Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Končí poslední oáza parkování zdarma v Hradci. U zimáku osadí automaty

  9:28aktualizováno  9:28
Jeden z posledních ostrůvků bezplatného parkování v centru Hradce Králové ke konci července skončí. Parkoviště před zimním stadionem musí řidiči vyklidit kvůli plánované dvouměsíční opravě horkovodu. Pak už budou na odstavné ploše stát automaty parkovací firmy ISP.

Dokud patřil pozemek státu, řidiči tam neplatili. Poté, co ho koupilo město, se to mění. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Oprava potrvá až do 25. září. Kdy přesně firma spravující parkovací plochy ve městě převezme do své péče místo před stadionem, není zatím jasné.

„Plocha je už v majetku města, koncesní smlouva proto předpokládá její zařazení do správy společnosti ISP,“ potvrdila mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Fotogalerie

Místo doposud sloužilo jako bezplatné parkoviště, neboť parcela byla ve vlastnictví státu, spravoval ji Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Hradečtí zastupitelé loni v říjnu rozhodli o jejím odkoupení.

„Objevil se zájemce o koupi, ÚZSVM nám proto dal najevo, že pokud o něj máme zájem, měli bychom jednat,“ odůvodnila tehdy koupi náměstkyně primátora pro městský majetek Romana Lišková (HDK).

Koupíme plochu, aby na ní ISP vybíralo, kritizovali komunisté

Hradec za pozemek o rozloze 2,4 hektaru zaplatil 9,2 milionu korun. Opoziční komunisté, kterým se nelíbilo, že koupený pozemek kvůli koncesní smlouvě spadne pod správu soukromé firmy, už tehdy nákup kritizovali.

„My tady koupíme pozemek za 10 milionů korun, aby na něm ISP mohlo začít vybírat,“ rozohnil se na říjnovém zastupitelstvu Lubomír Štěpán.

Zda prostor spadne pod správu ISP, začali hned prověřovat městští právníci. Černý scénář se nakonec vyplnil. Radnice proto po opravě horkovodu, která by měla být hotová koncem září, začne parkovišti dávat „štábní kulturu“.

„Doteď šlo o neřízené parkování, vozidla měla malý manévrovací prostor a průjezd byl velice obtížný,“ vysvětlila mluvčí Vlčková.

Radnice menší úpravy udělala již v minulých měsících, kdy na několika místech umístila betonové zábrany. Těmi parkoviště nedávno zmenšila o část před vstupem na zimní stadion. „Ke zmenšení došlo kvůli množícím se požadavkům na bezpečnost zvlášť při rizikových zápasech,“ připomněla mluvčí.

Posledním místem, kde lze v centru zaparkovat zdarma, bude už jen ulice za nedalekou elektrárnou Hučák. Ta je však ve všedních dnech už v osm ráno do posledního místa plná, stejně jako dosud bezplatné parkoviště u stadionu.

Stát dal dříve žalobu na město, že podniká na jeho pozemku

Na ploše před stadionem řidiči v minulosti už nějaký čas platili. Při nejasnostech s vlastnictvím parcely společnost ISP, tehdy ještě pod jménem Atol, začala před sedmi lety před stadionem vybírat parkovné. To nakonec skončilo až u soudu, když stát podal na magistrát žalobu, že podniká na jeho pozemku. Radnice se prostřednictvím svého tehdejšího mluvčího hájila, že asfalt na pozemcích patří městu.

Krajský úřad v roce 2009 uvedl, že plochy nejsou místní komunikací, takže zpoplatnění parkování je nezákonné. Od té doby parkují řidiči na několika desítkách míst před stadionem zdarma. To potrvá už jen do konce tohoto měsíce.

Kvůli opravě horkovodu jsou nyní hůře přístupné Jiráskovy sady, které jsou zejména přes léto oblíbeným místem hradeckých svatebčanů. „Příjezd pro návštěvníky a svatebčany je zachován, nyní vede dočasně u Rokycanovy ulice,“ dodává mluvčí hradeckého magistrátu.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Najdete na iDNES.cz