Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Padej, nechceme tě,“ napsali studenti řediteli. Kraj ho zřejmě odvolá

  11:36aktualizováno  11:36
Ředitel hradecké obchodní akademie Jaroslav Bajer by si měl hledat nové místo. Krajský úřad totiž vyslyšel hlasy nespokojených revoltujících studentů a učitelů a šéfa školy hodlá k 1. únoru odvolat. Objevily se i hlasy, které tvrdí, že ředitel chtěl po studentech, aby donášeli.

Obchodní akademie a Jazyková škola v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Kdo minulou středu vešel do Obchodní akademie a Jazykové školy v Hradci Králové, mohl po škole i v tělocvičně vidět plakáty: "Padej, už tě tady nechceme! Neudělal jsi tady nic, tak můžeš jít zase zpátky." Šlo o vzkazy studentů řediteli.

Proti Bajerovi protestuje téměř celá škola už několik měsíců. Teprve nyní se však protesty setkaly s odezvou. Bajer, který vede školu od prosince 2010, totiž bude ve funkci už jen pár dnů.

"Opakovaně jsme se situací v obchodní akademii zabývali. Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost doporučil zastupitelům kraje, aby 26. ledna sloučil akademii se střední školou ve Stěžerách. Nástupnickou organizací by byla stěžerská škola a její ředitelka by převzala vedení po řediteli obchodní akademie. A to od 1. února," řekl krajský radní pro oblast školství Jiří Nosek.

Rodiče: Po studentech požadoval, aby donášeli

Proti řediteli se vzbouřili studenti i učitelé už před loňskými letními prázdninami. Jeho odpůrci tvrdí, že pro školu nic nedělá. Studenti proto například podepisovali petici za zkvalitnění výuky.

Vadí jim také, že Bajer dal výpovědi dvěma učitelům, kteří nesdílejí jeho názory. Už dříve propouštěl nebo měnil v předmětech kantory, kteří byli podle studentů odborníky, a nahrazoval je jinými. Jedna z propuštěných pedagožek dokonce hrozila řediteli žalobou.

"Děti tohoto ředitele nemají rády. Pořád je buzeruje, třeba ohledně přezůvek. Teď mu to vrátili na jednom plakátu. Prý tam napsali: Už ses přezul, tak odejdi," poznamenala matka jednoho studenta.

Ředitel podle ní dokonce přemlouval některé žáky, aby na nepohodlné učitele donášeli. "Jednomu žákovi hrozila dvojka z chování, tak mu sliboval, že ji nedostane, když ho bude informovat o chování učitelů," řekla matka dalšího studenta.

Akademie se nejspíš přestěhuje

Tato obvinění ale Bajer odmítá: "To je samozřejmě naprostý nesmysl a pomluva. Svými kroky jsem chtěl změnit stav, který tam zanechal můj předchůdce. Snažil jsem se hodnotit lidi podle kvalifikace, vzdělání či výkonu. A ti, kteří přišli o svá neoprávněná privilegia, mě asi tolik nemilují."

Přesto teď krajský úřad hlasy jeho odpůrců vyslyšel. "Ve výboru, který navrhl sloučení škol, jsou zastoupeny všechny strany ze zastupitelstva a všichni tento způsob řešení napjaté situace na akademii odsouhlasili. Je proto velmi reálné, že se tak stane," řekl Nosek.

Ten předpokládá, že nová šéfka školy začne v druhém pololetí pracovat například na přestěhování akademie do opravených prostor bývalého ústavu hluchoněmých a plánovat rekonstrukci. Právě nervozita z budoucnosti školy se na vztahu studentů a učitelů k řediteli projevovala také. Ten jim totiž na podobné otázky uspokojivě neodpovídal.

"Pan ředitel vedl školu velmi rozporuplně. Většina jeho razantních kroků by se dala řešit se studenty nebo učiteli úplně jinak. Třeba dostatečným vysvětlením. Možná byla řada jeho kroků rozumných, ale ředitel musí podobné kroky předjednávat. Není možné se vůči učitelům stavět do opozice. Vždyť jsou to všichni vysokoškoláci," míní radní Nosek.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Podvodník lidem slíbil zhodnocení peněz, 90 milionů prohrál v automatech

Ilustrační snímek

Policie obvinila jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře z podvodu se škodou téměř 90 milionů korun. Peníze podle...

Najdete na iDNES.cz