Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvorský pakt pomůže v boji s pašeráky rohů, novým spojencem je Vietnam

  9:10aktualizováno  9:10
Rok poté, co dvorská zoo demonstrativně spálila nosorožčí rohy, se znovu angažuje proti nelegálnímu obchodu se slonovinou a rohovinou. Tentokrát nepřímo, když zástupci ministerstev České republiky a Vietnamu podepsali deklaraci, která má přispět k účinnějšímu boji s překupníky nosorožčích rohů a sloních klů.

V královédvorské zoologické zahradě spálili drahou rohovinu. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Česko je pro překupníky významnou tranzitní zemí, Vietnam důležitým odbytištěm. Tradiční asijská medicína zejména rohovině přisuzuje zázračné léčivé účinky, například proti rakovině.

Obyvatelé Vietnamu nebo Číny neváhají za preparáty utratit celoživotní úspory. Pro obchod směřující z Jihoafrické republiky do Vietnamu se zneužívají lovecké trofeje.

Fotogalerie

„Podepsaná deklarace má dvě roviny. První spočívá v systematické, intenzivní a věcné výměně informací v oblasti úmluvy CITES, která se týká mezinárodního obchodu s ohroženými druhy, se zvláštním zřetelem na obchod s nosorožčí rohovinou. Druhá pak ve spolupráci v oblasti osvěty a výchovy jak ve Vietnamu, tak v České republice,“ vysvětlil náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, který za českou stranu dohodu podepsal.

Obě země si například budou vyměňovat údaje o podezřelých osobách cestujících mezi oběma státy. Deklarace je pro Českou republiku vůbec první, kterou uzavřela s jiným státem kvůli obchodování ohrožujícímu některé druhy zvířat.

Rohovina nemá žádné léčebné účinky

Osvětová kampaň by měla přispět ke snížení poptávky po rohovině ve Vietnamu. „K podepsání deklarace byla dlouhá cesta. Chceme vyslat jasný signál, že se snažíme o ochranu nosorožců. Je to první krok ke spolupráci mezi Vietnamem a Českou republikou,“ uvedl Ha Cong Tuang, náměstek ministra zemědělství a rozvoje venkova Vietnamu.

Podle jeho slov tamní úřady za poslední čtyři roky zajistili u překupníků 30 tun slonoviny a více než 300 kilogramů rohoviny. Byznys s tímto segmentem je v zemi stejně jako u nás nezákonný. Pachatelům tam hrozí až sedm let ve vězení, ale pokud projde novela zákona, bude v příštím roce sazba dvojnásobná.

Podepsání deklarace bylo vyvrcholením týdenní návštěvy vietnamské delegace v České republice. Při ní se setkali s vietnamskou komunitou u nás. Právě Asiaté žijící v Česku byli v minulosti často zapleteni do nelegálního obchodu s loveckými trofejemi.

„Na této činnosti se podílela pouze velmi malá část vietnamských občanů žijících v České republice. Pro komunitu je potřeba udělat osvětu, aby lidé pochopili, že rohovina nemá žádné léčebné účinky,“ poznamenal diplomaticky Ha Cong Tuang.

Ministerstvo životního prostředí nezvolilo královédvorskou zoo pro podpis dohody náhodně. Zahrada na sebe v loňském roce upozornila zapojením do celosvětové kampaně Burn horns! (Spalte rohy!). V září 2014 veřejně spálila více než 50 kilogramů rohoviny, aby dala najevo, že obchod s ní považuje za nepřijatelný a že rohovina ve skutečnosti nemá žádnou hodnotu (více o akci čtěte zde).

Loni zadrželi na ruzyňském letišti 33 kilogramů slonoviny

„Jsme velice rádi, že k podpisu deklarace došlo v naší zoologické zahradě. Považujeme to za velmi významný akt,“ prohlásil ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.

Čeští celníci a pracovníci České inspekce životního prostředí si v poslední době připsali několik velkých úspěchů. V loňském roce zadrželi na ruzyňském letišti 33 kilogramů slonoviny, kterou se v kufrech snažil přes Moskvu do Asie převézt čtyřiadvacetiletý Vietnamec. Do Vietnamu mířil také kontraband nosorožčích rohů o celkové hmotnosti téměř sedm kilogramů, které celníci loni na letišti objevili v balíku s elektroinstalačním materiálem.

V posledních měsících podobných případů ubývá. „Odmítáme být tranzitní zemí. Výsledky, které vyplývají ze spolupráce mezi Celní správou a Českou inspekcí životního prostředí, jsou velmi přesvědčivé. Česká republika je hodnocena jako jedna z nejúspěšnějších zemí bojujících proti nelegálnímu obchodu s rohovinou,“ uvedl Vladimír Dolejský.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Najdete na iDNES.cz