Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Památky v hradeckém kraji lákají na strašidelný sklep i oživlé panstvo

  7:03aktualizováno  7:03
Památková sezona začíná a v sobotu se turistům otevře většina zámků, hradů, skanzenů a dalších památek v Královéhradeckém kraji. Nabídnou připomínku krásných časů 19. století, interaktivní okruh se strašidelným sklepem, expozici zbraní a erbů, nový zvon i oživlé postavy z Babičky.

Pomník Babička s dětmi od akademického sochaře Otto Gutfreunda v Babiččině údolí. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Protože na loňský rok by památkáři kvůli delší zimě a letním povodním nejraději zapomněli, chtějí si špatnou sezonu letos vynahradit. Hlavním tahákem bude celosezonní akce nazvaná Konec dlouhého 19. století, kterým si památky v Česku připomenou 100. výročí vypuknutí první světové války.

"Válka ukončila takzvanou Belle Époque, neboli krásné časy, po kterých přišly změny v životním stylu, ve vědě a technice. Tuto dobu si připomeneme hlavně na místech, která souvisí s Habsburky," prozradil ředitel památkové správy Národního památkového ústavu na Sychrově Miloš Kadlec, pod nějž památky z hradeckého kraje spadají.

V Ratibořicích ožijí postavy z Babičky

V Ratibořicích to bude při akci Květiny z časů, kdy Evropa ještě tančila valčík s velkou přehlídkou dobových květin.

Pomník Babička s dětmi od akademického sochaře Otto Gutfreunda v Babiččině...

Pomník Babička s dětmi od akademického sochaře Otto Gutfreunda v Babiččině údolí.

Empírový zámek Ratibořice na Náchodsku proslavila Božena Němcová - žila zde...

Empírový zámek Ratibořice na Náchodsku proslavila Božena Němcová - žila zde slavná Kateřina Zaháňská, kněžna z Babičky.

Ratibořice zvou také na akci Keramika a hračky II., na oživlé postavy z Babičky Boženy Němcové, na automobilové veterány či hudební Ratibořické nocturno.

Na Hrádek u Nechanic přijede panstvo

Hrádek u Nechanic zase láká na akci Přijelo panstvo!, při níž hraběcí rodina, služebnictvo a další postavy představí život na zámku před sto lety, kdy do něho přivedli proud.

S lístkem ze zoo ušetříte

Nejen atraktivní nabídkou a novinkami chtějí památkáři dostat návštěvníky na zámky a hrady v regionu východních Čech. Želízkem v ohni bude letos spolupráce se zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Se vstupenkou do zoo totiž dostanete slevu do všech 18 památkových objektů, které spadají pod Národní památkový ústav na Sychrově. A stejně tak to bude platit i obráceně.
Turisty jistě potěší, že ani letos se na hradech a zámcích nezvedne vstupné. Novinkou je možnost pořídit si dárkový poukaz na prohlídku všech objektů, který lze objednat telefonicky nebo e-mailem. Památkáři věří, že jej lidé využijí jako hezký dárek pro své známé.

"Návštěvníci se také dozvědí, jakou roli hráli Harrachové při atentátu na následníka trůnu v Sarajevu," podotkl památkář Kadlec. Akce se bude konat 12. a 13. července.

Hrádek také plánuje opravu fasády, dlažby a plotů v zámecké zahradě. Další památky se k výročí přidají během jara a léta.

V Novém Městě chtějí zaujmout hlavně školní výpravy a rodiny

Celou řadu novinek připravuje také soukromý zámek v Novém Městě nad Metují. Připravují tam nový vzdělávací, interaktivní a zároveň i strašidelný okruh Od půdy po sklep.

"Při netradiční prohlídce navštívíte nejen půdu, historickou kuchyni a sklep, ale také budete moct zapojit svoji zručnost. A třeba potkáte i strašidlo," láká správce zámku Ondřej Daněk.

"Na půdě si děti vyzkouší práci se dřevem. Dřívko, které si uříznou, popíší a přitlučou na stěnu. Pak přejdou do výstavní síně, kde představíme rodinu majitele. V kuchyni si třeba očichají koření anebo se seznámí s tehdejším kuchyňským vybavením," pokračuje Daněk.

Ondřej Daněk, správce zámku v Novém Městě nad Metují, ukazuje interaktivní...

Ondřej Daněk, správce zámku v Novém Městě nad Metují, ukazuje interaktivní okruh ve sklepení.

Interaktivní okruh ve sklepení zámku v Novém Městě nad Metují.

Interaktivní okruh ve sklepení zámku v Novém Městě nad Metují.

V tajemném sklepě, kde teď pracují dělníci, se návštěvníci seznámí například s Magdalénou Trčkovou z Lípy, která svou krutostí možná vzdáleně připomene hraběnku Bathory, nebo si poslechnou komiksovou formou zpracovaný tragický příběh nešťastné povětrnice.

K příchozím promluví duch a dojde i na tajemné bytosti. Od května zve zámek v Novém Městě také na výstavu O četnických humoreskách a módě z první republiky, novinkou bude i volně přístupné piano na nádvoří a fotografická soutěž. Už v sobotu 26. dubna zde vypuknou zámecké trhy.

Náchodským zámkem provede kníže, v Opočně zavoní růže

Zajímavé akce připravuje také zámek v Náchodě. Už v sobotu provede komnatami sám kníže Ottavio Piccolomini a od 7. do 13. dubna se z Hradce Králové do Náchoda přemístí výstava voskových figurín Katastrofy lidského těla.

Zámek v Opočně zpřístupní od 18. do 20. dubna nově zrekonstruovaný sál s renesanční hřebínkovou klenbou a pánskou koupelnu z roku 1912. Počátkem léta zámeckou expozici provoní stovky růží.

"Kuňka" má nový zvon Vojtěch

Na Kunětické hoře ručně kolorovaný model v měřítku 1:200 představí hrad včetně důmyslného obranného systému tak, jak vypadal za časů Pernštejnů v první polovině 16. století.

Expozice parforsních honů se rozšíří o zrestaurované palné zbraně ze 17. a 19. století a okna v Rytířském sálu ozdobí kopie prvorepublikových vitrají s erby majitelů hradu a jejich spřízněnců od českého krále až po Kunětické družstvo. Zvonici hradní kaple rozezní tónem cis3 nový zvon Vojtěch. K tradičním akcím na Kuňce přibude Hrad hudebníků na začátku července a Hrad divadelníků v půlce srpna.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Grafton Recruitment Praha
ÚČETNÍ MATERIÁLU s AJ

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz