Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Park u náchodského Déčka hlídají kamery, ničili ho vandalové

  10:10aktualizováno  10:10
Je to už patnáct let, co se z dříve uzavřené a poměrně ponuré zahrady kolem budovy střediska volného času Déčko v Náchodě stal jeden z nejhezčích parků pro veřejnost ve městě. V poslední době ale zahradu ničí vandalové, radnice jedná s policií o zabezpečovacích systémech.

Park kolem náchodského centra Déčko. | foto: Archiv

Park se proměnil ve slunečné místo s hřištěm, pískovišti, houpačkami a malým přírodním divadlem v efektním sousedství funkcionalistické vily rodu Bartoňů a náchodského zámku.

Naučná stezka ale v parku dlouho nevydržela, zničili ji postupně vandalové, vydržely jen masivní prolézačky a houpačky a zahradní nábytek. I na nich se však začal projevovat zub času, dřevo trouchnivělo a nakonec zmizely i ony kvůli bezpečnosti návštěvníků.

Déčko dnes udržuje hlavně areál přírodního divadla a sportovní hřiště. Zahrada má dnes jen masivní lavičky, které se hodí k funkcionalistickému slohu budovy.

Park kolem náchodského centra Déčko.

"Pochopitelně se ve veřejném parku setkáváme s vandalismem mládeže, která si zákoutí parku oblíbila hlavně o víkendu. V zahradě jsme nacházeli stopy požívání alkoholu, ale i toluenu a dalších drog. Obrátili jsme se proto na radnici, aby tu strážníci posílili hlídky a instalovali kameru," sdělila ředitelka Déčka Náchod Ludmila Pohanková.

Už nyní využívají pracovníci Déčka tři kamery, které monitorují příchozí. Jedna je například u dolní branky, kterou zaměstnanci o prázdninách uzavřeli.

Zahrada se stala útočištěm asociálů

Radnice hledá další možnosti jak umožnit přístup do parku těm, kteří sem nechodí ničit nebo fetovat. Tedy zejména maminkám s dětmi a také pro výukové programy a hry mládeže.

Na stav zahrady Déčka poukazovali před prázdninami radní. Ti uvedli, že se zahrada stala útočištěm asociálů. Scházeli se tu opilci, narkomani a nepřizpůsobiví lidé. Radní se proto rozhodli ze zahrady Déčka tyto vandaly vypudit.

Starosta Náchoda Jan Birke tehdy také řekl, že město nehodlá zahradu opravovat, dokud dostatečně nezabezpečí provoz zahrady. Radnice v současnosti jedná s městskou policií o zabezpečovacích systémech, které by v zahradě instalovala.

Park kolem náchodského centra Déčko.

"Vstup do zahrady bude na kartu, kterou si budou muset za určitý obnos koupit pravidelní návštěvníci, členové Déčka a ti, kteří budou chtít v budoucnu využívat například sportoviště v zahradě. Toto paušální roční vstupné nebude vysoké, ale máme zkušenost, že jakékoliv vstupné veškeré nepřizpůsobivé obyvatele eliminuje," říká starosta.

Dalším návrhem radních je upravit v zahradě Déčka domovní a vstupní řád tak, aby jejich dodržování mohli kontrolovat strážníci.

"Pak by bylo možno za porušování pravidel v zahradě udělovat pokuty. Tento řád bychom chtěli mít pro zahradu co nejdříve. Tak, aby si tam maminky s dětmi a samotné děti mohly hrát, tak jak jsme si tam kdysi hráli my," řekl Birke.
Místostarosta Tomáš Šubert řekl, že celá vila i zahrada jsou pod památkovou ochranou.

"V červnu tam ukradli zloději plechy ze zídky. Plechy teď chybí, začne pršet a hrozí i poškození chráněného objektu. Dnes už jsou bohužel na domě všechny svody z umělé hmoty, protože původní do výše asi dvou a půl metru odnesli do sběru zloději," podotkl místostarosta.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz