rubena. | foto: MF DNES

Kdo v pondělí jezdil autem po Náchodě, mohl za dopoledne i několikrát uvíznout v dlouhé koloně. Řadili se do ní řidiči jedoucí od náměstí, na kruhový objezd u Itálie se pak dalo dostat, jen když se ostatní smilovali.

K tomu průvody lidí z pěší zóny a taky další ucpaný kruhový objezd jen o padesát metrů dál. Takový obrázek není v Náchodě v posledních dvou týdnech ničím výjimečným.

V uvedených místech se nárazově kolony tvoří snad každý den. Je to důsledek toho, že radnice obrátila směr jízdy ve čtyřech ulicích v centru města. Hlavní tepně, kudy míří kamiony k hranicím, se sice ulevilo a letité zácpy se tam už neopakují, kolony aut se však ve špičce přesunuly ke dvěma kruhovým objezdům u Čedoku a Itálie.

"Před kruhovým objezdem u Itálie jsme nedávno zůstali stát půl hodiny. Nevím, jestli tyhle změny budou mít nějaký efekt a kolony zmizí. Lidi jsou z nového průjezdu městem zmatení. Pomohl by obchvat, jenže toho já se nedožiju," míní Milena Galbová z Náchoda.

Jak bez úhony projet Náchodem

Ve směru do vnitřního města Do centra by řidiči měli zajíždět jen v nejnutnějších případech. Kolony se teď tvoří na výjezdu ve Volovnici, výjezdy po staré cestě Komenského ulicí nebo u Slávie jsou bez potíží.

Od Hradce Králové Nejlépe po Pražské ulici, na Broumovsko a ke hranici po Běloveské ulici, ve směru na Červený Kostelec se ucpanému okruhu u Itálie dá vyhnout zajížďkou k hranici a cestou kolem teplárny.

Centrum města je teď prošpikované novými značkami, otočily se jednosměrky i průjezd náměstím. "Zrovna jsem viděl řidiče, jak se snaží vjet do Volovnice starým způsobem, ale naštěstí se nic nestalo. Aut tu ubude jedině až pořádně zdraží benzin," říká Emanuel Beneš z Náchoda.

Klady převažují, tvrdí starosta

Ačkoli řidiči ani místní lidé zatím příliš nejásají, starosta města je velmi spokojen. Převažují prý klady, problémů je podle něj jen pět procent.

"Je pravda, že na kruhových objezdech u Itálie a Čedoku se doprava řadí hlavně ráno, když jezdí lidé ke školám, ale je to v řádech minut. Městu se ulevilo, k původnímu modelu dopravy se nevrátíme," tvrdí náchodský starosta Jan Birke (ČSSD).

Poslední slovo ale prý budou mít zastupitelé. Účinek dopravních změn kvituje i opozice. Že se problémy přesunuly jinam, prý není žádné překvapení.

"Lidi si musí rozmyslet, jestli tak nutně potřebují do centra města. Ve vnitřním městě se zácpy tvořily běžně až k lékárně v Tyršově ulici, teď se to jen rozprostřelo na víc míst," podotýká člen dopravní komise Michal Kudrnáč (SZ).

Podle něj by měla radnice pokračovat tím, že zklidní situaci na náměstí, které nyní funguje jen jako parkoviště pro 250 aut.

Kvůli náměstí už město chystá studii. Narovná parkovací místa a odvede dopravu dál od renesančního kostela. Lidem za čas nabídne nová parkoviště u Tepny, podél železničního náspu U Sodovkárny a taky za radnicí, kde má vzniknout víceúčelový prostor pro parkování i farmářské trhy.

Frontám u kruhových objezdů u Itálie a Čedoku patrně uleví, až stát křižovatky v příštím roce opraví. Projektanti už spočítali množství aut v ulicích a na objezdech nově navrhnou takzvané bypassy, které usnadní najíždění. Kompletní opravou má projít také celá Pražská ulice a okruh u Slávie, novou kruhovou křižovatku připravuje stát u Kauflandu při hranicích.

Až v prosinci vstoupí v platnost nové jízdní řády, z náměstí zmizí autobusy městské dopravy.

Změny v dopravě v centru Náchoda

Změny v dopravě v centru NáchodaNejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz