Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Končí poslední oáza parkování zdarma v Hradci. U zimáku osadí automaty

  9:28aktualizováno  9:28
Jeden z posledních ostrůvků bezplatného parkování v centru Hradce Králové ke konci července skončí. Parkoviště před zimním stadionem musí řidiči vyklidit kvůli plánované dvouměsíční opravě horkovodu. Pak už budou na odstavné ploše stát automaty parkovací firmy ISP.

Dokud patřil pozemek státu, řidiči tam neplatili. Poté, co ho koupilo město, se to mění. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Oprava potrvá až do 25. září. Kdy přesně firma spravující parkovací plochy ve městě převezme do své péče místo před stadionem, není zatím jasné.

„Plocha je už v majetku města, koncesní smlouva proto předpokládá její zařazení do správy společnosti ISP,“ potvrdila mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Fotogalerie

Místo doposud sloužilo jako bezplatné parkoviště, neboť parcela byla ve vlastnictví státu, spravoval ji Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Hradečtí zastupitelé loni v říjnu rozhodli o jejím odkoupení.

„Objevil se zájemce o koupi, ÚZSVM nám proto dal najevo, že pokud o něj máme zájem, měli bychom jednat,“ odůvodnila tehdy koupi náměstkyně primátora pro městský majetek Romana Lišková (HDK).

Koupíme plochu, aby na ní ISP vybíralo, kritizovali komunisté

Hradec za pozemek o rozloze 2,4 hektaru zaplatil 9,2 milionu korun. Opoziční komunisté, kterým se nelíbilo, že koupený pozemek kvůli koncesní smlouvě spadne pod správu soukromé firmy, už tehdy nákup kritizovali.

„My tady koupíme pozemek za 10 milionů korun, aby na něm ISP mohlo začít vybírat,“ rozohnil se na říjnovém zastupitelstvu Lubomír Štěpán.

Zda prostor spadne pod správu ISP, začali hned prověřovat městští právníci. Černý scénář se nakonec vyplnil. Radnice proto po opravě horkovodu, která by měla být hotová koncem září, začne parkovišti dávat „štábní kulturu“.

„Doteď šlo o neřízené parkování, vozidla měla malý manévrovací prostor a průjezd byl velice obtížný,“ vysvětlila mluvčí Vlčková.

Radnice menší úpravy udělala již v minulých měsících, kdy na několika místech umístila betonové zábrany. Těmi parkoviště nedávno zmenšila o část před vstupem na zimní stadion. „Ke zmenšení došlo kvůli množícím se požadavkům na bezpečnost zvlášť při rizikových zápasech,“ připomněla mluvčí.

Posledním místem, kde lze v centru zaparkovat zdarma, bude už jen ulice za nedalekou elektrárnou Hučák. Ta je však ve všedních dnech už v osm ráno do posledního místa plná, stejně jako dosud bezplatné parkoviště u stadionu.

Stát dal dříve žalobu na město, že podniká na jeho pozemku

Na ploše před stadionem řidiči v minulosti už nějaký čas platili. Při nejasnostech s vlastnictvím parcely společnost ISP, tehdy ještě pod jménem Atol, začala před sedmi lety před stadionem vybírat parkovné. To nakonec skončilo až u soudu, když stát podal na magistrát žalobu, že podniká na jeho pozemku. Radnice se prostřednictvím svého tehdejšího mluvčího hájila, že asfalt na pozemcích patří městu.

Krajský úřad v roce 2009 uvedl, že plochy nejsou místní komunikací, takže zpoplatnění parkování je nezákonné. Od té doby parkují řidiči na několika desítkách míst před stadionem zdarma. To potrvá už jen do konce tohoto měsíce.

Kvůli opravě horkovodu jsou nyní hůře přístupné Jiráskovy sady, které jsou zejména přes léto oblíbeným místem hradeckých svatebčanů. „Příjezd pro návštěvníky a svatebčany je zachován, nyní vede dočasně u Rokycanovy ulice,“ dodává mluvčí hradeckého magistrátu.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz