Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhoštěný Ukrajinec si pořídil falešné rumunské doklady a pracoval dál

  15:13aktualizováno  15:13
Při zátahu v továrně na Novobydžovsku odhalili celníci spolu s cizineckou policií načerno zaměstnané Ukrajince bez platných víz, třem hrozí vyhoštění. Jeden už byl z Česka v minulosti vyhoštěn, ale neodjel a s padělanými doklady za 1 500 eur se vydával za Rumuna.

Padělaný občanský a řidičský průkaz si Ukrajinec údajně sehnal za 1 500 Euro. (6. 8. 2014) | foto: Policie ČR

Razie se ve středu na Královéhradecku zaměřila na nelegální zaměstnávání cizinců. Ve výrobně elektromateriálu na Novobydžovsku celníci zkontrolovali sedm Ukrajinců a dva Rumuny.

„U sedmi ukrajinských státních příslušníků zjistili, že pracují bez vydaného povolení k zaměstnání od úřadu práce, bez platné vízové povinnosti a dva cizinci bez splnění informační povinnosti k příslušné krajské pobočce úřadu práce,“ uvedla mluvčí Celního úřadu pro Královéhradecký kraj Martina Kolinská.

Nelegální zaměstnávání cizinců v číslech

V Královéhradeckém kraji provedli celníci za první pololetí roku 2014 celkem 74 kontrol zaměřených na zaměstnávání cizinců a občanů ze zemí Evropské unie, z toho 35 bylo pozitivních.

  • 187 zkontrolovaných osob

  • 4 cizinci bez povolení k zaměstnání

  • 71 občanů ze států Evropské unie bez dokladů o splnění oznamovací povinnosti vůči krajské pobočce úřadu práce 

  • 2 cizinci bez splnění příslušné vízové povinnosti. 

  • nejčastěji porušují zákon Ukrajinci, Poláci, Slováci a Rumuni

Zaměstnavateli může za nesplnění informační povinnosti uložit inspektorát práce pokutu až do výše 100 tisíc korun, za zaměstnávání cizinců bez platného povolení hrozí sankce v rozmezí od čtvrt milionu až do deseti milionů korun.

Tři cizince navíc vyšetřuje cizinecká policie a hrozí jim vyhoštění, v jednom případě může soud udělit až tříletý trest vězení za padělání dokladů.

Osmadvacetiletý Ukrajinec totiž v Česku pracoval pod falešnou identitou. Přicestoval už v roce 2007 s platným cestovním dokladem a pracovním vízem na jeden rok, po jeho ročním prodloužení už ale nesehnal ubytování a vízum znovu nezískal.

Padělané doklady pořídil i přítelkyni, tentokrát bulharské

„Ačkoliv byl v roce 2009 na tři roky z území České republiky vyhoštěn, nevycestoval a dále zde pracoval jako dělník v různých firmách,“ sdělila mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Navíc si pořídil padělané doklady. Za 1 500 eur mu známý sehnal kompletně padělaný občanský a řidičský průkaz státního příslušníka Rumunska. Ve zdravotní pojišťovně si nechal vystavit i zdravotní kartu, aby měl, podle svých slov, „všechny doklady potřebné k práci v pořádku“.

„To se mu líbilo natolik, že oba doklady nechal udělat i pro svoji přítelkyni. Tentokrát se rozhodl pro občanský a řidičský průkaz Bulharska,“ dodala policejní mluvčí.

Nedávno padělal doklady jiný Ukrajinec

Velmi podobný případ řešila cizinecká policie na konci července, kdy zadržela dvaapadesátiletého Ukrajince s falešnou identitou v hradecké nemocnici, kam byl převezen se zdravotními problémy.

Padělané doklady

Od začátku roku policisté královéhradecké cizinecké policie odhalili celkem 29 kusů padělaných dokladů.

„Personálu nemocnice se nezdál ročník uvedený na kartě pojištěnce a zdravotní sestra si tedy vyžádala jeho občanský průkaz. Přiznal se, že kartu pojištěnce našel na stavbě, ale tvrdil, že je Slovák a občanský průkaz má pravý,“ uvedla Ježková.

Přivolaní policisté však zjistili, že jde o kompletní padělek. Cizinec jim pak předložil ještě cestovní doklad, který sice byl pravý, ale patřil někomu jinému a on si na něm pouze vyměnil fotografii.

„Tento zřejmě odcizený nebo nalezený cestovní pas posloužil k výrobě nového padělaného občanského i řidičského průkazu. Za vyhotovení padělků cizinec podle svých slov zaplatil 25 tisíc korun,“ sdělila policejní mluvčí a dodala, že muž byl ve zkráceném trestním řízení odsouzen k trestu vyhoštění na dobu pěti let.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Najdete na iDNES.cz