Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pád z okna může vysvětlit jen zraněná dívka, zůstává ale v bezvědomí

  14:03aktualizováno  14:03
Desetiletá dívka, která před více než deseti dny spadla z okna internátní školy v Choustníkově Hradišti, je s těžkým poraněním mozku stále v bezvědomí. Nešťastný pád na asfaltový vjezd do garáží zřejmě zůstane bez dívčiny výpovědi zatím nevyřešen.

Základní a mateřská škola logopedická v Choustníkově Hradišti | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Lidé, kterých se neštěstí dotklo, si stále znova pokládají stejnou otázku. Co dělalo děvče v sedm ráno v okně, když se všichni její spolužáci vypravovali do školy? Policisté už dva dny po pádu vyloučili, že by v době, kdy spadla, byl v místnosti někdo jiný. Nejsou žádní svědci.

Zda chtělo děvče ze školy utéct či byl její pád tragickým následkem nějaké hry lze jen spekulovat. Policisté i vedení školy zatím odmítají říci něco více. Ani oni totiž nic přesně nevědí, protože poslední střípky do mozaiky případu může vnést jedině ona. Dívku však udržují při životě dýchací přístroje a v nejbližší době to tak zřejmě zůstane.

"Bydlím poblíž, znám to i ve škole. A to místo, kde se to stalo, se zdá shora nižší než zespodu. Pohled shora to tam zkresluje. Dítě si mohlo myslet, že to není tak vysoko," říká místní restauratér. "Možná jí taky na šikmé římse ujela noha," pokračuje ve spekulacích. Proč by dívka ze školy prchala však nechápe.

Uhlídat deset dětí je těžké

Událost, stejně jako ostatní obyvatelé obce, nechápe ani mladá maminka Lucie. Podle jejích slov šlo až do nehody o bezproblémovou a vyhlášenou školu.

"Moje kamarádka tam chodí s děckem a pochvaluje si, jaké je to úžasné zařízení. Má tchýně bydlí vedle školy a děti si hrají vedle ní celý den na zahradě. Nikdy tam nepozorovala žádné náznaky šikany mezi dětmi nebo učiteli." Sama si nešťastnou nehodu vysvětluje možnými problémy v rodině dívky.

"Hodně lituji vychovatelku, která měla to nešťastné ráno službu. Je tam jedna na deset dětí. Já vím, co to je, když hlídám čtyři děti, moje a sestřiny. Mám toho nad hlavu. Deset dětí pořád neuhlídáte," míní žena.

Mnohem více ví ředitelka mateřské a základní logopedické internátní školy Věra Konečná. Chvíli trvá, než souhlasí s rozhovorem. O samotném průběhu a okolnostech nešťastného případu však hovořit nebude. Slíbila to policistům.

Některé děti se tu mají lépe než doma

Internátní škola v Choustníkově Hradišti je speciální. Děti od čtyř do jedenácti let v ní bývají od pondělí do pátku bez rodičů. "Trauma z odloučení zažívají spíše rodiče. Děti si u nás naopak rychle zvyknou. Tak do týdne, do čtrnácti dnů. Vysvětlujeme jim, že pomáháme, aby se naučily dobře mluvit. Aby mohly být úspěšnější ve škole," říká Věra Konečná.

Pro některé děti si rodiče jezdí každý den. "Asi jen třicet dětí ze šedesáti tu tráví týdně čtyři noci a pak jedou na víkend domů, kde jsou samozřejmě také na svátky a o prázdninách," říká Konečná.

"Dělám už v podobných zařízeních dlouho, ale jen jednou jsem se setkala s tím, že by dítě odloučení od rodičů neuneslo a muselo se to řešit. Měla jsem však případ, kdy odloučení neunesla maminka. Ale to už je dávno a v jiném zařízení," podotýká Konečná a dodává, že málokteré dítě zůstane v internátní škole od prvního stupně celých pět ročníků.

"Většinou tady máme dítě tak dva tři roky. Pak se vada řeči zlepší tak, že od nás může jít zpět do své školy. O to se také snažíme. Zažili jsme hodně dětí, kterým se odsud nechtělo. Snažíme se jim ukázat, že jsme všichni jedna velká rodina. Jezdíme do dvorské zoo, do divadla v Hankově domě, na dětské hřiště, máme řadu kroužků. Některé děti se tady možná mají i lépe než doma," říká ředitelka.

Vada mluvy se podle jejích slov někdy objeví i proto, že dítě nevyrůstá v harmonickém prostředí. "Někdy je vada řeči genetický problém, někdy i sociální. Bývá spojena i s psychickými komplikacemi," vysvětluje Věra Konečná.

Objasnit případ může jen sama dívka

Dívka, která už více než týden bojuje v hradecké fakultní nemocnici o život, byla ve škole asi rok a půl. Její vada řeči se zlepšovala a vedení uvažovalo, že už ve škole nebude dlouho.

Ostatní děti zaregistrovaly, že se něco stalo. "Viděly vrtulník, záchranku. Chyběla jim spolužačka. Proto jsem si je ještě ten den vzala a řekla, že jejich spolužačka měla úraz. Zdůraznila jsem, že když budou mít problémy, ať si o nich přijdou popovídat. Je to pořád pro nás tragédie. A ještě pořád se z toho vzpamatováváme," říká ředitelka.

"Přejeme si jen, aby se z toho děvče dostalo. Hodně lidí a rodičů se nám hned snažilo a snaží pomoci. Volali i rodiče, kteří už u nás dítě nemají. Teď se hlavně snažíme, aby děti byly v klidu. A aby škola fungovala dál," říká žena.

Policie čeká na to, jestli se dívka probere. "Vyšetřování dospělo k tomu, že nikdo nebude obviněn, že na tom nikdo neměl podíl. Teď už nám jen ona může říci, co se stalo, ale její stav se nelepší. Je stále v bezvědomí," sdělil mluvčí trutnovské policie Udo Ertner.

Autor:Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Nové radnice se v Hronově vzdali, za 65 milionů se zdála drahá

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Město Hronov couvlo od stavby nového městského úřadu, kterou připravovalo čtyři roky. I když proti přestavbě zchátralé...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Ignorují nás, tvrdí opozice. V Opočně odstoupilo už sedmnáct zastupitelů

Zámek Opočno

Současné volební období v Opočně se vyznačuje velkými turbulencemi. Za necelé čtyři roky opustilo svá křesla už 17 lidí...

Najdete na iDNES.cz