Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pár set metrů od obchodního domu v Hradci má stát další, protesty sílí

  10:07aktualizováno  10:07
V Hradci Králové sílí protesty lidí proti obchodnímu centru Aupark, které má vyrůst na bývalém autobusovém nádraží Koruna. Odpůrci další desítek obchodů v centru města už tak prošpikovaného nákupními centry chtějí ke zvýšení tlaku využít toho, že hradecký magistrát přerušil územní řízení o stavbě.

Plánované obchodní centrum Aupark Koruna v Hradci Králové | foto: Repro MF DNES

"Odbor hlavního architekta přerušil jednání o územním řízení a vyzval investora, aby doplnil podklady," potvrdil náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Kritici obří stavby se teď chtějí zapojit do opakovaného veřejného projednávání. Zástupci místních samospráv z hradeckých čtvrtí, jichž se stavba dotkne nejvíc - Pražského Předměstí střed, Pražského Předměstí sever a Kuklen - se teď spojili a shromažďují stížnosti obyvatel. Tvrdí, že s nimi výstavbu nikdo neprodiskutoval.

Aupark Hradec Králové

Výstavba obchodního centra za 1,6 až 1,8 miliardy korun by měla podle plánů investora začít už v polovině příštího roku. V Auparku má vzniknout 170 obchodů a restaurací, 1 200 parkovacích míst a necelá tisícovka nových pracovních pozic. Stavba obchodního centra je vázána na stavbu okružní křižovatky Koruna, kterou má postavit město za prostředky získané prodejem pozemků právě společnosti HB Reavis Group.

"Město Hradec Králové nepotřebuje další tak rozsáhlé obchodní centrum tohoto typu," shodují se a upozorňují, že Aupark bude stát v těsné blízkosti nákupního centra Atrium nedaleko hlavního nádraží.

Hlavní riziko vidí obyvatelé dotčených čtvrtí v hrozícím dopravním přetížení ulic v okolí nového nákupního centra. Upozorňují také na nárůst hluku a znehodnocení životního prostředí.

Další centrum zlikviduje zbytek malých obchodů, tvrdí kritici

"Výstavba obchodního centra bude pro menší obchodníky nejen na Gočárově třídě likvidační, čímž se střed města stane pouze průjezdním místem," míní hradecký zastupitel Alois Havrda (KSČM), který je zároveň členem kuklenské komise místní samosprávy.

Podle něj zastupitelstvo při schvalování stavby nerespektovalo platný územní plán: "Město mělo nejdřív změnit územní plán, aby prověřilo širší souvislosti, ale účelově to obešli a sehnali si jen jeden posudek na úzce vymezenou lokalitu. Vedení města vyšlapává cestičku investorovi a chce vyšachovat občany."

Přestože tento ambiciózní investiční záměr vznikl už v minulém volebním období, hradečtí zastupitelé ho letos posvětili.

Mluvčí investorské firmy HB Reavis Group Roman Karabelli tvrdí, že argumenty odpůrců vyvrací hned několik dopravních studií: "Máme zpracováno několik posudků, město si nechávalo zpracovat další nezávislé posudky a všechny říkají, že dopravní situace se sice mírně změní, ale rozhodně nebude kritická."

Developerská firma, která provozuje Auparky na Slovensku a plánuje je i v Brně a Karviné, doplnila potřebné podklady, a pokud hradecký odbor hlavního architekta vydá kladné stanovisko, územní řízení bude pokračovat. Investor pak bude moci požádat o stavební povolení.

"V tuto chvíli máme vše vyřešeno, i když jsme byli nuceni udělat značné ústupky, a to především v podobě snížení počtu parkovacích míst a v redukci ploch centra. Doložili jsme veškerá stanoviska a věříme, že se nám povede do konce roku získat územní rozhodnutí," uvedl Karabelli.

Červeně místo, kde by měl vyrůst Aupark Hradec Králové. Jen o pár set metrů dál ale už stojí Tesco a na něj navazující nákupní centrum Atrium (zeleně)

Červeně místo, kde by měl vyrůst Aupark Hradec Králové. Jen o pár set metrů dál ale už stojí Tesco a na něj navazující nákupní centrum Atrium (zeleně)Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Najdete na iDNES.cz